Öne Çıkanlar yemekteyiz canlı izle zayıflama Radyoloji Moda murat ülker

 Taşeron Uygulaması Sona Erdirilmelidir

Türk-İş Konfederasyonu Başkanları Kurulu bir toplantı gerçekleştirerek önemli mesajlar verdi.  Kamuda taşeron uygulamasının sona erdirilmesi ve tüm taşeron işçilerin haklarının verilmesini isteyen Türk İş Konfederasyon'u Ankara'da bir toplantı gerçekleştirdi. 

Türk İş Konfederasyonu Başkanlar Kurulu, çalışma hayatına ilişkin ülkedeki gündemleri değerlendirmek üzere bir araya geldi. Ankara'da gerçekleştirilen toplantın içeriğine ait yazılı açıklamayı yayınlayan Türk İş Konfederasyon'u taşeron işçilere yönelik önemli mesajlar verdi. 

Ankara'da Başkanlar Kurulu toplantısı ardından hazırlanan sonuç bildirisi, yazılı olarak medya organlarına sunuldu. Sunulan sonuç bildirisinde ''Ücretli çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz.'' sözlerinin yerine getirilmesine yer verilirken, taşeron işçilere verilen kadro sözlerinin yerine getirilmediğine vurgu yapıldı. 

Türk-İş Yazılı Sonuç Bildirgesi

''

Yemekhane ve çağrı merkezi gibi personel giderinin yüzde 70'in altında düşebildiği birçok hizmet alım işinde çalıştırılan taşeron işçiler, çağrı merkezi hizmetlerine ilişkin ihalelerde çalışanlar, danışmanlık ve mal alım ihaleleri, anahtar teslim işleri kapsamında çalışanlar da kadroya alınmadı. Kapsam dışında kalan iş yerlerinde çalışanlar da bir düzenlemeyle sürekli işçi kadrosuna geçirilmeyi beklemektedir. Asıl işte yıllardır çalıştığı halde, yapılan düzenleme sonucu kadro hakkından mahrum bırakılan işçilerimizin haklı talebi, verilen söz doğrultusunda, bir an önce yerine getirilmelidir. Kamuda taşeron uygulaması tamamıyla sona erdirilmelidir.
Örgütlenme özgürlüğünün sağlanması öncelikli konu
Oysa 2018 sonunda Tüketici Fiyatları Endeksi'ndeki artış yüzde 20,30 oranında gerçekleşmiştir. Orta Vadeli Programa göre öngörülen TÜFE yıl sonu değişim oranı ise 2019 için yüzde 15,90 ve 2020 için yüzde 9,80'dir. Sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçiler ile ailelerinin beklentisi 'Ücretli çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz' sözünün yerine getirilmesi ve geçim şartlarının öncelikle iyileştirilmesidir.
Örgütlenme özgürlüğünün sağlanması ve önündeki engellerin kaldırılması öncelikli konudur. Yasamanın üzerine düşen görev, bunu sağlayacak tedbirleri uluslararası ilkeler doğrultusunda düzenlemesidir. Bu yıl kamuda müzakereleri yapılacak toplu iş sözleşmelerinin, geçtiğimiz dönemlerde olduğu gibi Başkanlar Kurulunca oluşturulacak Koordinasyon Kurulu tarafından koordine edilmesi kararlaştırıldı. Bu yıl da kamu iş yerlerinde örgütlü sendikalarımız ortak hareket edecek ve toplu iş sözleşme görüşmelerini koordinasyon içinde birlikte yapacaktır. Başkanlar Kurulumuz, üye sendikalarımızca işçilerin hak ve çıkarlarının korunması için uygulanan grevler ile örgütlenme ve toplu iş sözleşmesi sürecinde sürdürülen bütün meşru ve haklı eylemleri desteklemektedir.''
Anahtar Kelimeler:
Türk-işKamuTaşeron
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.