Öne Çıkanlar 10 Mayıs Mısır TFF CHPde kurultay Nedim Şener

Ücretli Öğretmenler Yaz Tatilinde  Maaş Almalıdır.

Ücretli Öğretmenler Yaz Tatilinde Maaş Alsın

Her yeni gelen Milli Eğitim Bakanı ücretli öğretmenlere söz verirken, sözler yerine getirilmeden hepsi değişti. Bugün Ziya Selçuk, geldiğinde öğretmenler umutlanmıştı. Eğitimde köklü değişikliklere gidileceğinin sinyalini verirken, öğretmenlerin şartlarında iyileştirme yapacağını belirtmesine rağmen  Avrupa ülkeleri içerisinde en düşük ücretlere görev yapan, öğretmenler oldu.Ücretli öğretmenler yaz tatilinde maaş alıyor mu ? Ücretli öğretmenlere dönem başında sözler verilmiş fakat dönem bitmesine rağmen sözler yerine getirilmemiştir. 
Ücretli öğretmenlerin maaşlarında bir değişiklik olmazken, MEB, ücretli öğretmenlerin sesini ne zaman duyacağı merak konusu oldu. 100 Günlük Eylem Planı içerisinde de olan ücretli öğretmenler, üzerinden 150 gün geçmesine rağmen, umutları ile kaldılar. 

Ücretli Öğretmenler Yaz Tatilinde Maaş Amalıdır

Eğitim Öğretim sezonu bitti artık. Ücretli öğretmenlere verilen sözler ise havada kaldı. Bu konuda öğretmenlerimizi bakanımızın görmesi gerekirken, ücretli öğretmenlerin haklarında iyileştirmelere yaz tatilinde maaş vermekle başlayabilirler. Çok zor değildir sanıyorum. Okullarda görev yapan hizmetlilerden de az ücretlere bu ülkenin çocuklarını eğiten, yetiştiren öğretmenlerimizin asgari ücret düzeyinde de olsun yaz tatilinde ücret alması gerekmektedir. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ücretli öğretmenleri umutlandırmış ve maaşlarının gerekse şartlarının iyileştirileceğini eylem planı açıklamaları sırasında ifade etmişti. Ücretli öğretmenler, verilen sözlerin yerine getirilmesi için twitter üzerinden gündem oluştururken, yaz tatilinde öğretmenler gibi maaş almaları geretiğini talep etmektedirler. 

Ücretli Öğretmenler Asgari Ücret Bile Alamıyor


Eğitim ve Fen-Edebiyat Fakültelerinden mezun olan öğretmen adayları MEB’e kadrolu olarak atanamadıkları için ücretli öğretmenlik yapmak durumunda kalmaktadır.
 Eğitim ve Fen-Edebiyat Fakültelerinden mezun olan öğretmen adayları MEB’e kadrolu olarak atanamadıkları için ücretli öğretmenlik yapmak durumunda kalmaktadır. 

Bu öğretmenler MEB’in okullarında kadrolu öğretmenler gibi derse girmektedir, yıllık plan hazırlamaktadırlar, nöbet tutmaktadırlar, e-okul’a not girmektedirler, toplantı ve kurullara katılmaktadırlar. Ücretli öğretmenler, atanmış öğretmenlerle aynı işi yapmaktadır. Tek farkları kadrolarının olmaması, özlük haklarının olmaması ve maaşlarının az olmasıdır. 

Ücretli öğretmenler, devletin normal öğretmenleridir. Yani devletin okullarında mesai yapmaktadırlar. Aile kurmuş, çoluk çocuk sahibi olmuş, belli bir yaşa gelmiş ancak atanamamış ücretli öğretmenlerin kadroya kavuşturulması veya özlük haklarında iyileştirmeler yapılması sosyal devlet açısından büyük önem taşımaktadır. 


              Ücretli Öğretmenlerin Sorunları Nelerdir?


1)  Asgari ücrete yapılan zammın ardından ücretli öğretmenlerin aylık kazançları asgari ücretin gerisinde kalmıştır. Asgari ücretliler 2020 TL alırken ücretli öğretmenler de haftada 30 saat derse girse bile asgari  ücret alabilmektedir. 


2)  Ücretli öğretmenin aile ve çocuk yardımı yapılmamaktadır. Oysaki taşeron işçileri bile aile ve çocuk yardımı almaktadır. 


