version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar NASA 12 Ekim UEFA Rakipleri Breziya savcı
banner228

Öğretmenlik Mesleği Tercih Edilmeli Mi?

Üniversite sınavı yaklaşıyor. Adaylar bu süreci atlattıktan sonra tercih dönemine girecekler. Birçok bölüm arasından tercih yapacaklar. Bunlara paralel olarak sayısal sözel ve eşit ağırlık alanlarından alım yapan öğretmenlik bölümlerine onlarca başvuru olacak. Peki öğretmenlik mesleği tercih edilmeli mi?

Öğretmen Kimdir?

Öğretmen, belli bir alan üzerine eğitim gören, gördüğü bu eğitimi esas alarak öğrencilere bilgilerini aktaran kişidir.

Öğretmenlik Mesleği Tercih Edilmeli Mi?

Öğretmen olurken ilk olarak muhatap olduğunuz yaş aralığı ile ilişki durumunuzun nasıl olduğunu gözden geçirmeniz gerekiyor. Kendinizi bir tarafa koyacak olursak onlarca öğrencinin kaliteli eğitim görmesi bu etkene bağlı. Bunun yanında sınıf yönetimi, sabır, yerinde disiplin ve bunun gibi birçok öğretmen sıfatını barındırıyor olmalısınız. Toplum tarafından oldukça saygı görüldüğü bilinen (istisnalar olsa da) öğretmenlik, oldukça kaliteli bir meslektir. Ülkemizde öğretmenlik seçen kişilerin düşünmesi gereken bazı konular ise atanma problemi ve KPSS sınavıdır.

Öğretmenliklerde Atamalar Nasıl?

Bazı öğretmenlikler KPSS puanı olarak yüksek bir puan isterken bazıları istememektedir. Bunun yanında bazı öğretmenliklerden mezun olan insanların atanma şansı da başka öğretmenlik bölümlerinde daha yüksek. Buna ilişkin aşağıda önde gelen öğretmenliklerin en son

atamalardaki atama sayıları ve istenen KPSS puanı yer almaktadır.

Bölüm

Atanan Kişi

KPSS Puanı

Sınıf Öğretmenliği

3007

74

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

1836

76

İngilizce

1731

70

İlköğretim Matematik

1699

74

Okul Öncesi Öğretmenliği

1513

77

Türkçe Öğretmenliği

1293

77

Rehberlik

1257

79

Özel Eğitim Öğretmenliği

1093

71

Fen Bilimleri Öğretmenliği

1002

76

Atamalar ve KPSS Puanlarını Gösteren Tablo Ektedir.

Sözel Öğrenciler Hangi Öğretmenlik Bölümlerini Seçebilir?

Sözel öğrencilerin öğretmenlik bölümler bakımından çeşitli seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar: Özel eğitim öğretmenliği, Türkçe öğretmenliği, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği, tarih öğretmenliği, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği, sosyal bilgiler öğretmenliği ve coğrafya öğretmenliği. Bunların yanında arka planda kalmış öğretmenlik alanları da mevcuttur.

Eşit ağırlık Öğrencileri Hangi Öğretmenlik Bölümlerini Seçebilir?

Eşit ağırlık öğrencileri sayısal ve sözel bölümlerden sorumludur. Tercih yapacakları öğretmenlik bölümleri de bunlara paralel bölümlerdir. Bunlar: Sınıf öğretmenliği, felsefe öğretmenliği, beden eğitimi ve spor öğretmenliği.

Sayısal Öğrenciler Hangi Öğretmenlik Bölümlerini Seçebilir?

Sayısal bölümlerde okuyan öğrenciler bu alana ismini de veren sayısal yetenek isteyen öğretmenlikleri seçebilmektedirler. Bunlar: Fen ve teknoloji öğretmenliği, fizik öğretmenliği, ilköğretim matematik öğretmenliği, matematik öğretmenliği, kimya öğretmenliği, biyoloji öğretmenliği, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği.

Dil Sınavına Giren Öğrenciler Hangi Öğretmenlik Bölümlerini Seçebilir?

Dil sınavına girip öğretmen olmak isteyen kişiler dil üzerine eğitim veren öğretmenlikleri seçebilirler. Bunlar: Arapça öğretmenliği, Almanca öğretmenliği, İngilizce öğretmenliği, Fransızca öğretmenliği, Japonca öğretmenliği, Rus dili öğretmenliği, Rus dili ve edebiyatı öğretmenliği.

Öğretmenlik Mesleğini Seçecek Kişilere Tavsiyeler

Öğretmenlik çok önemli ve saygın bir meslektir. Toplumun sağlam temellere oturması gelecek nesillerin eğitim durumuna bağlıdır. Öğretmenlerde bu nesilleri yetiştiren, onlara ebeveynlik yapan ve onları yaşama hazırlayan önemli kimselerdir. Öğretmenliği seçecek kişilerin maddiyatın yanında; çocuk ilişkileri iyi, öğretmeye hevesli, girişken, ders anlatabilecek kapasiteye sahip ve örnek kişiler olmalıdır. “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.” (Atatürk)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.