version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar tenisçi dirseği Beyin Sol 25 Haziran Killing Eve
banner228

Halüsinasyon Nedir? Kimlerde Görülür? Tedavisi Nelerdir?

Günlük hayatımızda sık sık stresli anlar, duygusal değişiklikler, kavgalar, üzüntüler inanılmaz birbirinden farklı durumlarla karşı karşıya kalırız. Çoğu zaman bu anlar kısa zaman içerisinde atlatılırken kimi zaman bazı durumlarda sürekli olarak bizimle kalmaktadır. Bu olaylarla beraber ruhsal bozukluklar ve psikolojik bozukluklar da yaşamamız kaçınılmazdır.

Ruhsal bozukluklar tamamen hayatta ne yaşadıklarımız ve yaşattıklarımız ile bağlantılıdır. Günlük hayatımızı inanılmaz derecede etkileyen ruhsal ve psikolojik bozukluklar yaptığımız işlerde konsantre bozukluğu, sıkılganlık, mutsuzluk ve huzursuzluk yarattığından işe yoğunlaşamaz ve günlük hayatımızı devam ettiremeyiz. Ruhsal bozukluk kişinin tamamen yaşadığı hastalık veya günlük duygu değişikliklerinden meydana gelmektedir.

Elimizden geldiğince stres ve üzüntüden uzak durmamız hem sağlığımız açısından hem de psikolojik sorunlarımız açısından son derece önemlidir. İlaçlarla tedavi edilemez tamamen kişinin hayata bakış açısı ile ilgili ve bir olayın bir yaşanmışlığın üzerinde ne kadar durduğu, o olayı tekrar tekrar yaşaması sonucu kalıcı olmaya devam etmektedir. Bu yüzden bizi üzen veya rahatsız eden tüm olay ve durumlardan elimizden geldiğince uzak durmalıyız.

Halüsinasyon nedir?

Halüsinasyon tamamen bir hastalıktır. Buna neden olan hastalıklar ek olarak sinirsel ve ruhsal bozukluklardır. Halüsinasyon bir bireyin gerçekte olmayıp ancak 5 duyu organından herhangi bir tanesi ile varlığını düşündüğü olaydır. Halüsinasyon başlangıçlarda tehlikeli olmasa da ilerlediği zaman inanılmaz ciddi bir hastalığa dönüşür. Çünkü gerçekte olmayıp da var olduğunu düşündüğü varlığı kendisi ile birlikte yaşatır hatta varlığın kendisini yönlendirdiğini düşünüp kendi onayı dışında hareket etmesine neden olmaktadır.

Ruhsal ve sinirsel hastalıkların neden olduğu Halüsinasyon hastalığı kişiyi yönlendirmeye kadar gittiğinden kişinin hayatını inanılmaz olumsuz bir şekilde etkilemektedir olmayan bir varlığı kabullenmesi ve bu varlığın aslında kendisini yönlendirdiğini düşünmesi kişiyi zor durumlarda bırakmaktadır. Çünkü tamamen kendi hareketlerini kontrol edememeye başlar.

Ruh ve sinirsel hastalıklar dışında Halüsinasyona neden olduğu söylenen bir diğer olay da migren hastalığıdır. Migren hastalığında ağrı bazen tedavi edilmediğinde kronikleşebilimektedir. Hastalık ilerlediğinden inanılmaz ağrı yapmaktadır. Bu ağrının verdiği bozukluklardan kaynaklı kişi olmayan ışıkları görme gibi durumlar yaşayabilmektedir. Ancak şunu da unutmamalıyız ki migrenin neden olduğu bir tür ışık görme ve çeşitli şekiller görme Halüsinasyon değil sadece migren şiddetinin yüksekliğinden kaynaklanmaktadır. Kesinlikle Halüsinasyon değildir. Halüsinasyon şekil ve ışık görme olayı değildir.

Halüsinasyon tamamen gerçek olmayan ancak varlığına inanılan kişiyi görme, ses duyma veya korku alma gibi durumlardır. Halüsinasyonun yanı sıra ruhsal ve sinirsel bozukluğun neden olduğu kendisinin istemediği ancak düşünce olarak kafasına zorla sokulduğunu düşünmek ve farkında olmadan zihninden geçen düşünceleri sesli olarak karşı tarafa söylemesi olayıdır. Halüsinasyon her bireyde farklı görülebilir. Tehlike oranı Halüsinasyonun ne zamandan beridir yaşadığı ve hastalığın boyutuna göre değişmektedir. Halüsinasyonun belirtileri hakkında bilgi aktardık ve Halüsinasyon olmayan migren belirtilerinin de halüsinasyona dahil olmadığını belirttik. Bunların dışında birde yaşı ilerlemiş kişilerin uyku halinde uykudan sonra gördüğünü sadığı kişileri veya olayları Halüsinasyon olarak algılamamak gerekmektedir. Halüsinasyon olarak kabul edilen adlandırmalar; Psikoz, şizofreni, tifo, menenjit, psikonevroz ve uyuşturucu ürünleridir. Bu gibi durumlarda hastalığınız ne olursa olsun olmayan bir cismi, şekli veya olmayana sesleri duymanız durumunda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Eğer erken müdahale edilmezse veya iyileşme konusunda herhangi bir işlem yapılmazsa hastalık ilerler ve eğer hastalığınız Halüsinasyon gibi tehlikeli ve ciddi bir hastalıksa hayatınızı tehlikeye atmış olursunuz. Bu yüzden erken tedavi ve müdahale hayat kurtarır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.