version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar 1 mayıs 2016 beşiktaş maç özeti mesut yar veysi kaynak kimdir uzman tv
banner228

Çocuk Gelişimi ve Eğitiminde Ailenin Önemi

Çocuk gelişimi ve eğitiminde çocuğun içinde bulunduğu ve yetiştiği çevre çok büyük önem taşımaktadır. Bebek ve çocukların ilk yaşlarında bu ortam onlara aile tarafından sağlanmakta ve çocuğun bu ortamda yaşadığı etkileşimler hayatı boyunca yaşayacağı ilişkiler için bir temel oluşturmaktadır. Yalnızca çevreyle olan ilişkisini değil, aynı zamanda çocuk psikolojisi, çocuğun kişilik özellikleri ve kendine olan güvenini de etkileyen en önemli unsurlardan biri, içinde büyüdüğü aile tarafından kendisine karşı gösterilen tutum olmaktadır.

Bebek gelişimi, genellikle bebeğin çevresinde gördüklerini taklit etmesine dayalıdır.

Bebeğin çevresinde ilk gördüğü bireyler olan anne-babanın birbirleri arasındaki iletişim, çocuklarına karşı olan tavırları da bu taklit ederek öğrenme sisteminde başı çekmektedir. Kendisine karşı duyarlı, kendi gereksinimlerini ve kendi bakış açısını önemseyen bir ailede yetişen bir çocuk, çevresine karşı da aynı hassasiyeti taşıma eğilimine sahip olur. Bunun yanında çocuğun kendini güvende hissetmesi de temelde bu sebeplere dayanmakta, çocuk eğitimi açısından önemli bir nokta teşkil etmektedir.

Küçük yaşlarda gerek doğru iletişim kurulması, gerek ihtiyaçlarının karşılanması ile desteklenen çocuk, ilerleyen yaşlarda, temelde aldığı bu destek sayesinde kendi başına durabilen ve kendi kendine yetebilen bir birey olmaya adaydır. Ancak bunu sağlamak için, ailenin desteklemek ve doğru rol model olmak dışında çocuk gelişimi konusunda önemli bir sorumluluğu daha vardır: Kendi bakış açısıyla düşünebilen, kendi fikirlerini ortaya koyabilen bir birey yetiştirmek için ebeveynlerin çocuklarına, düşünme, karar verebilme ve sorumluluk alma gibi yetenekleri de aşılaması gerekmektedir.

Çocuğun yaptığı yanlışlarda ya da başarılarda uç noktalarda tepki vermek, ailelerde sıkça gözlenen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Başarısızlık karşısında verilen ciddi cezalar, çocuk gelişimi açısından istenmeyen bir sonuca yol açmakla birlikte, çocuğun bu sistemi kendisi ve çevresi için normalleştirmesine sebep olacaktır. Benzer şekilde, başarıların çok büyük ödüllerle karşılık görmesi de çocuk psikolojisi için her zaman olumlu bir sonuç doğurmayacaktır. Hem ödül hem ceza sisteminin asıl amacı olan “disiplini sağlamak” fikri, ikisi arasında doğru denge kurulduğunda değerli bir hal alacaktır. Ceza veya ödülün sınırları hem aile hem çocuk için belirlenmiş olmalı, çocuğa bu ödül veya cezanın sebepleri açıklanmalıdır. Ailenin kendi içinde doğru bir sistem belirlemiş ve bunları uygulayabiliyor olması çocuk psikolojisi açısından önem taşımaktadır.

Çocuk yetiştirmek, çocuk eğitimi ve gelişimini üstlenmek konusunda aileler rehber alabilecekleri kaynaklara başvurmaktan çekinmemelidirler.

Çocuklarda olduğu gibi yetişkinler de eğitim sürecine devam etmekte, doğruları ancak bu şekilde öğrenebilmektedirler. Çocuk gelişimi konusunda aileleri bilgilendirmek amacıyla psikologlar ve eğitimciler tarafından yazılmış onlarca kitap mevcut olmakla birlikte çocuk psikolojisi ve eğitimi konusunda ailelere yol gösterici olabilecek bir kaç öneri sunulabilir. Bunlardan ilki, çocukların duygusal gelişimlerini sağlamak adına, duygularını ifade etmek konusunda onları yüreklendirmek olacaktır. Onları çalışmalarında, çabalarında cesaret kırıcı sözlerle değerlendirmek yerine, olumlu bir şekilde yönlendiren, hatalarını hoş gören, yapmaya çalıştıkları şeyi kendi başlarına yapmaya fırsat veren bir tutum sergilemek daha doğru olacaktır. Fiziksel ve kişilik olarak çocuk gelişimi için onlara ortam hazırlamak, çeşitli faaliyetlere katılımı için onlara rehberlik hatta öncülük etmek yerinde bir yaklaşım olacaktır. Örneğin çocuk kitapları okuma konusunda yönlendirmek istediğiniz çocuğunuzun, sizi de kendi ile birlikte kitap okurken görmesi ona öncülük edebileceğinizin küçük bir örneğidir.

Eğitimin ailede başladığı ve burada olgunlaştığı bir gerçektir. Gelecek hayatında kendisine ve çevresine karşı duyarlı bir birey yetiştirmek ailelerin tutumunun bir soncudur. Ailelerin çocuk gelişimi konusuna verdiği önem şimdiyi geleceğe taşıyacak bir yatırımdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.