version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar Meb başsorumlu Selvi 2019 TFF

Sultangazi Rehabilitasyon Merkezleri İstanbul

10 En İyi Sultangazi Rehabilitasyon Merkezleri 

İstanbul Sultangazi'de bulunan ve özel eğitime gereksinim duyan çocuklara eğitim veren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerini sizler için derledik ve puanladık. Rehabilitasyon merkezlerinin eğitim kaliteleri ve eğitim verdiği alanları tek tek sizler için sıralayacağız. 

Rehabilitasyon Merkezi nedir ? 

Hayatımıza, geçmişe geri dönersek yaşamınızda şahit olmuşsunuzdur. Çevremizde gözleri göremeyen, işitemeyen, yürüyemeyen ya da tekerlekli sandalye kullanan, konuşurken kekeleyen, uyuşturucu vb. kullanan insanlara bazı derslerde güçlükleri olan ya da herkesten farklı bir ilgi alanı olup çevresini sorunlarıyla bunaltan veya 3 yaşında kendi kendine okuma yazma öğrenen ya da fen, satranç vb. alanlarda yetişkinler düzeyinde bilgi sahibi olan kişilerle karşılaştınız. Kimine acıdınız, kimine ise imrendiniz. Neden çünkü Bu çocuklar sizden FARKLI çocuklardı. Bu çocuklara daha öncede değinildiği gibi standart programlar, uygulanamaz. Özel eğitim uygulanması gerekir. Eğitimde akranlarının gerisinde kalan, yaşına ve akranlarına göre yeterliliği olmayan,özel öğrenmeye ihtiyaç duyan öğrencilerin destek eğitim ve öğretim gördüğü kurumlara Özel Eğitim ve Reahabilitasyon merkezi denmektedir. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinde, otizm, fenulketenuri,Asperger Sendromu, Hem Otizm Hem De Zekâ Geriliği, Özel Öğrenme güçlüğü, dil konuşma, ağır zihinsel, zihinsel, görme engelli, işitme vb öğrencilere bu merkezlerde destek eğitimi verilmektedir. Sultangazi Rehabilitasyon merkezlerini sizler için sıralıyoruz. 

Özel eğitime ihtiyacı olan birey: Çeşitli nedenlerle, bireysel özellikleri ve eğitim yeterlilikleri açısından yaşıtlarından beklenilen düzeyden anlamlı farklılık gösteren birey.

Yetersizlik: Zedelenme ya da bazı sapmalar sonucu, bir insan için normal bir etkinliğin ya da yapının önlenmesi, sınırlandırılması hali.

Engel: Bireyin yetersizliği nedeniyle, yaşadığı sürece, yaş, cins, sosyal ve kültürel farklılıklara bağlı olarak oynaması gereken rolleri gereği gibi oynayamama   durumu. 

                                 

Özel Eğitim nedir ?

  • Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleri ile onların özür ve özelliklerine uygun ortamlarda sürdürülen eğitime "özel eğitim" denir.

  • Çoğunluktan farklı ve özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara sunulan,

  • Üstün yetenekli olanları yetenekleri doğrultusunda en üst düzeye çıkmasını sağlayan
  • Yetersizliği engele dönüştürmeyi önleyen,
  • Engelli bireyi kendine yeterli hale getirerek
  • Topluma kaynaşmasını ve bağımsız, üretici bireyler olmasını destekleyecek becerilerle donatılan eğitimdir.

Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.

Özel eğitim çoğunluktan farklı ve özel gereksinimli çocuklara sunulan, üstün özellikleri olanları yetenekleri doğrultusunda kapasitelerinin en üst düzeye çıkmasını sağlayan, yetersizliği engele dönüştürmeyi önleyen, engelli bireyi kendine yeterli hale getirerek topluma kaynaşmasını ve bağımsız, üretici bireyler olmasını destekleyecek becerilerle donatan eğitimdir.

