Öne Çıkanlar LGS Ertelendi iski girişimci Personel İstavrit

Yaz geldi, hastalık da geldi? Peki Ne Yapmalıyız
Genellikle el arasında yaz geldiğinde hastalıkların uyandığını söylüyorlar. "Yaz geldi, dert geldi" deyimini de işte organizmada uyanan hastalıklarla koordine. Hekimlerin de meseleye yaklaşımı ele el arasında əzbərə dönüşen deyimlerle örtüşüyor. Örneğin, tıp çalışanları yaz aylarında organizmada meydana gelen değişikliklerin kendini daha çok yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde gösterdiğini bildiriyorlar. Öyle ki, bağışıklık sisteminin zayıflığı kışın vitamin dengesinin azalması ile ortaya çıkıyor. Bununla da halsizlik oluşur, hastalıklara karşı direnci zayıflar. Bu bölümde vitaminli gıdalar az olmakla birlikte, onlardan istifade de azınlık oluşturuyor. 

Yılın fasılları ile ilgili hastalıklar değişebiliyor. Yaz sezonu için karakteristik olan hastalıklar özellikle çocuklarda vitamin eksikliği ile ilgili hastalıklardır: "Ayrıca ağaçların çiçeklenmesi ve tozlanmasi ilgili rastlanan bir kısım alerjik hastalıklar görülür. Bunlar genellikle pollinoz hastalıklarıdır. Kimde bu hastalıklara yatkınlık varsa, yaz aylarında meydana çıkıyor. Biz doktor olarak böyle konularda tedbiri önceden görmeliyiz ki, bir daha baş vermesin. Yani iyileştirici tedbirler gerekir ". Genel pediatrın göre, vitamin eksikliğinin baş vermemesi için doktora başvurulmalı, kışın sonu ve yazın başlangıcında vitaminlerden oluşan bir ay süreyle profilaktik tedavi yapılmalıdır. Bu şekilde vitamin eksikliğinin önlenir: "Ağaçlar ve çiçeklerin polenlerinin önlemek için hastalığa meyilli çocuklarda önceden alerji karşıtı tedavi başlanır. Ebeveynler bu konuda ihmal göstermek zorundadırlar. Çünkü bebekler de fasıl dəyişkənliyinə hassastırlar". Profesörün göre, kışın güneş ışını aşırı az olduğu için bu da D vitamininin kaybına, çocuklarda raxitlik hastalığının gelişmesine neden olabiliyor.

Kıştan sonra en çok rastlanan hastalıklar yazönü hastalıklarıdır. Öyle ki, diğer hastalıklarla karşılaştırıldığında bu tür hastalıklara daha sık rastlanır: "Vücutta tepkiler kışla ilkbaharda aynı gitmiyor. İlkbaharda bir tür vücudun uyanması oluşur. Ayrıca kışın biz yaza yeterli beslenemeyen bilmiyoruz. Çünkü kış aylarında yeterli meyve-sebze bulmak olmuyor. Organizmaya de yeterince vitamin dahil olmadığından sorunlar yaşanır. Vücut gerekli besinleri kabul etmediğinden kıtlık ortaya çıkar. Bu, metabolizmanın yeterli gidişine engel olur ". Cerrahın göre, organizmada ayrıca bağışıklık sisteminin zayıflaması, sinir sisteminde ihmal, depressiyaların oluşması gibi durumlar oluşur. Ayrıca alerjik situasiyaların keskinleşmesi beliriyor. Bitkilerin, çiçeklerin iyine karşı tepkiler şiddetlenir: "Gribe benzer belirtiler, üst solunum organları hastalıklarının feallaşması daha çok bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülür. Bu, bazen de insanların giyim tercihinin yeterli olmaması ile bağlı olur. Ayrıca, sindirim sistemi hastalıklarının keskinleşmesi gözleniyor ". A.Qeybullanın göre, insanlarda mide-bağırsak, ülser hastalıklarının keskinleşmesi genellikle Nisan aylarına rastlar: "Bunun nedeni henüz tam aydınlaşmayıb. Ancak bence bioritmlərin değişimi, organizmanın uyanması, metabolizmanın güçlenmesi esasen vegetativ stresle bağlıdır. Mide-bağırsak ülseri olan şahıslarda vegetativ stres - iç organların sabit durumunun bozulması durumu var. Psikolojik durumunda problem olan insanlar mutlaka doktorla ilişki tutmalıdır. Onlar bu süreçlerin daha şiddetli olmaması için ön tedbirler almalıdırlar ". Cerrahın göre, yaz aylarında romatizmal hastalıklar da şiddetlenir. Belli ağrıların - podaqra, romatizmal poliartrit ve buna benzer diğer hastalıkların şiddetlenmesi oluşabilir. Hekim düşünüyor ki, bağışıklık sisteminde, vücudunda sorun olan kişiler, yaşlı insanlar, mide-bağırsak enfeksiyonları veya ülseri olan kişiler iyi olur ki, yazqabağı doktorlarla belli danışma aparsinlar.

