Öne Çıkanlar Real Madrid-Atletico Madrid maçı özeti Manchester city-real Madrid Maçı sonucu Hostes genel başkanlık seçimi Nedim Şener

Çocuklardaki içe kapanıklığın sebepleri ve çözüm yolları nelerdir ?

Kendini kendini uygun ölçüleri ifade edebilmek başarı ve mutluluk açısından kaçınılmazdır. Kendini rahat ifade edemeyen duygularını dışa vuramayan, düşüncelerini anlatamayan,  isteklerini paylaşamayan kişilerde zamanla bazı sıkıntılı durumlar oluşabilmektedir. Özellikle çocuklarda kendini ifade etme onların gelişme ve başarı süreçlerinde gereklidir. Kendini ve öğrendiklerini iyi ifade edebilen çocuklarda ifade gücü fazla olmakta ve bu durum onları yaşantılarına karşıya daha pozitif bir konuma getirmektedir. İfade ve anlatımı belli bir seviyede gerçekleşmesi yönünde dikkat edilecek bazı noktalar vardır.

İçine kapanık çocukların özelikleri ve belirtileri:

     Çocukların psiko-sosyal gelişim süreçlerinde başta aile üyeleri olmak üzere diğer insanlarla iletişim ve etkileşim önemlidir. Bazı çocuklar gerek kişilik özellikleri gerekse ikincil olarak etki eden faktörler sonucunda içe dönük sosyal ortamlara ve alışılmadık mekanlara kolay adapte olamayan, genelde duygusal paylaşıma girmeyen, yabancı insanlardan ve ilk kez karşılaştığı ortamlarda aşırı tedirgin olan bir yapıda olabilirler. Psikiyatri alanında sosyal fobi kaçıngan kişilik özellikleri gibi isimlerin verildiği  daha geniş belirti dağılımı olan bozukluklarda vardı. Özellikle tedirginlik sosyal ortamlarda oluyor ki, de mahcup olma korkusu çok fazla kendini gösteriyor. Bu sebeple sürekli sosyal faaliyetlerden kaçınma varsa sosyal fobi özellikleri ön planda düşünülür. Bu hastalığın biyolojik bazı temelleri olmakla birlikte psikiyatrik tedaviler ile sonuç alınabilmektedir.

Çocuklard  küçük yaşlardan itibaren kendini ifade etmekte güçlük, az konuşma sorulduğunda kısıtlı cevap verme gibi ilk kez karşılaştığı ortamlarda aşırı kaygı gösterme,  kendisine söz hakkı verildiğinde aşırı heyecanlanma,  konuşurken yüz kızarması,  sınıfta söz istememe,  ön plana geçtiği ortamlarda aşırı sıkılma,  dikkatleri onun üstüne çekildiğinde aşırı heyecanlanma buna bağlı olarak da oluşan kalp çarpıntısı, yüz kızarması,  ses titremesi,  terleme gibi kaygı belirtilerinin olması onu görev verildiğinde aşırı tedirgin olması gibi belirtiler olabilir.

Bu çocukların sosyal fobi açısından değerlendirilmesi gerekir.   Ayrıca mükemmeliyetçi başarısızlığa karşı aşırı hassas  ve sorumluluk sahibi başarısız olduğunda aşırı derecede kaygılanan çocuklarda da bu tür problemler baş gösterebilir.  Çocuklardaki özgüven eksikliği,  çocuğun kendini ifade etmesinde zorluk oluşturur ve kendine bakış açısı kötü olan kendini değersiz ve yetersiz gören çocuklarda özgüven eksikliği oluşur. Kendine bakış açısı kötü olan kendini değersiz ve yetersiz gören çocuklarda özgüven eksikliği oluşmakla beraber başarı alanları kısıtlı sürekli eleştirilen aile ve okulda hak ettiği yeri bulamamış çocuklarda özgüven eksikliği daha fazla görülür. Çocuğun kendi şahsiyetini ortaya koyabilmesi kendini değerli görmesi,   başarı konusunda yeterlilik hissi özgüveni destekleyen belirtilerdendir. Çocuklarda genellikle anne babanın çocuğa karşı bakış açısı çok önemlidir. Anne babanın çocuğa bakış açısı yetersizse çocuk zamanla kendini yetersiz görebilecektir. Bu durumun tam tersi olarak aşırı derecede pohpoh yapılmış, kendini aşırı yeterli gören altyapısı olmadan kazanılan başarılar ile desteklenmiş çocuklarda özgüven var gibi gözükse de bu özgüven çocuğun ilerleyen dönemlerde karşılaşa başarısızlık ve sosyal problemler ile ciddi sıkıntılara girebilecektir. Bu nedenle anne babanın bir denge içerisinde çocukta olanları ön plana çıkarması ve başarı konusunda altyapı kazanmasına yardımcı olarak desteklemesi gerekir. 

Anne ve Babanın yapması gerekenler:

Anne ve babaların bu durumda yapmaları gereken bazı tutum ve davranışları vardır.  Sık sık çocuğa söz hakkı tanımalı hemen her konuda onun kendisini ve duygularını ifade etmesini sağlamaları, ona sık sık ne hissettiğini ve düşündüğünü sormaları,  ona değer vermeleri, konuştuğu zaman dinlemeleri,   sık sık sosyal ortamlar ile irtibatını sağlamaları,  onu olduğu gibi kabul ederek sevgileriniz sık sık belli etmeleri çocuğun her şeyine müdahale etmeden ve çok müdahalesi olmadan onun kendini koymazsanız sağlamaları,   ona vakit ayırmaları,  aile içi paylaşım artırmaları,  girişimciliğini desteklemeleri, yaşa uygun davranışları yerine getirmesi için teşvik etmeleri,  aşırı pohpohlama dan gerektiği gibi davranmaları aile içinde değerli olduğunu fark ettirmeleri yanlış olsa bile fikirlerini dinleyip geri bildirimde bulunmaları,  herhangi bir sportif veya sanat aktivitesine yönlendirilmesi önerilir. Ayrıca Sınıf içinde bazı davranışlar ile ön plana çıkması,   kendini ifade ettiğinde takdir edilmesi okul içi görev ve sorumluluğun olması,  bilemediklerini değil bildiklerine vurgu yapılması faydalıdır. Devam eden içe kapanıklık durumlarında başka bir psikiyatrik problemlerden depresyon psikotik bozukluklar,  kişilik bozuklukları zeka gerilikleri,  yaygın ve  kaygı bozuklukları fobiler ele alınarak ayrıntılı bir değerlendirme yapılmalıdır. Altta yatan psikiyatri problem çözülmeden bu sıkıntının geçmesi zordur. Varsa bu durumların tespit ve tedavisi gerekir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.