Öne Çıkanlar Egemen Bağış Parası Özge Ulusoy son dakika Yıldırım İmamoğlu canlı yayın Binali Yıldırım izle

Özgüven eksikliği veya aşırı güven

Çocuklarınçocukların normal kişilik gelişimi açısından özgüven önemli bir husustur özgüveni eksik olduğunda veya aşırı Güven duyulduğunda bazı sorunlar oluşabilmektedir.özgüven kişide yetersiz olduğunda insiyatif kullanma kendini ifade etme iradesini kullanma kendi kapasitesini ortaya koymak Kendi hakkını savunma sosyal iletişimi sağlam konusunda sorunlar oluşabilir.özgüven aşırı olduğunda ise yetersizlik ile sonuçlanan anlamsız girişimler bol hatalı davranışlar boş verme problemleri küçümseme hataları görmezden gelme sosyal ilişkilerde zorluklar meydana gelir. 

Çocukların gelişimini etkileyen temel faktör en azından belli bir yaşa kadar ailedir. Çocuğun kişilik gelişimi bir hayat boyu devam eder kişilik gelişiminin büyük bir kısmı erken yaşlarda tamamlanır. Bu durumda çocuğunuz birinci planda anne baba ve bakım veren kişiden ikinci planda evdeki diğer bireylerden üçüncü planda sosyal çevreden iyi veya kötü yönde etkilenmesi beklenir. anne babanın etkisi ev içindeki kardeşlere daha çok fazladır ama bir iletişim ve etkileşim ortamı olan ailede küçük kardeş büyük ağabey deme ya abladan da etkilenecektir bu durum söz konusu olduğunda çoğu zaman iyi yönde bir etkileşim ile sonuçlanır ve iyi yönlendirirse kardeş kıskançlığının önüne geçilebilir. küçük çocuklara beyinde veya ablasından birçok şeyi hızlı bir şekilde öğrenerek gelişimini daha da pekiştirebilir bu sebeple küçük kardeşler daha şanslı sayılabilirler büyük olanların yaş avantajı olduğu için küçük kardeş ister istemez öğrenme ve etkilenme olarak büyük kardeşi takip eder Fakat bu durum küçük kardeşin büyüğü rakip olarak algılayıp tamamen ona ters düşmesinden çok daha iyi bir durumdur.

Özgüveni eksik çocuklar kardeşlerinin ve diğer yaşıtlarının etkisinde daha çok kalırlar bir karar vereceği zaman başka birisine mutlaka danışma ihtiyacı hissederler kararsızlık hayatında hakim bir unsur olurken kendi fikrini savunamaz sürekli başkalarının fikirlerini kabul etmek zorunda kalırlar. arkadaşları arasında ön planda olamaz ön planda olmak için ise çok fazla gayret sarf etmez onun için güvenli ortamlar tanıdığı ortamlar yeterlidir tanıdıkları ve bildikleri ile yetinirler yeniliğe çok fazla açık değildirler anne babaya ve diğer otoriteye karşı saygı sınırları içerisinde kendi bildiğini ifade edemez yaptıklarından Emin olamaz sürekli eleştirilme korkusu yaşarlar. yaptığı işler başkaları tarafından takdir edilmediğinde büyük bir üzüntü duyar takdir edilmediğinde kendine karşı güveni iyice azalır ve kendi kabuğuna çekilirler. 

Herhangi bir görev alınacağı zaman geri planda durur sorumluluk almak istemez çünkü başaramayacaksın lan yapamayacağını ve hatalı yaptığı için çevrenin onun hakkında olumsuz düşüneceksin endişe eder başkalarının kontrolü ne daha çok girer neden ve niçin leri çok sorgulama sadece uygulayıcı olmak ister bu özgüven eksikliği çocuğun girişimciliğini sosyal ilişkilerini kendini ifade becerisini kapasitesini dışarı vurmasını işlevselliğini olumsuz etkiler adeta özgüven eksikliği bu türlü sorunları gerektirirken bu türlü sorunlarda çocuğun özgüven eksikliğini daha da artırır. 

Özgüven eksikliği şu tip durumlarda karşılaştırılmalıdır mükemmelliyetçi kontrollü başkalarının ne dediğini önemseyen iş disiplini yüksek kaygılı ve başarısızlığa karşı aşırı hassas kuralcı ne yaptığını ve başkalarının ne söylediğini aşırı dikkat eden çocuklar da bazı konularda kararsızlık ve başarısız olma korkusundan dolayı özgüven eksikliği varmış gibi görülebilir Fakat bu çocuklar yeri geldiğinde kendi varlıklarını ortaya koyabilirler insiyatif kullanabilirler ve başkalarının etkisinde çok fazla kalmazlar. 

Özgüven eksikliğinin aile içinde okulda ve sosyal ortamlarda bazı yansımaları vardır çocuk sessizdir kendini ifade etmeye korkar geri planda kalmaktan rahatsız olmaz Ayrıca derste Kendi görüşlerini ifade etmez görev ve sorumluluk almaz arkadaşlar içinde pasif ve edilgen bir konumdadır sosyal ortamlarda çekingen ve tedirginlik kendisi ile alakalı olan sosyal konularda yine pasif kalmayı tercih eder bu açıdan kapasiteye dışarıya yansıtmam onun getirdiği bir sorunu her ortamda yaşar.

