Öne Çıkanlar İpucu Nedim Şener Özel ders Turkcell Eksikler

Öğretmenlerin 2019 Ek Ders ücreti ne kadar oldu ?

Öğretmenlere girmiş sayıldıkları veya girdikleri ders saatleri karşılığında ödenen ek ders ücretini miktarı 1 Ocak 2019 tarihinden sonra değişti. 

Hemen hemen her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile okul kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlar da öğretmenlere ek ders görevi verilebiliyor. verilen ek ders görevi karşılığında ise 657 sayılı devlet memurları kanunu ilgili mali yılı bütçe kanunu ve ilgili dönem toplu sözleşmesinde yer alan hükümler ile aylık katsayısı esas alınarak hesaplanan rock ek ders ücreti ödenmektedir.

Ders saati başına ilgili öğretmen için belirlenmiş olan gösterge rakamının ders görevinin yapıldığı dönemde geçerli olan katsayısı ile çarpılması suretiyle hesaplanan ek ders ücretinden gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılıyor.

Ek ders ücretinin hesabında kullanılan aylık katsayısı 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olarak yüzde dört ve 2018 yılının ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon yüzde 3.5 den fazla olan kısmı kadar artacak. 

2018 ve 2019 yıllarını kapsayan 4. Dönem toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında kamu işveren heyeti ve kamu görevlileri sendikaları heyeti arasında yapılan müzakereler sonucunda 2019 yılının ilk 6 ayı için % 4  ikinci altı ay için %5 oranında zam yapılması hususunda anlaşmaya varılmıştı.

Ek ders ücretleri gündüz öğrenimi için 140 gece öğrenimi için 150 katsayısının maaş katsayısı ile çarpımı miktarınca ödenmektedir.

2019 yılında ek ders ücretlerine yapılan zam sonucunda en son ortaya çıkan değerleri aşağıdaki gibi oldu.

Gündüz öğrenimi için brüt 18,28 net 15,41 Türk lirası hafta sonu takviye kursları için net 30,82 Türk lirası öğretmen yüksek lisans veya doktora yapmışsa Yüksek lisans için net 16,18 doktora için net 17,72 özel eğitim için net 19,26 Türk lirası olarak gerçekleşti.

Gece öğrenimi ek ders ücretleri içinde brüt 19,58 net 16,49 Türk lirası hafta sonu takviye kursları için net 32,98 Türk lirası öğretmen yüksek lisans veya doktora yapmışsa Yüksek lisans için net 17,32 Türk lirası doktora için net 18,96 Türk lirası özel eğitim için net 20,61 Türk lirası oldu.

Hafta sonu takviye kurslarında bu ücretlerin iki katı özel eğitim kurslarında ise bu ücretleri yüzde yirmi beş artırımlı olarak ödenmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.