Öne Çıkanlar Netflix Filmleri Özel ders lohusa Fizy facebook açılmıyor

Öğrenme Güçlüğü Olan Çocuklarda Benlik Kavramı

Benlik kavramının önce tanımını yaparsak benlik kavramı, kişinin genel olarak ya da özel bir durumla ilgili olarak kendisine bakış olarak tanımlanabilir.

Bazen Global benlik kavramı olan bir tür benlik kavramı ile özel bir durumda kendini algılama ile kısıtlanmış olan iki tür benlik kavramını birbirinden ayırmak önemlidir. Birçok üniversite öğrencisi iyi bir benlik kavramına sahiptir, ancak becerilerin Çok belirgin olmadığı bir durum veya belirli bir sınıfı düşünürseniz bu bu duruma bağlı olarak düşük bir benlik kavramına sahip olabilirdi.

 

Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler, kendilerini yeterli hissettikleri çok çeşitli durumla karşılaşmalarına rağmen bu öğrencilerin çoğu akademik görevler ile karşılaştıklarında kendilerini yetersiz hissederler. Bu sebeple Global benlik kavramı ile okula özgü benlik kavramını ayırt etmek önemlidir. piyasada bulunan bazı benlik kavramı ölçümleri bu ayrımı yapmaktadır Örneğin en sık kullanılan benlik kavramı ölçümlerinden biri olan Piers Harris'in çocuklarda benlik kavramı ölçeği toplam skorla birlikte 6 farklı alt ölçek içermektedir.Bunlar davranışsal olarak kendini algılamaya entellektüel durumu kaygıyı popülariteyi mutluluğu ve fiziksel görünümü içerir. ölçek 2. Ve 3. Sınıf öğrencilerinin okuma düzeyine sahiptir ve lisede kullanılması kurala bağlanmıştır. Çünkü entellektüel durumun skoru Aslında Okulu özgü bir ölçüdür bu araç Evrensel skorla Okula özgü arasında kıyaslama yapar.

Benlik kavramını değerlendirilmesi çocuk inceleme ekibi veya bir öğretmen tarafından yapılabilir.Genellikle bu durumdan normal benlik kavramının göstergesi olarak engeli olmayan aynı ırktan aynı cinsiyetten ve aynı sınıftan rastgele seçilmiş bir öğrenciyi değerlendirmeye tabi tutmak iyi bir fikir olabilir.

 

Araştırmalar Öğrenme bozukluğu olan küçük yaştaki öğrencilerin diğer öğrencilere göre daha düşük seviyede Global benlik kavramına sahip olduklarını göstermektedir.bununla beraber öğrenme güçlüğü olan daha büyük yaştaki öğrencilerle yapılan düşük benlik algısı düzeyine ilişkin çalışmalar dan elde edilen bulgular belirsizdir. öğrenme güçlüğü olan büyük öğrencilerin engelleri ile ilgili okuma matematik veya dil gibi belirli okul ödevlerinde düşük düzeyde Global benlik kavramının ziyade düşük düzeyde benlik kavramı gösterdiklerine dair genel bir ortak görüş vardır. öğrenme güçlüğü olan ergenler arasında yapılan araştırmalar düşük düzeyde okula özgü benlik kavramı skorları göstermiştir Bender ve Wall öğrenme güçlüğü olan küçük yaştaki çocukların da düşük benlik kavramı sergilemeleri nin bir gelişmiş Sen eğilim olabileceğini ve büyük yaştaki öğrencilerinde yaşları ilerledikçe kendileri hakkında daha fazla düşünebilecek lerinden dolayı akademik görevler ile ilgili olarak daha düşük bir benlik kavramına sahip olabileceklerini ileri sürmüştür.

 

İlginç olabilecek bir başka değişkende Rothman, Engelli olarak belirtilen öğrenme güçlüğü olan öğrenciler arasındaki benlik kavramı ve kendini algılama arasındaki bağlantıyı incelenmelidir. çocuklar büyüdükçe engellilerinin farkına varıp onunla baş etmenin yollarını öğrenebilirler ilk olarak birinin engelini farkına varmasının onun genel benlik kavramının nasıl etkilediğini öğrenmek istemişlerdir öğrenme güçlüğü olan 3 sınıfla 6. Sınıf arasındaki 56 çocuk üzerine bir dizi ölçüm yapılmış bunlara engellilerin değiştirilemez ve küçük düşürücü olmaktan çok değişebilir ve küçük düşürücü olmadığını ne ölçüde inandıklarını değerlendiren bir ölçümde dahil edilmiştir.engellerini öğrenirken daha pozitif bir algıya sahip olan öğrenciler hem daha yüksek benlik kavramı skorları hem de daha yüksek bir akademik başarı skoru göstermiştir. Bu araştırma pozitif benlik kavramını gelişimindeki gelişimsel duraklama sorunu doğrudan açıklamasa da bir kişinin kendi engellinin farkında varmasının onun kendini olan algısını olumlu anlamda etkilediğini göstermektedir.

Engelli olan öğrenme güçlüğü çocuklarda kendi engelinin onda bir eksiklik yaratmadığını inanması benlik kavramının skorunu etkilemektedir.

www.kamuguncel.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.