Özgüvenin aşırı olması yeni Hani kendini aşırı güvenme durumunda da en az özgüven eksikliği kadar sıkıntılı bir durum vardır çocuk her şeyde ön planda olmak ister sürekli ilgi çekmek sürekli kendi dediği olsun şımarık ve bu kurallara karşı saygısız bir tutumu vardır otoriteyi önemsemez kendinden başka kimseyi göremez ve kendinden başka kimseyi kolay kolay sevmez. onun için en güçlü olan ve en iyi olan değerlidir oda kendisidir diğerlerine gereken değeri vermez her şeyi yapabileceği konusunda şişirilmiş bir girişimciliği vardır sürekli alkışlanmak ister özellikle yakın çevresinin yalancı Güven timleri onu daha da cesaretlendiriyor kapasitesi olsada kapasitesinden çok çok daha iyi görünmeye çalışır Bu çocuklar hayatlarının belli dönemlerinde yaşadıkları ciddi sıkıntılardan dolayı stres ve sıkıntı ya daha çabuk girerler gerçeklerle yüzleşmek zorunda kaldıklarında sorun yaşarlar aşırı özgüven anne babanın yanlış tutumundan da kaynaklanır.her şeyi yapabileceğini konusunda sürekli mesajları verir çocuk hatalı davrandığında görmezden gelir çocuğun her yaptığı cesaretlendirilir geri bildirim verilmez çocuk güçlüdür akıllıdır her şeyi bilir çok zekidir bu durumda çocuğun kapasitesinin çok üstünde beklentiye giriyor Aile çocuk bunu içe kapanıp sıkıntı ve strese çare kaşımaya veyahut onların kendisinin gördüğü gibi olmaya çalışıp onların istediği gibi davranarak kaçmaya çalışır. Aslında çocuk için bu durum hiç hoş değildir yalancı bir krallığın başında olmak belli bir süre sonra onu sıkıntıya sokacaktır aşırı şımartılmak her dediğinin yapılması evin tek hakimi olmak belli bir süre sonra gerçekliğin Çetin dalgaları ile boğuşma ile sonuçlanacaktır bu açıdan anne babaların çocuklarını aşırı derecede yalancı bir güven telkini yapmamalarını önermekteyiz. 

Eğereğer psikososyal gelişim içerisinde çocuğunuzun geri planda kalmamasını ve kendini ortaya koyarak kişilik özelliklerini geliştirmesini istiyorsanız her çocuk için psiko-sosyal gelişim süreci içerisinde yapılması gerekli bazı tavsiyeler aktarmak istiyorum. bu tavsiyeler çocuğunuzun kendine olan güvenini artıracak kendi kişilik özelliklerinin gelişmesini sağlayacak onun psikososyal gelişimini güçlendirecektir.

 • Sıksık sık çocuğunuza yaşına uygun olarak yapabileceği görev ve sorumlulukları verin.
 • Olaylar karşısında onunla fikrini ifade etmesini sağlayın yani ona kendi fikrini sorun ve düşünmeye sevk edin.
 • Söylediğin şeylere önem verdiğinizi hissettirin onun iyi yönlerini ve başarılarını takdir edin ön plana çıkarın ve ödüllendirin.
 • Onun kabiliyetlerinin gelişmesine zemin ve imkan hazırlayın.
 • Hatalı davranışlarını konuşarak onun yargılamadan anlatmaya çalışın.
 • Olayların ve yaptıklarının hatalı taraflarını fark etmesine yardımcı olun sık sık onu sevdiğinizi ve onun aileniz için ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade edin.
 • Onun kendini ifade etmesini kolaylaştırmak için karşılıklı olarak siz ona kendinizi ifade edin ondan da kendini ifade etmesini isteyin sık sık karşılıklı konuşup sohbet edin.
 • Onun yapabileceği şeyleri kendisine bırakın onun yerine bazı şeyleri yapmayın bu çocuğun kabiliyetlerini gelişmesini engelleyerek kendini ortaya koymasını engeller.
 • Onunla kaliteli ve hoş bir şekilde vakit geçirin onun girişimciliğini destekleyin ve onun yaşına uygun görevleri almasını bunu yaparak kendi kapasitesini geliştirmesini sağlayın.
 • Oers spor sanat sosyal akademik aktiviteler ile başarı oranlarını artırmaya çalışın onun olaylar karşısındaki duygularına değer verdiğinizi belli edin.
 • Onun sosyal ortamlarda ki arkadaşlıklarını ve girişimlerini uygun olduğu ölçüde destekleyin onun aile içi herkesle olan bağlarını kuvvetlenmesini sağlayın.
 • Hatalı davranışlarında eleştiriye kaçmadan uygun bir geri bildirim yapın herkesin hata yapabileceğini ama hataları öğrenerek tekrarlamamak gerektiğini ifade edin.
 • Hatalarını büyütmeyin bazı hatalarını yeri geldiğinde görmezden gelin ödül sistemine aşırı kaçmayın onu aşıri şımartmayın.
 • Kendi sınırlarını ve kendi kontrolünü belirlemesine yardımcı olun yani tepkilerden kızıp rencide etmek de mümkün olduğunca kaçının.
 • Başkaları ile özellikle tanıdığı kişiler ile kıyaslamayın onun başarılı yönlerini sık sık evde gündem haline getirin.
 • Kendi hayatınızdan örneklerle insanlara karşı empati kurmanın onlara gereken değeri vermenin onun değerini artıracağını söyleyin.
 • Onun bazı konularda yeterli olduğunu ama her konuda yeterli olmadığını ifade ederek yeterlik duygusunun yerleşmesine fakat aşırı yeterlik duygusunun oluşmasının engellenmesine çalışın.
 • Özgüven yeterli olduğunda kişi başarıya götüren aşırı olduğunda ise stres oluşturan bir husustur.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.