Özel eğitim birçok bakış açısına göre tanımlanabilir. Birinci görüş özel eğitimi yasal temelleri olan ve bunlara göre yürütülen bir girişim olarak ele almaktadır. Bu görüşü savunanlar, ana babanın çocukları için uygulanacak tüm eğitsel önlemler ve süreçlerle ilgili kararlara katılmalarını ve bilgilendirilmeleri gerektiğin ileri sürmektedirler. Bu görüş ülkemizde de kendisini son uygulamalarda hissettirmeye başlamıştı. Bunun sonucu olarak 573 sayılı kanun hükmünde kararnamenin hazırlanış felsefesinde bu görüş yer almaktadır. Bu yasaya göre uygun olarak çıkartılan yönetmelikte, çocukla ilgili her karar alma sürecinde aile onayı da gerekmektedir. Bu görüş, tamamıyla yönetsel düzenlemeler içermektedir. Özel eğitim, mevcut eğitim sisteminin ayrılmaz bir parçası olarak ele alınmaktadır. Öğretmen-öğrenci oranları, sınıf ortamının büyüklüğü ve çocuğun bu ortama yerleştirilmesi, hizmet verecek personelin öğrenciye göre dağılımı ve türleri, ne kadar kaynak sağlanması gerektiği gibi yönetimsel konuları kapsar. İkinci görüş olan, toplumsal politikaları oluşturma yaklaşımında Sultangazide bulunan özel eğitim, bireyin vazgeçilmez temel insan hakkı olarak yorumlanmaktadır. Yetersizliği olan bireye karşı değişmesi gereken tutumları ön plana çıkartan bir yaklaşımdır. Her iki görüşünde geçerli olduğu noktalar bulunmaktadır. Özel eğitimin kapsamını ve uygulamalarını belirlemede ikisi de önemli rol oynamaktadır.

Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.

Neyi öğretir?

  • Özel eğitim, genel eğitimden içerik yönünden yani nelerin öğretileceği yönünden farklılaşmaktadır. Olağan çocukların kendiliğinden edindikleri becerilerin             büyük bir kısmını yetersizlikten etkilenmiş özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara, yoğun ve sistematik biçimde öğretmek gerekmektedir.

  • Örneğin, giyinme, soyunma, yemek yeme becerilerini çocuklar, yetişkinleri gözleyerek, taklit ederek öğrenirler.

  • Genel eğitimden özel eğitimin ayrıldığı bir diğer nokta ise içeriğin düzenlenişidir. Genel eğitimde içerik ortalama çevresindeki çocuklar için merkezi programlarla belirlenirken, özel eğitimde programın içeriğini çocuğun ihtiyaçlarını belirler.

Sultangazi Özel Eğitim Merkezleri Dil Terapisti Olanlar 

Sultangazi'de bulunan ve dil konuşma ihtiyacı olan birey ve öğrenci, çocukların eğitim alabileceği rehabilitasyon merkezleri bir elin parmakları kadar az sayıda bulunmaktadır. Sultangazi'de bulunan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri dil konuşma programı olmalarına rağmen dil terapistleri bulmaları güç olduğundan bulunduran rehabilitasyon merkezleri az sayıda bulunmaktadır. Sultangazi'de dil konuşma terapisti nerde var, hangi özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde dil konuşma ve dil terapisti bulunmaktadır ?

Sultangazi'de Görme Engelliler Öğretmeni Bulunan Rehabilitasyon Merkezleri

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri görme engelli öğrencilere parasız devlet destekli destek eğitimi vermektedirler. Görme engelli bireyler veya öğrencilerin ihtiyacı olan Altı Nokta Alfabaesi'ni alanın uzmanı olan görme engeliler öğretmenleri hiç şühesiz daha verimli olacak şekilde öğretmektedir. Sultangazi'de şu kurumlarda görme engeliler öğretmeni bulunmaktadır. Sultangazi rehabilitation centers autism Sultangazi Otizm Eğitim Merkezleri.Sultangazi işitme Engelliler Öğretmeni Bulunduran Kurumlar

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri bünyesinde ve program dahilinde bulunuyorsa İşitme Engeliler Öğretmeni kurumlarında bulundurmaktadırlar.İşitme engelli bireylerin eğitimini veren bu uzamanlar şu kurumlarda bulunmaktadır. 

 En İyi 10 Sultangazi Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezleri 

1- Özel İçgörü Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Geniş kadrosu ile Sultangazi'de hizmet vermektedir. Bünyesinde, 5 Fizyoterapist, 1 Görme Engelliler Sınıf Öğretmeni, 2 Odyolog, 1 Dil Konuşma Terapisti, Okul Öncesi, Sınıf Öğretmenleri, Özel Eğitim Sınıf Öğrtemenleri bulundurmaktadır. 

kurum kaydı için iletişim 05376962762

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.