Eğer bir insanda hastalık varsa, bu, her bölümde güçlenebilir. Öyle ki, her bölümün belirli hastalıkları olur. Örneğin, yaz aylarında daha çok enfeksiyonlar baş kaldırıyor. Ayrıca toprakta bulunan hastalıklar baş kaldırabilir. Isıyla ilgili sorunların ortaya çıkması halleri var: "Kış mevsiminde enfeksiyonlar çoğalıyor. Çünkü insanlar daha çok kapalı olur, havaya az çıkıyorlar. Oda koşullarında havalandırma azalır. Yaz geldiğinde sadece alerjik hastalıklar baş kaldırabilir. Öyle ki, bazı kronik hastalıklar - insanda daima, ilboyu görülen hastalıklar genellikle ilkbaharda ve sonbaharda keskinleşir. Eğer insanda herhangi kronik hastalık varsa, o, bunun hakkında düşünmelidir. Öyle gerekir ki, hastalık kəskinləşməsin. hemen oluşan hastalık ise hemen tedavi edilmelidir. Fəsillə bağlı hiç kimse hiçbir şeyden sığortalanmayıb ". Alerjinin fesadlarından konuşan hekimin sözlerine göre, bu hastalık insanın yaşam ritmini bozar. Öyle ki, burun, göz qaşınır, göz yaşarır, burundan sümük akıyor, hapşırma halleri oluşur: "Eğer insanın alerjisi fəsillə bağlıysa, yaz aylarında ağaçlar çiçek açınca bu hastalık daha da keskinleşir. Bu, ağaçların çiçek çiçeklerinin polenlerin ile bağlı olan pollinoz hastalığıdır. Bu, herkese değil, sadece ona duyarlı olan insana tesir edecek ". Allerqoloqun göre, insan sağlığında qiadalanmanın rolü büyük olsa da, fəsillə bağlı değildir: "Her insan anne sütü ile beslenmelidir ki, gelecekte sağlıklı olsun ve doğal gelişimi yükselsin. Büyüdükçe de beslenmeye dikkat edilmelidir. Sağlıklı beslenme öyle sağlık demektir". 

Yaz aylarında Romatizmal hastalıklarda şiddətlənmələr görülür: "Şubat-Mart ayları en çok korktuğumuz aylardır. Çünkü Romatizmal hastalıklar genellikle bağışıklık sistemi ile ilgili olan hastalıklardır. Soğuklardan sonra besinlerle, güneş enerjisinin yokluğu ile ilgili bağışıklık sistemi zayıflar. Özellikle kemik hastalarında güneşten kaçınmak, cildin D vitamini almaması sonucunda kemiklerde kalsiyumun ayarı bozulur ve kemik hastalarının eklem ağrıları artıyor. bu, ayrıca basınçla ilgilidir. Oynaqarası sıvılarda basınç farkının değişimi sonucu ağrılar oluşur. Ama bu, tüm romatizmal hastalıklara ait değil ". Hekimin sözlerine göre, rematizmal hastalar için nem ortamın olması daha olumsuz sonuçlar verebiliyor. Öyle ki, nemin vücuda hopması kuru ortamla karşılaştırıldığında daha sık olur. "Hasta o soğuk ortamdan uzaklaşıp kuru ortama düşüyorsa, kendini daha iyi düşünüyor. Ama bu, hastalığın aktivləşməsi ile ilgili değildir. Hastalara psikolojik olarak ele gelir ki, soğuk ortam hastalıklarını şiddetlendiriyor". Revmatoloq bildirir ki, bazı hastaların da yaz aylarında güneşten korunması gerekir. Çünkü onlar güneşe çıktığında yüzünde kırmızı lekeler, sepkiler oluşur: "Onlara güneş koruyucuların kullanımını tavsiye ediyorum. Genel olarak, bölüm dəyişkəniyi sırasında sehhetinde problem olan insanlar dikkatli olmalılar". 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.