version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar çocuk abiye modelleri ülker Kısmetse Olurda bu hafta kim elendi roketsan Meb
banner228

Özkaynak ve Para Piyasalarında Kullanılan Finansal ve Ekonomik Modeller

Elektronik ve yazılım tabanlı işlemlerin, hisse senedi veya hisse senedi piyasalarının yanı sıra para birimi ve diğer finansal piyasalardaki norm olduğunu sıklıkla okuyoruz. Gerçekten de, borsa ile ya da herhangi bir finansal piyasa ile uzaktan bağlantılı olan herkes, yatırımcıların ve tüccarların, hangi hisse senedi veya para ya da finansal ürünün satın alınacağı ve satılacağı konusunda karar vermelerine yardımcı olan ticaret sistemleri ve ticaret yazılımı olduğunu bilecektir.

Dahası, piyasalarda aktif olarak yer almayanlar bile, elektronik ticaretin günümüz finansal piyasalarının temelini oluşturduğunu bileceklerdir.

Peki, bu sistemler nelerdir ve üzerinde çalıştıkları temel yazılım nedir? Başlangıç ​​olarak, çoğu ticari yazılım ve sistem, sırasıyla teorik kavramlarla temellenen finansal ve ekonomik modellere dayanmaktadır. Örneğin, ekonomi öğrencileri büyüme ve geri dönüşler arasında doğrudan bir ilişki olduğunu bilirler.

Benzer şekilde, finans uzmanları, bir kişinin almaya hazır olduğu risk miktarı ile bu risklerden getiriler arasında bir korelasyon olduğunu bilecektir. Bu, çekirdeğindeki herhangi bir ticaret sisteminin, yatırımcılara para kazanmak için bu ve diğer kavramları birleştirmek zorunda kalacağı anlamına gelir.

Ticari yazılımlar ekonomik ve finansal kavramlara dayalı olmaksızın, uzun vadede getiri elde etmek ve ticareti sürdürmek zorlaşır.

Böylece, sahip olduğumuz şey, ticaret sistemlerini destekleyen ekonomik ve finansal kavramlardır. Ayrıca, hisse senedi ve finansal işlem sistemlerinin güveneceği modeller olasılık teorisi, ortalamalar yasası ve oran ve finansal tablo analizine ek olarak ortalama varyans ve medyan değerler gibi diğer istatistiksel kavramlarla da desteklenmektedir.

Dahası, ticaret modelleri aynı zamanda karmaşıklık ve çeşitliliğin ve küresel hareketlerin yanı sıra temel finansal varlıkların, hisse senetlerinin ve aynı zamanda para birimlerinin değerlerini etkileyebilecek gerçek zamanlı haber ve güncellemeleri de hesaba katmak zorundadır. Gerçekten de, bu, insanların “algoritmik ticaret” terimine ve yazılım hesaplamalarının “yüksek frekanslı alım satım” terimine yol açtığı gibi modellemenin çok ötesinde, karmaşık yazılımlara da yol açmıştır.

Bunu söyledikten sonra, yazılım ve ticaret sistemlerinin her zaman haklı olduğu veya riski tahmin etmede ve hesaplarken insanlardan her zaman daha iyi olduğu söylenemez. Birincisi, alım satım sistemleri o kadar hızlı ve o kadar derin olma eğilimindedir ki, herhangi bir belirsizlik ve risk unsuru, bir “elektronik sürü zihniyeti” olarak sınıflandırılabilen bir davranışla sonuçlanacaktır.

Tabii ki, bu ticaret sistemleri kullanılmadan önce bile, insan tüccarları da sürü zihniyetine karşı hassastı ve ani piyasa hareketleri ve pazar sarsıcı olaylar gerçekleştiğinde “korku kokusu” na dayalı olarak piyasa çökmelerine neden olacaktı.

Ancak, elektronik ticaret sistemlerinden farklı olan şey, “hızlı bir şekilde” ve “karmaşık bir şekilde derin” olmaları ve herhangi bir volatilitenin ticaret davranışını yansıtmak için saniyeler geçmeyecek olmasıdır.

Böylece, sahip olduğumuz, karmaşık modellerin dikte ettiği ve kısa vadede yatırımcıların ve yatırımcıların servetlerini kolayca kırabilen veya kırabilecek ileri teknoloji ile desteklenen finansal piyasalardır.

Nitekim, 2008 yılında Lehmann Brothers’ın iflasından sonra, ticaret sistemlerinin merkezinde finansal ve ekonomik modeller ne kadar entegre olduğunu ve ne kadar derinlemesine iç içe geçmiş olduğunu tahmin edemediğinden borsalardaki en kötü kayıpları tetikleyen kanıtlar görüldü. Küresel finansal sistem, küresel pazarlarda paniğe ve kargaşaya yol açtı.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, teknolojik ilerlemelere ve iyi düşünülmüş ve iyi tasarlanmış finansal ve ekonomik modellere rağmen, insanların kararlarını teknoloji ile verebileceği bir aşamada olmadığımız için, insan karar verme ve insan odaklı ticarete güvenmek bazen daha iyidir.

Gerçekten de, yapay zeka gelişmiş olsa da, yukarıda anlatılanlar gibi kriz zamanlarında, makinelerin dikte edip kaosa ve karışıklığa yol açmasına izin vermek yerine, insanların üstesinden gelmeleri daha iyi olacaktır.

Dahası, herhangi bir ekonomik teori veya finansal model, ancak politik risklerin ortaya çıktığı zamanlarda bu kadar çok şey yapabilir. Buna ek olarak, jeopolitik risklerin, çoğu ticaret sistemi için benzer şekilde fiyatlandırılmadığından, yukarıda belirtildiği gibi, makinelerin üzerinde olmaması gereken bir dengeye sahip olmalıyız.

Nitekim, bu bağlamda, finans dünyasının, çoğu piyasa son birkaç aydır çökmekte olduğu için 2008 krizinin tekrarına tanıklık etmiş gibi gözüktüğü ve bu nedenle aynı hataları yapmamanın çok önemli olduğu bu bağlamda oldukça önemlidir. O zaman piyasa paniğe yol açmıştı.

Bu nedenle, paniği azaltmak için, volatilite zamanlarında, ticaret sistemlerinin, doğru kararlar almak için “yeteri kadar akıllı” hale getirilmesi veya tüccarların ve yatırımcıların karara varmasını sağlayan insanların izin vermesi gerekir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.