version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar LGS Ertelendi mi Corona Virüsü 2 gün Eleştiri Bülent
banner228

Türk Eğitim Sen'den Toplu Sözleşme, Yardımcı Hizmetler Sınıfı, Sözleşmeli Memur, Ek Gösterge ve Meslek Kanunu Açıklaması

ürkiye Kamu-Sen olarak toplu sözleşmede, çalışanların insanca yaşayabileceği bir ücret istiyoruz

Geylan, "Toplu sözleşme dönemi yaklaşıyor. 1 Ağustos ile 31 Ağustos tarihleri arasında bir aylık sürede kamu çalışanlarını temsil eden sendikalarımız Hükümet ile masaya oturacak ve önümüzdeki iki yılın özlük ve mali haklarını masaya yatıracaklar. Şu anda 2019 yılı içerisinde kamu çalışanlarının almış olduğu maaş zammı yüzde 9. Geçtiğimiz hafta Mart ayı enflasyon rakamları yüzde 19.31 açıklandı. 2019 yılı sonu itibarıyla Merkez Bankası'nın enflasyon beklentisi yüzde 14 buçuktur. Yani yıl sonunda hedeflenen enflasyon tutmuş olsa dahi kamu çalışanları 2019 yılında yüzde 5,5 cepten yiyecek. Dolayısıyla Türkiye Kamu Sen olarak yetkili olduğumuz dönemlerde uygulandığı gibi enflasyon artı 2 puan refah puanını talep ederek  memurlarımızın ve emeklilerin enflasyon karşısında ezilmelerini önlemek istiyoruz. Beklentimiz ortaya çıkan ekonomik koşulların altında ezilen kamu çalışanlarının bu toplu sözleşme bittiğinde önümüzdeki 2 yıl için insanca yaşayabilecekleri ücrete kavuşmalarıdır. Şimdi yüzde kaç zammı bekliyorsunuz sorusuna ise şunu ifade etmek istiyorum. Biliyorsunuz Hükümet bu yılbaşında asgari ücrete yüzde 26 zam yaptı. Aynı dönemde memurlarımızın maaş zammını da %9 olarak belirlemişti. Bu kabul edilebilir mi? Dolayısıyla kamu çalışanları için de bu baz alınmalıdır diye düşünüyorum. Bunun altında bir zam oranının söz konusu olmaması gerekir. Biz ekonomik değerleri masaya yatıracağız, ekonomik ön görüleri masaya yatıracağız ve Hükümete diyeceği ki değerler bunlar, öngörülerimiz bunlar ve talebimiz budur" şeklinde konuştu.

Geylan, Cumhurbaşkanı'nın ek gösterge konusunun Meclis açıldığında gündeme geleceğini söylediğini belirterek, "Bu söze itibar ediyoruz" dedi. Geylan,  4 meslek grubunun yanı sıra tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerinin yükseltilmesi, yardımcı hizmetler sınıfının da ek göstergeden yararlandırılması şeklindeki talebini de bir kez daha yineledi. 

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda 657 sayılı DMK'dan doğan haklarımızın korunması temel talebimizdir. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çıkartılacak olan öğretmen meslek taslağına destek verdiklerini ifade eden Genel Başkan Geylan, "Şu an Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen meslek kanunu taslağı hazırlanıp Maliye Bakanlığı’na gönderildiğini biliyoruz. Seçimlerden yaklaşık 1 ay önce Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin ifadesine göre kanunla alakalı çalışmalar bitmiş durumda. Öncelikle şunu belirtmeliyim, biz Türk Eğitim Sen olarak öğretmenlik mesleğinin statüsünü sağlam bir zemine kavuşturan ve öğretmenlik mesleğinin saygınlığını artıran bir meslek kanunu talebini yıllardır ortaya koyuyoruz. Bu anlamda Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu kanun çalışmasını olumlu bulduğumuzu, desteklediğimizi söylüyoruz. Ancak dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım. 657 sayılı DMK'dan doğan haklarımızın korunması temel talebimizdir.

Cumhurbaşkanı'nın çalışanlara, yönelik 'Seni memurluktan atabilir mi? Atamaz. Çünkü 657 denilen bu yasa bir defa sizi güçlü bir şekilde koruma altına almıştır' şeklindeki sözlerini de değerlendiren Geylan, "Biz bu açıklamadan memnuniyet duyduk. Çünkü Hükümet yetkilileri yıllardır sürekli 'işçi memur ayrımını kaldıralım' , '657 Sayılı Kanun köhne bir kanundur' diyorlardı. Hatta sözleşmeli istihdamın tüm kamu çalışanlarına şamil hale getirilmesini istediler. O noktadan bizim durduğumuz noktaya gelinmesi sevindiricidir. Artık  bu ülkede hiçbir yetkili, ‘Memur işçi ayrımını ortadan kaldıralım, memurların iş güvencesini tartışalım, herkes sözleşmeli olsun’ gibi ucube yaklaşımlar içerisine girmemelidir. Çünkü Cumhurbaşkanı son noktayı koymuştur. Memur-Sen'e diyorum ki ektiğinizi biçeceksiniz. Yıllardır kamu çalışanlarını tehdit stratejisi üzerinden esir aldınız. Türkiye artık yeni bir döneme girmiştir. Esaretten kurtulan her kamu çalışanı koşar adım sizden kaçacak" diye konuştu.

YÖK'e Görevde Yükselme Sınavı ile ilgili yazılı sınavı kazanan adaylara güvenlik soruşturması temiz ise yazılı sınav puanının verilmesini talep ettik.

YÖK'ün Görevde Yükselme Sınavı yaptığını hatırlatan Geylan, " Türk Eğitim-Sen olarak liyakati ve ehliyeti esas alan, adil bir zeminde merkezi olarak yapılan bu sınavları destekliyoruz. Ancak  mülakat süreçlerinde de yazılı sınavda başarılı olanların haklarının gasp edilmemesi önemlidir. Bu noktada YÖK'e yazı yazarak, aynen MEB'de olduğu gibi, yazılı sınavı kazanan adaylara güvenlik soruşturması temiz ise yazılı sınav puanının verilmesini talep ettik. Süreci yakından takip edeceğiz" dedi.

Kamubiz.com ÖZEL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.