3)  30 saatin altında derslere giren ücretli öğretmenlerin sigortaları yarım veya eksik yatmaktadır. 


4) Ocak ayından itibaren öğretmenlere nöbet ücreti getirilmişti ancak ücretli öğretmenler bu ücretten yararlanamamaktadır. 
5) Kar tatillerinde veya diğer tatillerde ücretli öğretmen maaş alamamaktadır. 


6) Yarıyıl tatillerinde ve yaz tatillerinde yine maaş alamayan ücretli öğretmenler yıl içerisinde asgari ücretlilerden bile az para kazanmaktadır. 


7)  ÖSYM ve MEB’in merkezi sınavlarında ücretli öğretmenlerin görev alma hakları yoktur. 


8) Yetiştirme ve destekleme kurslarında öğretmenler çift katı ücret alırken ücretli öğretmenler normal ek ders ücreti almaktadır. 


9)  Ücretli öğretmenin MEBBİS’te kayıtları yoktur ve öğretmen kimlik kartları da yoktur. Dolayısıyla öğretmenlerin yararlandığı haklardan faydalanma şansları da bulunmamaktadır. 


10) Sevk ve rapor aldıklarında ek dersleri direkt olarak kesilmektedir. Onlar için ek ders demek normal maaş demektir. Dolayısıyla maaşı hemen kesilmektedir. 


11) Ücretli öğretmenin mazeret izni hakları da yoktur. Herhangi bir izin durumunda yine hemen ek dersleri kesilmektedir. 


12) Sınıf öğretmenliği veya sosyal kulüplerde görev alan ücretli öğretmenlere ayrıca bir ücret ödenmemektedir. 


Özetle; Ücretli öğretmenliğin psikolojisini ancak yaşayan bilecektir. Taşerona kadro için çalışmalar sürerken ücretli öğretmenlerle ilgili bir adım atılması da gerekmez mi? Hem maaş anlamında hem de özlük hakları bakımından ücretli öğretmenlikle ilgili adımlarda geç kalmadık mı? Temennimiz tüm öğretmenlerin kadrolu olmasından yana ancak o günler gelene kadar ücretli öğretmenlerimize sahip çıkmalıyız. Maliye Bakanlığı işin parasal boyutunu, Milli Eğitim Bakanlığı da işin teknik boyutunu masaya yatırıp ücretli öğretmenlerimize hak ettiği değeri vermelidir diye düşünüyoruz. 

Ülkelerin Öğretmen Maaşları 

12. ABD

Amerika’da okullar Türkiye’deki gibi özel ve devlet diye ikiye ayrılıyor ve yabancı öğretmenler için değişim programları aracılığıyla pek çok kontenjan bulunuyor.
Ortalama maaş (senelik): 138,000 TL

11. İskoçya

Avrupa’daki en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olan İskoçya’da eğitim kurumları dış denetçiler tarafından kontrol ediliyor. Ortalama maaş (senelik): 141,600 TL

10. Güney Kore

Dünya çapında özellikle teknoloji alanında kendinden söz ettiren Güney Kore, bu ağırlığını eğitim sistemi alanında da gösteriyor. Güney Kore’de öğretmenlik ile ilgili en zor şey ise bu mesleği edinebilmek.
Ortalama maaş (senelik): 142,200 TL

9. Avustralya
Avustralya’da yeni öğretmenlerin maaşları 102,000 TL iken, kıdemli öğretmenlerin maaşları 168,150 TL’ye kadar çıkıyor. Ortalama maaş (senelik): 102,000 – 168,150 TL

8. Belçika

Belçika’da da öğretmen maaşları Avustralya’daki gibi kıdeme göre yükseliyor.
Ortalama maaş (senelik): 94,000 – 172,575 TL

7. Danimarka

Danimarka’da okur yazarlık oranı %99. Bu oran bile başlı başına eğitim sistemine ne kadar önem verdiklerinin bir göstergesi. Ortalama maaş (senelik): 156,300 TL

6. İrlanda

Okur yazarlığın %99 gibi bir orana ulaştığı İrlanda’da eğitimi ön plandan tutan Avrupa ülkelerinden biri. 97,350 TL’den başlayan senelik ücretler 162,250 TL’ye kadar çıkıyor.
Ortalama maaş (senelik): 97,350 – 162,250 TL

