Öne Çıkanlar yabancı kuralı 12 Ekim Yusuf Tekin 20 temmuz Deepfake

Çıkacak Kanunda ek ders ücretleri kaldırılabilir

Türk Eğitim Derneği ek ders ücretlerinin kaldırılmasından haftalık çalışma saatlerinin yeniden düzenlemesi ne kadar öğretmenlere meslek hayatlarında önemli değişiklikler meydana getirebilecek öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili bir metin önerisi yayınladı.

Sayım Milli Eğitim Bakanının Türk Eğitim Derneği ile ilişkileri Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulunda Türk Eğitim Derneği kökenli kişilerin bulunduğu dikkate alındığında Bu taslağın bir kanun metni dönüşme ihtimali pek düşük değil.

Öğretmen Yönetici ve Müfettişleri Yetiştirilmesinden atanmasına izlenmesinden değerlendirilmesi ne kadar bir çok uzun uzun ayrıntısıyla yer aldığı bu kanun taslağı metin önerisinde ki dikkat çeken hususlara yoruma girmeden aşağıda sıralamaya çalıştık.

Öğretmenlik Devlet Memurları Kanunu içinde herhangi bir memuriyet olarak değil profesyonel bir meslek olarak ele alınmalı ve özel bir kanun olmalıdır.

Öğretmenlerin Eğitim fakültesinde yetiştirilmesi esastır fakat öğretmen yetiştirmek üzere açılmış yükseköğretim programı bulunmayan branşlarda öğretmen ihtiyacının giderilmesi amacıyla öğretmenlik sertifika programı acilir.

 

Uzman öğretmenlik için en az beş yıl fiili olarak öğretmenlik ve kendi alanında yüksek lisans derecesine sahip olmak; Başöğretmenlik için en az on yıl fiili olarak öğretmenlik ve kendi alanında doktora derecesine sahip olmak şartları aranır.


Öğretmen ve okul yöneticilerinin ek ders ücreti uygulaması kaldırılmakta onun yerine mesai usulü çalışma ve en yüksek devlet memuru maaşı ölçü alınarak maaşlarında iyileştirme esası getirilmektedir.


Öğretmenlerin haftalık iş yükleri 35 saat (1 saat=60dk) olarak düzenlenmektedir. Ders yükü az olan öğretmenlerin mesai saatleri; nöbet görevleri, eğitici etkinlikler ve benzeri çalışmalar ile doldurulmaktadır.


 Öğretmenlerin yıllık izinleri “Her koşulda yıllık toplam altı haftadan daha az olamaz.” şeklinde düzenlenmektedir. (Bu düzenleme, yarıyıl ve yaz tatillerinin en azından bir kısmının mesleki ve bireysel gelişme için kullanılacağı anlamına gelir.)


Öğretmenlerin hediye kabul etmesi, öğrencilerine özel ders vermesi ve derse geç kalma gibi disiplin suçları metin önerisinde tek tek sayılarak cezaları belirtilmektedir.

Türk Eğitim Derneği’nin “Öğretmenlik Meslek Kanunu Öneri Metni”ne 

https://tedmem.org/yayin/ogretmenlik-meslek-kanunu-oneri-metni

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.