version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar turkish acoustic Özel ders Sağlık Bakanı Gençlerbirliği Parası
banner228

Türkiye’de yabancılar nasıl ikamet edebilir?

Her yıl birçok yabancı Türkiye’ye birçok farklı amaçla gelmekte ve uzun süre ikamet etmek zorunda kalmaktadır. Yabancıların Türkiye’de kalacakları süreleri 30 günü aşkın olursa veya olacak ise Türkiye’den yabancılar oturma izni almaları gerekmektedir. Diğer adıyla ikamet tezkeresi olan bu izin sayesinde 6 ay Türkiye’de yaşama ve ikamet etme haklarına sahip olabilmektedirler. Türkiye’de yabancıların oturma izinleri ise şu şekilde belirtilmektedir: 5683 sayılı Yabancılara Türkiye’de Oturma İzni ve Seyahatleri Hakkında Kanun’da yer alan 3.maddenin 2.fıkrasınca; Türkiye’ye çalışma ve iş bulmak amacıyla gelen yabancılar, geldikleri günden itibaren bir ay içerisinde ve her ne olursa olsun çalışmaya başlamadan önce oturma izinleri almak durumundadırlar.

Nasıl alabilirim?

Birçok yabancının Türkiye’ye gelmeden önce kafasında ‘yabancılara oturma izni nasıl alınır?’ gibi problemler mevcuttur. Bu sorunun cevabı ise oldukça basittir. Yabancı bireyin Türkiye’ye geliş amacının bildirmiş olduğu bir dilekçeyi bulunmuş olduğu uyruktaki Türkiye Cumhuriyeti temsilciliğine vermesi ve temsilcilikten istenen bütün belge ve evrakları en geç 3 gün içerisinde teslim etmesi gerekmektedir.

Peki, bu başvurularını ne zaman yapmaları gerekmektedir? Türkiye’ye gelip ikamet etmek isteyen bireyler yapacakları oturma izni başvurularını vize veya vize muafiyet süreleri içerisinde yapmaları gerekmektedir. Alacakları oturma izninde ise mutlaka Türkiye’ye geliş amacı yer almalıdır. Bu amaçlar arasında; eş durumundan uzun süreli kalma, çalışma, öğrenim, araştırma gibi amaçlar yer almaktadır ve her amaca uygun belgeler mutlaka eksiksiz bir biçimde tamamlanmalıdır. Bunun yanı sıra yapacağınız yabancı oturma izni başvurularında mutlaka deneyimli bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir. Böylelikle oturma izni başvurunuzda başarılı olma ihtimaliniz çok daha yüksek olabilmektedir.

Çalışma izni alma

Türkiye’ye birçok bireyin geliş amaçlarından biri de buraya gelerek yeni bir iş bulmak ve çalışmaktır. Ancak yabancıların Türkiye’de çalışabilmeleri için öncelikle yabancı oturma izni almaları ve bu belgeye sahip olduktan hemen sonra da yabancı çalışma iznine dair evrakı edinmeleri lüzumludur. Yabancıların Türkiye’de çalışmalarını denetleyen ve düzenleyen bakanlık olan T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışma izni başvurularında ise birkaç noktaya dikkat etmekte ve buna göre çalışma izni başvuruları değerlendirilmeye alınmaktadır. Bu önemli noktalar arasında ise şunlar yer almaktadır;

  • Yabancı personel adayının almış olduğu ve sahip olduğu eğitim seviyesi,
  • Çalışma isteyen yabancı adayın daha önce çalışma olduğu iş deneyimleri, tecrübeleri ve bilgi birikimleri,
  • Yabancı personel adayının Türkiye’de çalışma istediği iş yeri ve şirketin durumu,
  • Yapılan başvuru sırasında Türkiye’nin uluslar arası ilişkileri, sosyo-kültürel durumu, ekonomik durumu ve bunlarla ile birlikte bakanlığın tanıyabileceği inisiyatif durumu oldukça önemlidir.

İznim bitince ne yapmalıyım?

Yabancı bireylerin Türkiye’de oturma ve çalışma süreleri 6 ay olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle her 6 ayda bir çalışma izinleri ve oturma izinlerinin sürelerinin uzatılması gerekmektedir. Türkiye’de çalışmaya devam etmek isteyen bireyler ise sadece çalışma izni uzatma işlemi değil aynı zamanda oturma izni uzatma işlemlerini de yapmaları gerekmektedir. Bunun için ise 6 aylık süren oturma izniniz ve çalışma izninizin bittiği tarihten en geç 15 gün içerisinde Bakanlığa tekrar başvuru yapmanız ve sürenizi uzatmanız gerekmektedir. Aynı zamanda çalışma izninizin bitiş tarihinden geriye doğru sayıldığındaki ilk 2 ay içerisinde de çalışma izninizi uzatma başvurusu yapabilmektesiniz. Bu uzatma başvurusunu yaparken ise çalışma izin belgenizin aslının fotoğraflı, işveren tarafından imzalı ve mühürlü ibrazı bakanlığa verilmek üzere zorunlu tutulmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.