5. Kanada

Kanada hem yerli hem de yabancı öğretmenlere geniş olanaklar sunan bir ülke. 104,725 TL’den başlayan öğretmenler maaşları kıdeme göre 167,300 TL’ye kadar çıkıyor.
Ortalama maaş (senelik): 104,725 – 167,300 TL

4. Hollanda

Hollanda yabancı öğretmenler konusunda katı kuralları olan bir ülke. Bu ülkede öğretmenlik yapmak isteyenlerin bazı sertifikaları ve gereklilikleri sağlaması gerekiyor. Hal böyle olunca da senelik maaşlar tabii ki buna göre şekilleniyor.
Ortalama maaş (senelik): 176,850 TL

3. Almanya
Öğretmen maaşlarının yüksek olmasına ek olarak konaklama yardımı gibi yan hakları sunan Almanya da, öğretmenlik mesleğini gayet ciddiye alan ülkelerden biri.
Ortalama maaş (senelik): 189,652 TL

2. İsviçre

“Avrupa’nın kasası” olarak nitelendirilen İsviçre şanına yakışır bir şekilde öğretmen maaşı sunuyor.
Ortalama maaş (senelik): 201,334 TL

1.Lüksemburg

Listemizde ilk sırayı şaşırtıcı bir şekilde Lüksemburg alıyor. Lüksemburg’da öğretmen maaşları senelik 153,280 TL’den başlayıp 288,350 TL’ye çıkıyor.
Ortalama maaş (senelik):153,280 – 288,530 TL

Talep ve isteklerinizi yorm kısmına yazabilirsiniz.

Suudi Arabistan 

Suudi Arabistan'da görev yapan öğretmenler 6 bin Suudi Riyali alıyor. Libya'da ise görev yapan öğretmenler 1500 dolar yani yaklaşık 9 bin TL maaş almaktadır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ücretli Öğretmen 2 yıl önce

Artık bizde tüm haklardan yararlanmak istiyoruz.Lütfen artık birileri seslerimizi duysunlar ,lütfen,lütfen .....

Avatar
Amele 2 yıl önce

Yazıklar olsun.... Allaha şükür ki cehennem var.hesap vakti var. Allah var....

Avatar
Üçretli ogretmen 1 yıl önce

Herșey gundem olurken bizlerın sorunları akıllara bile gelmiyor haber kanallarına msj attım herkes gormezden geldı sureyelıler bile bizden daha tok geziyor bizler ise űc kurs ile hayata kalmaya calıșıyoruz

Avatar
Ahmet 2 yıl önce

Suç onlarda değil onları secip oraya getiren bizlerde Allah şahittir emeklerimiz sömürülüyor. Cocuklarin bile dalga geçtiği bir konuma soktunuz bizi hizmetli bile kadroya geçmiş halimize açıyor Allah buna sebeb olanları cehennem atesinden cayır cayır yaksin amin...

Avatar
Ucretli öğretmen 06 2 yıl önce

Biz daha çoook bekleriz.Artık bu ülkede ne hak ne de adalet kalmış.Sen üniversite oku.Adamlar seni atamasın,ilkokul mezunlarını kadroya geçirsin...Verdiğimiz tüm vergiler zehir zıkkım olsun...Bizim sayemizde taht sürüyorşunuz...

Avatar
Kafami yapiyorsunuz 2 yıl önce

Yok canım

Avatar
Mevsimlik işçi 2 yıl önce

5 yıldır ücretli öğretmen lik yapıyoruz.aydav1600tl kadro yok.sigorta yok .akp istambul icin hangi yüzle bizden oy isteyecek.secimden once bir gelişme olmazsa oyumuz muhalefete

Avatar
Ucretli 2 yıl önce

Artık atama istiyoruz hakkımız olan neyse verilmesini istiyoruz kadro azlığı sebebiyle birçoğumuz atanamıyoruz 67 ile bi din kültürü öğretmeni atanırken 81 puanla coğrafya ve tarih gibi branşlar atanmıyorsa o zaman yillardir emek vemis insanlar görmezden gelinemez sayın Cumhurbaşkanımız acaba duymuyormu hani zam hani eylem planı 150 gün gecti