version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar Meb başsorumlu Selvi 2019 TFF

Her zaman işe yarayan 5 kural

Eğitim sadece ofis ekipleriyle sınırlı değildir. Müşteriyi ürün hakkında eğitiyorsunuz; franchise alanını, brokeri, regülatörü ve her birini eğitiyorsunuz. Eğitim çok önemli olduğunda, takip etmemiz gereken şeylerin bir kontrol listesine sahip olmak mantıklıdır.

Her eğitim yöneticisinin bilmesi gereken en temel şey, başlangıçta, eğitimin bir tür iletişim olduğunu anlıyoruz. Bu yüzden iyi iletişim için uyguladığınız kurallar, eğitim için de geçerlidir. Ama sonra diğerlerinden daha ağır olan bazı parametreler var. Sizi iyi bir eğitim yöneticisi yapabileceğini düşündüğüm özelliklerin bir listesini hazırladım.

Dediğim gibi, diğerlerinden daha ağır olacak bazı parametreler var. Onlardan ayrı olarak bahsettim. Bu makaleyi gelecekteki referanslar için saklayın ve ne zaman birisini eğitmeyi planlıyorsanız kontrol listesi olarak kullanın.

İyi bir eğitimcinin nitelikleri

Öncelikle kimi eğitiyorsunuz?

Bu her zaman eğitimlerin altın kuralı olarak iddia edilebilir. Bir grup insanı eğitmek için seçildiğiniz için, hakkında eğitim alacağınız konuyu bildiğinizi ve bir uzman olarak tanımlandığınızı farz ediyorum. Bu, eğitimin yaşam çizgisini oluşturur (İçeriği bilmek). Eğitmek için geliştirdiğiniz tüm stratejiler, katılımcıları anlamanıza bağlıdır.

Bu, eğiticilerin çoğunun gruptan kendilerini tanıtmasını ve eğitime katılmaları için onları motive etmelerinin nedenini açıklamalarını ister. Sonuç olarak, hedef kitlenin profilini bilmiyorsanız, devam etmeyin.

Mizah eğitiminize hayat katıyor

Anlayışınızla bu konuyu daha iyi hale getirmek için Mizah'ın hayata hayat kattığını söyleyeyim, çünkü izleyicilerinizi uyanık tutar: -) Doğru zamanda yapılan iyi bir şaka tüm ortamı gençleştirir.

Mizahın sadece çevreyi canlılaştırmakla kalmayıp aynı zamanda konunun tutulma süresini de arttırdığı klasik sunumlara katıldım. Örneğin, neyin yanlış neyin doğru olduğunu söylemek yerine, en iyi satış uygulamalarından bahsetmek; Bir şey kör bir şekilde takip edilirse ne olacağını dramatize edebilir misin? Doğru şekilde hiciv oluşturmak bir insanı hatırlatır. Alt çizgi Mizah önemlidir; zamanında, sağlıklı ve konuyla ilgili olmalıdır.

İyi eğitim, katılım ile ilgilidir

Eğitim önemli bir faaliyettir ancak eğitilmek çok heyecan verici değildir. Çünkü çoğu zaman eğitim süreçleri pasiftir. İnsanlar orada oturup öylece eğitmeni dinler.  (Bazıları gözleri açıkken bile uyuya kalıyor). İlk önce kuralları değiştir. Eğitimin yapılma şeklini değiştirin. Onları eğitimin her bölümüne dahil et, onlara soru sor, orada soruları farklı şekillerde cevapla. Onları yeni şeyler düşünmeye zorla.

Seyirci meşgul oluncaya kadar seyirci etkindir. Bir eğitmen olarak, göz temasını korumanız, sunumun tamamını prova etmeniz, aktif olarak dinlemeniz, slaytları kaydırmanız, tüm alanı kullanmanız ve birkaç dinleyiciden daha fazlasını dinlemenizi sağlamak için nasıl konsantre olabileceğinizi düşünmeniz gerekir.

Onlara gerçek dünyayı gösterin

Bu zor soruya cevap vermeye çalışın, daha ilginç olan - Jurassic Park'ı izlemek ya da ekibinizin uyması gereken yeni bir iş sürecini anlamak mı? Peki bu kolaydı. İşte olan bu. Seyirci eğitimin önemini anlıyorsa ve hala aktif değilse, suçlama sizin üzerinizdedir. Jurassic park yaratmaya çalış!

Mümkün olduğu kadar azami örnek türetin. İzleyicilerin bağlandığı kavramları dile getirmeye çalışın. Öyküleri anlat, sahneler yarat, bağıl benzetmeler yap. Bu şekilde içeriğin daha kolay emilmesini sağlarsınız.

Doğru soruyu sorun

Eğitmenler olarak biz soruları cevaplamak için çok uğraştık. Bu gerçekten gerekli mi? Bunu anlayın - hangi kavram izleyicinin kafasında ne ifade ediyor? Bu elbette zor bir soru. İzleyicilerin kendi başlarına bir cevap türetmelerini sağlamanın onlarla bağlantı kurmasını sağlayacağına inanıyorum.

Bu nasıl yapılır? Bu noktada ben tavır olarak kişiyi sorgulamaya meyilliyim. Çapraz sorularımı cevaplarken, kişinin sorusuna cevap oluşturması için yönlendiririm. Sonuç doğru cevapla ilgili değil, doğru soru ile ilgili.

Son söz...

Peki ya eğitim deneyiminiz, bazı eğitimlerde sıkılıyor musunuz? Eğitimci oldunuz mu? Bu durumda eğitimleri nasıl gençleştireceksiniz?

Ve eğer bu makaleyi yararlı bulduysanız,  buradaki ve buradaki makaleler de çok işinize yarayacak.

Ayrıca sitemizin eğitim kategorisindeki makalelerden de yararlanabilirsinz. İncelemenizi öneririz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.