Öne Çıkanlar genel başkanlık seçimi Yusuf Tekin Vodafone Çukur Murat Ağırel

Bel ve Boyun Fıtıklarına Kalıcı Çözüm

Çağımızda oldukça sık görülen bel ve boyun fıtıklarından ameliyatsız,iğnesiz ve ışınsız kurtulmanın oldukça kolay olduğunu söyleyen fizyoterapist Hasan Sarı sözlerine şularına ekledi.''Fizik tedavinin elle uygulanan yenilikçi metodlarından olan manuel terapi bu alanda eğitim almış fizyoterapistlerce uygulanan oldukça etkili bir tedavi tekniğidir.Manuel terapi ile bel-boyun fıtıklarında yüzde 90-95 başarı oranı sağlanmaktadır.Uzman ellerce uygulanacak manuel terapi yöntemleri ile fıtıklar dahil migren,kanal daralmaları,topuk dikeni,sinir sıkışma sendromları,menisküs ve diğer birçok fiziksel ağrılarınızdan kurtulmak birkaç seansta mümkündür.Tedavi tamaen ağrısız metodları içeren, hastanın günlük yaşantısını kısıtlamayan ve hastayı olabildiğince aktif tutacak şekilde programlanır.Manuel terapinin kendine has değerlendirme metodları ile değerlendirilen hastalar uygun bir tedavi planlaması ile ağrılarından kolayca kurtulabilirler.Manuel terapi vücudun bozulan biyomekaniğini de düzelttiğinden ötürü bütüncül bir tedavi tekniğidir.''

 

Bel fıtığı nedir?

Bel fıtığı, bel omurlarımızda bulunan disklerin dışarı taşarak etrafından geçen nöral yapılara bası yapması ile oluşan bir rahatsızlıktır.Bel fıtığı aslında bir hastalık değil, biyomekanik bozukluktur.Nitekim bel fıtığı hastalarının yüzde 95 inde biyomekaniksel bozukuk vardır.Örneğin bacak boylarında eşitsizlik bel fıtığı hastalarında oldukça sık görülen bir durumdur.

Boyun fıtığı nedir?

Boyun fıtığı, boyun omurlarımızın arasında bulunan disklerin dışarıya taşarak sinirlere bası yapması sonucu oluşan bir durumdur.Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle artan akıllı telefon ve tabet kullanıı boyun fıtığı açısından risk teşkil etmektedir.Genç nesil o oldukça sık omurga problemleri çekmektedir. Aileler olarak üzerimize düşen çocuklarımızda teknolojik alet kulanımını sınırlandırmaktır. Aksi taktirde önümüzdeki   15- 20 yıllık süreçte oldukça fazla omurga sorunları olan bireyler bizi beklemektedir. 

Migren Nedir ?

Migren; hastanın günlük yaşamında oldukça olumsuz sonuçları olan bir baş ağrısı tipidir. Genelde atak şeklinde gelen migren hastada ışık ve sese hasasiyete sebep olmaktadır. Hasta kendini bir odaya kapatıp atak geçene kadar çıkmamaktadır. Tedavisi manuel terapi ile mümkün olan migren genelde üst boyun bölgesi omurlarından kaynaklanmaktadır. Fizyoterapis Hasan Sarı, '' Son yıllarda yapılan çalışmalarda migren- atlas (1. boyun omuru) ilişkisi olduğunu göstermiştir. Tedavi ettiğimiz migren hastaları uzun dönem takiplerde migren ataklarını hiçbir şekilde yaşamamaktadır.'' dedi.

Baş ağrısı: Baş ağrısı, başta ve bâzen de boyun veya sırtın üst kısmında gerçekleşen ağrılara verilen ortak isim. Yaygın ağrı şikâyetlerinden biridir ve hemen hemen tüm insanlar değişik nedenlerle baş ağrısından muzdarip olurlar.

Manuel Terapi nedir? Mnuel Terapi hangi vakalarda uygulanmalı? Manuel Terapi faydaları nelerdir? Hangi terapiler var içerisinde? Tüm soruları alanında uzman Fizyoterapist Hasan SARI sizler için cevaplıyor. 

Manuel Terapi bel ve boyun fıtıkları, menüsküs kireçlenme, sinir sıkışması ve daha birçok rahatsızlıklarda ugulanabilmektedir. Uygulama sırasında hasta herhangi bir şekilde ağrı duymamaktadır.Manuel Terapi akut vakalarda 8-10 seans arası, kronik vakalarda ise 15-20 seans arası sürebilmektedir. Manuel Terapi hiçbir sağlık problemi olmayan bireylerde de koruyucu amaçlı kulanılabilmektedir. 

Bel düzleşmesi: Boyun ve bel bölgesindeki kasların uzun süre aynı pozisyonda kalması sonucu kasların iç gerginliği artar ve beldeki ve boyundaki eğrilik giderek azalır. Uzun süre aynı pozisyonda oturmak veya çalışmak, sürekli ağır yükler taşımak gibi zorlayıcı hareketler nedeniyle disklerin içindeki basınç artar böylelikle bel ve boyun bölgesinde düzleşme meydana gelir.

Kireçlenme: Halk arasında kireçlenme olarak bilinen hastalık ya da tıbbi adı ile “artroz” veya “osteoartrit” eklemlerde meydana gelen aşınma ve yıpranma sonucu ortaya çıkar. Kemiklerimizi birbirine bağlayan eklemlerimizde, karşılıklı kemik yüzeyleri üzerini kaplayan ve ağrısız ve kaygan hareketi sağlayan eklem kıkırdağı bulunur. Yıllar içinde bu parlak ve düzgün yüzeyli doku aşınır, eskir ve yer yer dökülerek altındaki kemik ortaya çıkar.Bu olaya kireçlenme denir.

Topuk Dikeni: Topuk dikeni (epinkalkanei), topuk kemiği üzerinde sonradan oluşan küçük bir kemiksi çıkıntıdır. Bu çıkıntı, ayak kemiğinin sürekli zorlanması sonucu topuk kemiğinde toplanan kalsiyum birikintilerinden meydana gelir. Kemik çıkıntısı ile ilgili olmayan ve ayak kemerindeki dokunun iltihaplanması anlamına gelen “plantarfasiit” de genel olarak topuk dikeni olarak adlandırılır.

Trigger Point Terapi

Trigger point, diğer adıyla tetik nokta: Kas fibrillerinin normal fonksiyonel ilişkisinin bozulduğu alandaki hassasiyetin bölgesel bir dağılım karakterinde olduğu ağrılı kas alanıdır. Tetik noktalar, kası zayıf ve gergin hale getirerek etkiler. Bulundukları kas grubunda güçlü kasılmalara neden olur. Devamlı kasılma halinde olan kaslar kemiklere de baskı uygulayarak komşu eklemlerde de bu belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur ve komşu bölgenin kan dolaşımını bozar. Dolaşımdaki oksijenin ve metabolizmanın ihtiyaç duyduğu besinlerin azalması ve metabolik artıkların yığılmaya başlaması nedeniyle kişi ağrı sürecine girer. Herhangi bir müdahalede bulunulmadığı takdirde tetik noktalar aylar hatta yıllarca kişinin dayanılmaz ağrılara maruz kalmasına neden olur.

Fizyoterapist Hasan Sarı iletişim: 05078651580

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.