Öne Çıkanlar TFF Netflix Filmleri Nedim Şener Özel ders gecelik

Ücretli Öğretmen Maaşları arttı mı ? Son Gelişmeler

Ücretli öğretmenlik nedir ?

Ücretli öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen kadrosunda açık bulunması halinde ders ücreti karşılığı sözleşme imzalayarak işe alınır. Ücretli öğretmenlik başvurusu İlçe Milli Müdürlüğü’ne yapılır ve sözleşme yalnızca bir öğretim yılını kapsar. Söz konusu kadroya öğretmen atanması halinde ücretli öğretmenin anlaşması sonlandırılır. Ücretli öğretmen maaşları, kadrolu meslektaşlarına göre daha düşüktür.

Ücretli Öğretmenlerin maaşları ne zaman artacak ?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ücretli öğretmenleri yaptığı açıklamalar sonrası sevindirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'da 2. Yüz Günlük Eylem Planı'nın eğitim basamağında bulunan ve ücretli öğretmenlerin şartlarında iyileştirme yapılmasını da kapsayan cümle bulunurken, ücretli öğretmenlerin ne şartlarında ne de ücretlerinde bir değişiklik olmadı. 

Ücretli Öğretmenlik MEB'in taşeron işçisi gibi görülmektedir. En düşük ücretlere karşılık en yüksek performansı gösteren ücretli öğretmenlerin varlığı ne zaman hatırlanacağı merak ediliyor. TBMM'de seslerini de dile getiren ücretli öğretmenler henüz bir iyileştirme ile karşılaşmadı. İnternetten en çok aranan cümleler içerisine giren ''Ücretli öğretmen maaşları ne zaman artacak ?'' sorusu da verilen sözlerin yerine getirilmediğini kanıtlamaktadır. Ücretli öğretmenler yetkililerden kendilerinin hatırlanmasını talep etmektedirler. 

Ücretli Öğretmenlere Kadro Verilecek mi ?

Ücretli öğretmenlerin merak ettiği konulardan bir tanesi de geçmişte uygulanan ücretli öğretmenlere 5 bin kadro verilmesi yeniden uygulanıp uygulanmayacağı. Ücretli öğretmenlik yapanların içerisinden şartları taşımak koşulu ile mülakatla öğretmenler kadroya geçirilmişti. Bu uygulamanın yeniden gündeme getirilmesi ve ücretli öğretmenlere böyle bir hakkın verilmesi talep edilmektedir. 

Ücretli Öğretmenin Sorumlulukları Nelerdir?

Ücretli öğretmenden, yaş ve yeteneklerine göre çocukların optimum gelişimini sağlamak için uygun beceri ve sosyal yetenekleri geliştirmesi ve teşvik etmesi beklenir. Öğretmenlerin bu temel sorumluluğun yanı sıra aşağıdaki görevleri de yerine getirmesi gerekmektedir;

 • Müfredatın tümünü planlanan zaman içerisinde bitirmek,
 • Öğrencilerin akademik gelişimi için sorumluluk almak,
 • Sınıf için tüm eğitim - öğretim ihtiyaçlarını karşılayan dersleri planlanmak, hazırlamak ve sunmak,
 • Müfredat materyalleri tasarlamak,
 • Sınıf ve okul dahilinde öğrenci davranışlarını yönetmek ve yanlış davranış gösterilen durumlarında uygun ve etkili yöntemler uygulamak,
 • Sınıf içerisinde sevgi ve saygı çerçevesinde disiplini sağlamak,
 • Öğrencilerin ilerleyişi konusunda veliler ile iletişim kurmak.

Kimler Ücretli Öğretmenliğe Başvurabilir?

Üniversitelerin dört yıllık lisans, iki yıllık önlisans bölümlerinden mezun olan kişilerin yanı sıra emekli öğretmenler de ücretli öğretmenliğe başvurabilir. Fen Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Mesleki Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Dil ve Tarih ve Coğrafya Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi bölümlerinden mezun olan kişilerin başvuruları kabul edilmektedir. Ücretli öğretmenliğe başvurabilmek için aranan temel şartlar ise şunlardır;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • TCK 53. madde kapsamına giren suçlardan hüküm giymemiş olmak,
 • Erkek adaylar için askerlik yükümlülüğü bulunmamak; askerliğini yapmış, tecil ettirmiş ya da askerlikten muaf olmak,
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı herhangi bir kurumda çalışmamak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
burcu 2 yıl önce

Yüksek lisansımı da bitirdim ve ücretli öğretmenlik yapıyorum ilkokul 1. Sınıfları okutuyorum aldığım para borcumu ödemeye bile yetmiyor zam sözü verdiler sözlerini tutmadılar yazık

Avatar
Seher 1 yıl önce

Asgari ücretin altında maaş veriyor devlet,Şikayetçiyim.Ayrıca sigortayı da eksik yatırıyor.Bunu bir işveren yapsa vay haline.Devlet vatandaşa kötü örnek oluyor.Vatandaşın hakkını koruyacağına hakkını yiyor.

Avatar
Ynr 2 yıl önce

Ücreti öğretmenlik yeni kölelik biçimidir.100 günlük eylem planı dediler uyutmaya devam ediyorlar

Avatar
Ece 2 yıl önce

Ben almanca öğretmeniyim. Ücretli çalışıyorum. 112 saat derse giriyorum 1600 TL alıyorum. . Durum vahım.