Öne Çıkanlar Tahliye Kadir Mısıroğlu Verilecek mi Bakırköy Belediye Başkanı Megastar

Özel Eğitim Öğretmenlerinin Sesi

BİZ KİMİZ..?
     Bizler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde çalışan cefakar öğretmenleriz. Yetersizlikten etkilenmiş bireylere umut olurken, kendi umudumuzu ve bu mesleğe olan inancımızı yitiriyoruz. Neden mi böyle diyorum? Çünkü yıllarca bu alanda hizmet ekip birçok haktan yararlanamıyoruz. 
      Türkiye’de yaklaşık olarak 2.500 Özel Eğitim Kurumu bulunmaktadır ve burada eğitim gören öğrenci sayısı 300.000 i geçmektedir. Bu kurumlarda istihdam edilen 40.000 Personel çalışmaktadır.
 Rehabilitasyon Merkezlerinde çalışan Öğretmenlerinde Milli eğitimde çalışan öğretmenler kadar tüm haklara sahip olması gerekmez mi? Çünkü
Zihinsel ve fiziksel problemleri olan öğrencilerinde diğer öğrenciler gibi en iyi eğitimi almaya hakkı vardır ve bu Kurumlarda verilen maaşlar: Türkiye’nin ayrı bölgelerinde ve atanamamış öğretmen çokluğuna göre ciddi farklılıklar olmaktadır; oysa ki Milli eğitim de çalışan öğretmenlerde bu farklılık minimum düzeydedir.
  Rehabilitasyon merkezlerinde çalışan Öğretmenlerin sigorta prim borcu asgari ücret üzerinden yatırılıken
şubat tatili ve sömestre tatili bulunmayıp, herhangi bir hastalık durumunda ise izin hakkımız yok sayılıp, gelmeme  durumunda maaş kesintisi olmaktadır. Yıllık izinlerimiz ise tam manada kullanılamamaktadır.
Ayrıca Rehabilitasyon merkezlerindeki  öğretmenlerin tazminat sorununun ciddi boyutlarda olması, ayrımcılığın gözle görünen en önemli boyutlarındandır ve
Devletimizin gözünde: Özel eğitim de çalışan öğretmenlerle, milli eğitimde çalışan öğretmenlerin eşit olmaması biz öğretmenleri yaralayan en önemli olgulardandır. Bu şekilde teşkil eden bir çok durumlarla karşılaşılmaktadır. Bunlar, Özel Eğitimde Çalışan öğretmenlerin; Devletin bu hakkı öğretmenlere verdiği halde kurumların göz ardı etmesi: Doğum izninin olmaması ve çocuk başına düşen paranın verilmemesi. Özel eğitimde çalışan öğretmenlere belediyeler indirimli öğretmen kartı bile vermeyip o haktan mahrum bırakılmak en ilginç haksızlıklardan sadece bir tanesidir.

    Özel Eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışanların, Öğretmen evinde konaklamak isteyenlerin bu haktan mahrum bırakılması. Özel Eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışanların, Lojman hakkından mahrum bırakılması. Öğretmenlerin iskurnet.com güvencesinin olmaması nedeniyle gelecek kaygısı olup her an işten çıkarılma korkusu yaşamaktadırlar. Öğretmenlerin aldıkları maaşların yetersiz olması, ihtiyaçlarını karşılayamaması öğretmenin performansını büyük ölçüde etkilemektedir.

       Öğretmenlerin ve öğrencilerin mağdur edilmemesi için özlük haklarımızın iyileştirilmesi ve en azından özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde belli günü ya da primi dolduran ücretli ve dersane Öğretmenlerin atamasında olduğu bizler de devlet bünyesinde kadroya alınmak istiyoruz. Özel Eğitim Kurumlarında çalışan öğretmenlerin haklarının iade edilmesi hem öğretmenler hem de engelli öğrencilerimiz için daha faydalı olacaktır...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.