Öne Çıkanlar TYT Matematik İptal Ücretli ataması EYT gelişmeleri Melania Trump Kaç Yaşında istanbul

Oyna Kazan Günün Kopyası İlber Ortaylı'nın Eğitim Hayatı 28 Şubat

Oyna Kazan ipucu ve günün kopyasında İlber ortaylı ve eğitim hayatını soracaklar. İlber ortaylı kimdir eğitim hayatını biliyor musunuz ?  Büyük Tarihçi Yazar Prf.Dr.İlber Ortaylı'nın eğitim hayatı bu akşam Oyna Kazan'ın ipucu ve kopyası. 

Günün kopyası hocaların hocasından! İlber Ortaylı ile ilgili ne sormuş olabiliriz? Mesela eğitim hayatı ile ilgili? #OynaKazan

Oyna Kazan ipucu 28 Şubat İlber Ortaylı Eğitim hayatı. Prf.Dr. Halil İnalcık'ın öğrencisi olan İlber Ortaylı Tarih deyince ilk akla gelen hocalardandır. 

ak: https://m.timeturOrtaylı, Ankara Atatürk Lisesi'nden, 1965 yılında mezun oldu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin tarih bölümünü 1970'te bitirdi. Halil İnalcık, Mümtaz Soysal, Seha Meray gibi önemli isimlerin öğrencisi oldu. Viyana Üniversitesi Slavistik ve Orientalistik Bölümü'nde eğitim gördü. Yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi'nde Halil İnalcık ile yaptı.
Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde 1974 yılında doktor oldu." kaynk.com/ilber-ortayli/biyografi-722180

 

İlber Ortaylı, ailesinin Türkiye’de İstanbul’a yerleşmesinin sonucu olarak, eğitim hayatına İstanbul’da başladı. Saint George Avusturya Lisesi bünyesinde ilkokula başladı. Daha sonra Ortaylı ailesi Ankara’ya taşındı ve İlber Ortaylı liseye Ankara Atatürk Lisesi’nde devam etti.

İlber Ortaylı kimdir dendiğinde aslında “tarihçidir” yanıtı geliyor, ancak onun yüksek eğitimde ilk durağı tarih bölümü değil… İktisadi ve İdari Bilimler, geleceğin tarih duayeninin eğitimine başladığı nokta. Ankara Üniversitesi’nin Siyasal Bilimler Fakültesi – ya da o yıllarda anıldığı ismi ile Mülkiye Mektebi – Ortaylı’nın üniversiteyi okuduğu yer oldu.

O dönemin Mülkiye’si, Türkiye’nin en önemli okullarından bir tanesi idi. İlber Ortaylı’nın hocaları arasında kimler yoktu ki…

  • Sosyoloji ve Siyaset Bilimi’nin önemli isimlerinden Şerif Mardin
  • Tarihin en önemli bilim insanlarından Halil İnalcik
  • Hukuk konusunda uzman olan ve aynı zamanda CHP’den milletvekilliği yapmış Mümtaz Soysal,
  • Devletler Hukuku alanının en önemli profesörü Seha Meray,
  • Şehir ve Bölge Planlama konusunun uzmanlarından İlhan Tekeli, 
  • Türkiye’de Sosyoloji’nin kurumsallaşmasında büyük rol oynamış Mübeccel Kıray

Kısacası İlber Ortaylı’nın hocaları, tam anlamıyla bir yıldızlar kadrosuydu. Ankara Üniversitesi’nden sonra, doğduğu ülkeye geri döndü Ortaylı. Ailesinin sürgünde mülteciler olarak savrulduğu Avusturya’ya, bu kez başkentte bir öğrenci olarak gitmişti. Viyana Üniversitesi’nde okudu. Çalışma alanı Slav ve Dog Avrupa Dilleri idi. Bu üniversitede, Türkolog Andreas Tietze ile çalıştı. İlber Ortaylı yüksek lisans eğitimi için rotasını Kuzey Amerika’ya çevirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nin Sosyal Bilimler alanından en önemli okullarından bir tanesi olan University of Chicago’da yüksek lisans yaptı. Danışmanı ise lisans döneminden beri öğrencisi olduğu Halil İnalcık’tı. Doktora çalışması için ise, ilk üniversitesi olan Ankara Üniversitesi’ne geri döndü. Burada Tanzimat Dönemi sonrası yerel yönetimler konusunda yazdığı tezi ile doktora çalışmasını tamamladı. 1974 yılı geldiğinde artık o Dr. İlber Ortaylı olmuştu. İlber Ortaylı kimdir denildiğinde, tarih konusunda önde gelen genç doktorlardan biri yanıtı oluşturuyordu.

Babasından öğrendiği Almanca ve Avusturya’da geçirdiği zaman, tarihe olan ilgisi ile de harmanalnınca, doçentlik çalışması da şekillenmiş oldu. Osmanlı İmparatorluğu’nda Almanların etkisini araştırdığı tezi ile 1979 yılında doçent unvanına sahip oldu.

İlber Ortaylı, 1989 yılında Ankara Üniversitesi’ne geri döndü. Burada profesörlük unvanını aldı. Bu tarihten sonra İlber Ortaylı kimdir denildiğinde cevap, “tarih profesörü” olacaktı. 1989 ve 2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin İdare Tarihi Anabilim Dalı’nda bölüm başkanlığını yaptı. 2002 sonrasında Ankara Üniversitesi’nden Galatasaray Üniversitesi’ne geçiş yaptı.Bundan iki sene sonra ise 2004 senesinde Bilkent Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak ders vermeye başladı. Her iki okulun da Hukuk Fakültesi öğrencileri, İlber Ortaylı’nın öğrencisi olma şansını elde etmiş oldu. Ortaylı ayrıca, Galatasaray Üniversitesi’nin senatosunda da yer almaya başladı. Eğitim konsunda danışmanlık verdiği tek okul Galatasaray değildi. İlke Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın ve Kapadokya Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyeti üyeliğini üstlendi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.