version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar yeni yabancı kuralı nasıl olacak TFF Egemen Bağış nakit 20 temmuz
banner228

Okullarda Ödül ve Cezaların Uygulanmasında Dikkat Edilecek Hususlar

Çok eskiden beri kullanılan ve ayrılmaz bir ikili olan ödül ve ceza İş hayatında, ev hayatında, eğitim hayatında dahası birçok alanda kadim bir gelenek olarak kullanılır. Eğitim hayatında da etkili olarak kullanılır. Öyle ki, okullarda öğrencilerin olumlu davranışları ve başarıları ödül ile pekiştirilir. Bir sonraki aşama için öğrencileri teşvik edici olsun diye. Diğer yandan öğrencilerin yapmış olduğu yanlış ve kasıtlı davranışları ise cezalandırılır. Bir daha aynı yanlışı yapmasın diye. Yani kısacası ödül, teşvik edici, ceza ise caydırıcı olarak kullanılır.

Ödül ve Cezaların Uygulanması

Hemen hemen tüm eğitim sistemlerinde bu ayrılmaz ikili hep kullanıla gelmiştir. Bu ikili kullanılırken dozajı iyi ayarlanırsa öğrenmeyi pozitif anlamda etkiler. Lakin bu ikiliyi uygularken nelere dikkat etmeli ve dozu nasıl ayarlanmalıdır? Ödül ve cezalar nasıl uygulanmalıdır? İşte size okullarda ödül ve ceza kurallarının uygulanmasında dikkat edilecek hususları paylaşıyoruz.

Ödülün Uygulanmasında Dikkat Edilecek Hususlar

Eğitimciler cezadan çok ödül ile öğrencilerini motive etmelidir ve bunun ayarını iyi yapmalıdır. Maalesef günümüzde ödülden çok cezanın tercih edilmesi dozajın iyi ayarlanmamasından kaynaklanmaktadır. Bu bakımdan ödüller sınıf yönetiminde ilk önce tercih edilmeli ve hep önde olmalıdır. Öğrencilerin derse aktif olarak katılmaları, kendilerine yöneltilen sorulara cevaplar vermeleri, kendilerine verilen ödev ve sorumlulukları zamanında yerine getirmeleri vb. tüm olumlu davranışları ödüllendirilmelidir. Ödüllendirmeler ise bir sözlü notuyla veya takdir eden güzel sözlerle yapılabilir. Tüm bunlar öğrencilerin iç dünyalarında olumlu değişmelere olanak vermektedir. Bu duruma bir örnek; lise ikinci sınıfta tarih öğretmenim olan Emel hanım bana kolay bir soru yöneltmişti. Bende bu sorunun cevabını hemen vererek bana “aferin sana Ali, aslında sen zeki bir öğrencimsin” demişti. Bu cümleler beni öylesine etkiledi ki, sınıfta pasif ve vasat olan ben, o günden sonra tarih derslerine hep hazırlıklı geldim ve çok çalıştım. Sonunda tarih dersinde sınıfın en iyi öğrencisi oldum.

Cezaların Uygulanmasında Dikkat Edilecek Hususlar

Cezalandırmalar konusunda ise, öğrenciyi herkesin gözü önünde rencide edici sözler sarf etmek, kendisine fiziksel şiddet uygulamak, dersten atmak, not ile cezalandırma yapmak yanlış olan uygulamalardır. Bu tür ceza usulleri asla kullanılmamalıdır. Çünkü her öğrencinin bir onuru ve gururu vardır. Onların onur ve gururlarını kırma hakkını kendimizde göremeyiz.

Lakin dersin ciddiyetini sağlama ve korumak adına uygulanabilecek bazı ceza yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemleri ise şöyle ifade edebiliriz. .

  • Dersi ve sınıfı kaynatmaya çalışan, dinlemeyen ve derste çok konuşan öğrencinize şunu ifade edebilirsiniz. “Bu dersin bitiminde işlenen konuyu sen özetleyeceksin” bu durumda öğrenciniz mahcup olmamak adına dersin kalan bölümünü iyi takip etmeye çalışacaktır.
  • Verilen ödevleri yapmayan, derse geç gelen veya hazırlıksız olarak tüm derslere katılan, defteri, kitabı yanında bulundurmayan öğrenci profilleri genellikle problemli öğrencilerdir. Lakin bu öğrencilere ders esnasında ceza uygulamak hatalı bir davranış olur. Bu tür öğrencilere “sizlerle ders bittikten sonra özel olarak görüşmek istiyorum” diye söyleyin. Sonra ders çıkışında o kişilere yine sakin bir edayla ve sevgiyle yaklaşarak neden böyle davrandıklarını sormaya çalışın. Sorunlarını can kulağıyla dinleyin ve onlardan derslerine daha iyi çalışmasını ve olumlu davranışlar sergilemelerini beklediğinizi ifade edin. Sonra gelişen olaylara bakarak durumda bir düzelme olmaz ise neticeyi okul rehber öğretmenine iletin.
  • Her çocuk kendisine sorulan sorulara cevap veremeyebilir. Bu durumda öğrenciye ceza vermek son derece hatalıdır. Öte yandan her soruya sürekli parmak kaldırarak cevap vermek isteyen ve her seferinde yanlış yanıtlar veren, sınıfta çok konuşan öğrencileri de kırmadan ve rencide etmeden o öğrencileri güzel ve hikmetli sözcüklerle uyarabilirsiniz. Vaktinde ve yerinde konuşmanın önemini vurgulayan bir dizi konuşma yapabilirsiniz. Hem belki de bu öğrenciler sizi sevdikleri için böyle davranıyor da olabilirler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.