version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar Facebook Ayşe Mutlu NASA arka sokaklar son bölüm izle finlandiya işsiz
banner228

Vergi Mükellefi Nedir? Vergi Mükellefi Kime Denir?

Vergi mükellefi, villa taşıma, vergi ödemesi gereken gerçek kişiyi veya tüzel kişiyi belirtmektedir. Yaptıkları işler nedeniyle ve kazançlarına göre herkesin vergi ödemesi gerektiği kanunda belirtilmiştir. Sadece ticari gelir elde edenler değil bir ürün, taşınmaz veya herhangi bir şey satın al kişiler de vergiye tabidir.

Devlet, yapılan her ticari faaliyetten belirli oranlarda vergi almaktadır. Vergi oranı her sektör için farklılık gösterir. Alışverişlerde vergiler direkt olarak kişiden istenmese de fiş üzerinde vergi oranları belirtilir. Bu nedenle de her alışveriş yapan kişi vergi vermek ile karşı karşıya kalır. Her hangi bir ürün veya yaş sınırlandırılması bu sebeple bulunmaz.

Fakat bir ticari işletme sahibi iseniz veya tüzel kişi iseniz bunun için yaş sınırlaması bulunur. Gerçek ve tüzel kişilerin vergilendirmeleri sağladıkları kazanç üzerinden hesaplanmaktadır. Bu kişi ve kurumlar, yaptıkları harcamaları faturalandırmak ve bunu muhasebeciler aracılığı ile ibraz etmeleri gerekmektedir.

Vergi Usul Kanunu’nun 8. Maddesinde yer alan bilgiler ışığında, vergi borcu yüklenen her kişiye birer vergi numarası verilir. Bu kişiler bu numaralar ile vergi dairelerinde bilinirler ve kayıtları tutulur. Açtıkları işletmelerin ticari faaliyetleri bu numara adına açılmış dosyalar ile raporlanır.

Kaç Adet Vergi Mükellefiyeti Vardır?

Türkiye Cumhuriyeti yasalarında yer alan iki adet vergi mükellefiyeti vardır. Bunlar;

  • Yasal Yükümlü
  • Gerçek Yükümlü

Olarak iki şekildedir. Bu farklılıkların dayanağı yasal hükümler değil iktisadi dayanaklardır. Bu nedenle herhangi bir hukuki olay sonucunda bu kavramlar ortaya çıkmamıştır. Gerçek olarak yapılan ticari faaliyetler bu kavramların ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Yasal (Kanuni) Yükümlü Ne Demektir?

Yasalarca belirlenmiş ve vergi borcu çıkartılan kişileri ifade eder. Vergi yükü olan bu kişiler her vergiyi tek başlarına sırtlanmazlar. Bu kişiler vergilerini yansıtma denilen yöntemi kullanarak diğer vergi yükü olan kişilere aktarabilirler. Bu yansıtma işlemi aynı zamanda piyasanın da dengesini belirleyen bir faktördür.

Vergi borcu olan ve bu borcu ödemek zorunda olan kişi bazı zamanlarda piyasanın durumuna göre borcunu başkası üzerine aktarabilir. Bu sayede de borcun aktardığı kişi tarafından ödenmesini sağlayabilir. Bu duruma yansıtma denir.

Gerçek (Fiili) Yükümlü Ne Demektir?  

Gerçek yükümlü kişiler, vergiyi ödemesi gereken kişidir. Bu kişiler verginin gerçek taşıyıcılarıdır. Yansıtma ile yüklendikleri vergi sonucu da gerçek vergi mükellefi olurlar.

Yansıtmanın nasıl yapıldığını anlamanız için şöyle bir örnek verebiliriz. Örneğin siz bir ithalatçı firma sahibisiniz. Yurt dışından bir ürün getirtiyorsunuz. Bu ürünü gümrükten geçirirken gümrük vergisi ödemeniz gerekir. Yasalarda belirtilen kurala göre gümrük vergisi bizzat ithalatçı firma tarafından ödenir.

Ürünü gümrükten geçirdikten sonra piyasaya sunacaksınız. Piyasaya sunarken maliyet hesaplamasında gümrük vergisini de ekleyeceksiniz. Ürünün fiyatının bu şekilde belirleyeceksiniz. Ürünü alan son vatandaş gerçek vergi mükellefi konumunda olur. Çünkü alıcıya çıkartılan faturada yansıtılmış KDV olacaktır.

Aracı Mükellef Nedir?

İthalatçı firmalardan ürün alan ve diğer kişilere aktaran aracı firmalar ise aracı yükümlü veya aracı mükellef olarak isimlendirilirler.

Mükellef Ne Demek?

Mükellef kelimesi günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız kelimeler arasında yer alıyor. Fakat çoğu insan bu kelimenin kullanım amacını tam olarak bilmiyor. İnternet aramalarında en çok aranan kelimeler arasında bu nedenle yerini alıyor.

Mükellef; herhangi bir konuda o işi yapmakla yükümlü kişi olarak açıklanabilir. Bu durum vergi işlerinde vergi mükellefi olarak adlandırılır. Yani üzerine borç olan vergiyi ödemekle sorumlu olan kişidir.

Mükellef kelimesi 4 farklı alanda ve anlamda kullanılmaktadır. Bir dini vecibeyi yerine getirme zorunluluğu olana kişiler için kullanılabilir. Vergi ödemek zorunda olan kişiler için kullanılabilir. Bir işi yapmak zorunda olan kişiler için kullanılabilir. Bir de çok titiz hazırlanmış; dosya, sofra, ödev gibi işler için de bu terim kullanılmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.