Öne Çıkanlar genel başkanlık seçimi Yusuf Tekin Vodafone Çukur Murat Ağırel

OHAL Komisyonu Göreve İade Kriterleri ve İade Edilenler

OHAL Komisyonu bugüne kadar binlerce dosyaya baktı. 3 bin civarında göreve iade yapan komisyon hangi kriterlere bakmaktadır. OHAL Komisyonu göreve iade kriterleri nelerdir ?

OHAL Komisyonu bugüne kadar binlerce dosyaya baktı. 3 bin civarında göreve iade yapan komisyon hangi kriterlere bakmaktadır. OHAL Komisyonu göreve iade kriterleri nelerdir ? 685 Sayılı KHK İle Kurulan OHAL Komisyonuna 100 binin üzerinde itiraz yapıldı ve OHAL Komisyonu hangi kriterlere göre değerlendirme yapacak ?

Ohal İnceleme komisyonu en son yaptığı açıklamada dosyaların yüzde 40'ına yakını hakkında karar verildiği ve 3700 itirazın kabul edildiği açıklandı. 46 bin 600 itirazın ise kabul edilmediği belirtlen duyuruda haftada 12 bin dosya hakkında karar verildiği belirtilmiştir.

Bilindiği gibi 23 Ocak 2017 Tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ve 685 Saylı KHK ile kurulan OHAL İnceleme Komisyonu, Kanun Hükmünde Kararnameler ile görevinden uzaklaştırılan, teşkilatından ilişiği keslen veya mesleklerinden ihraç edilenlerin itirazlarını incelemek amacı ile oluşturulmuştur. Kısaca meslekten ihraç edilenlerin itirazlarını inceleyerek görevlerine iadesini veya net olarak ilişiğinin kesilmesini onaylayacak olan komisyondur. 

Bu durumda, kanun hükmünde kararnameler ile kamu görevinden ihraç edilen personelin; 667 sayılı KHK'nin 4. maddesinin 1 inci fıkrası uyarınca terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin Milli Güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğuna kanaat oluşturulan bilgi, belge, bulgu ve olgulara ilişkin hazırlanan personel dosyaları, 668, 669, 670 ve 672 sayılı KHK'lar ile ihraç edilenler için 29 Ekim 2017 tarihinde, diğer KHK'lar için ise 13 Ekim 2017 tarihine kadar dosya hazırlama işlemleri tamamlanarak Komisyona gönderilmiştir.

OHAL KOMİSYONU İADE KRİTERLERİ NELERDİR ?

Ohal Komisyonu, tüm kurumlarca ihraç edilen her bir personel için aşağıdaki kriterlere göre dosyaların hazırlanmasını istedi. 

1- FETÖ/PDY terör örgütünün kullanmış olduğu haberleşme programlara dair bilgiler (Bylock, Eagle, Kakao vb.)

2- FETÖ/PDY terör örgütünün desteklenmesine yönelik Bank Asya hesap hareketleri,

3- Kanun hükmünde kararnamelerle kapatılan Okul/Yurt/Dershane bilgileri,

4- Kanun hükmünde kararnamelerle kapatılan dernek/vakıf/sendika kuruluşlara yapılan bağışlara dair bilgiler,

5- FETÖ/PDY terör örgütüne müzahir basın yayın kuruluşlarıyla (Zaman, Sızıntı, Aksiyon vb) ilişkisine dair bilgiler

6- Kanun hükmünde kararnamelerle kapatılan/kayyum atanan kuruluşlara ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları,

7- Kanun hükmünde kararnamelerle kapatılan dernek/vakıf/sendika vb. üyelik bilgileri,

8- İhraç edilen kişi hakkında yürütülen idari soruşturma bilgileri,

9- İhraç edilen kişi hakkında yürütülen adli soruşturma bilgileri,

 

10-Örgüte destek mahiyetinde para transferleri

Diğer taraftan, OHAL Komisyonu ihraç edilen personel hakkında yukarıda saydığımız kriterlere göre hazırlanacak dosyalarda ilave olarak kişilerin birinci derece yakınlarının da bilgilerini istedi. Birinci derece yakın olarak anne, baba, eş, kardeşe ait tüm yukarıda saydığımız bilgi ve belgeler personel dosyaları ile birlikte incelenmek üzere Komisyona gönderildi.

OHAL KOMİSYONU NEYE GÖRE KARAR VERECEK

Ohal komisyonu kişilerin itirazlarını değerlendirirken, kurumlardan gelen bilgiler ve güvenlik birimlerinden gelen bilgilere bakarak ön inceleme sonrası oy birliği ile kişinin göreve iadesine veya itirazının reddine karar verecek. Yukarıdaki kriterler gör önünde bulundurulduğu dkkkate alınarak verilecek olan karar kesin niteliği taşıyacak.

KİMLER İADE EDİLDİ

Bugüne kadar 3 binin üzerinde  göreve iadeler yapıldı. Bunlar arasında örgütün sendikasına üye olan fakat onun da okul müdürü tarafından sendikaya üye yapıldığı kanıtlanan bir öğretmen görevine iade edildi. İhraç kriterleri göz önünde bulundururlurken daha çok resmi belgelere bakılmaktadır. Kişinin kendi ıslak imzası ile resmi olarak bankasına veya sendikasına veya irtibatlı derneklerine üye olan personellerin görevlerine iadesi genel olarak yapılmamaktadır. 

Ohal Komisyonu söz konusu örgütler ile irtibatı veya bağlantısı olmayan personeli görevlerine iade etmektedir. Komisyon itirazların büyük bir kısmını redederken, FETÖ Terör Örgütü ile irtibatı veya bağlantısı olmayan personelleri görevlerine iade etmektedir. 

Kritersiz ihraç edilen bir SGK Personeli komisyon tarafından görevine iade edildi. Sgk Personeli hakkında savcılığın kovuşturmaya yer yoktur kararı sonrası, Komisyon tarafından görevine iade edildi. 

KOMİSYONDAN YAPILAN EN SON DUYURU

''

OLAĞANÜSTÜ HAL İŞLEMLERİ İNCELEME KOMİSYONU

KARARLARI HAKKINDA DUYURU (29.12.2018)

 

 

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, olağanüstü hal kapsamında doğrudan kanun hükmünde kararname hükümleri ile tesis edilen kamu görevinden çıkarma, öğrencilik bursunun kesilmesi, emekli güvenlik personelin rütbelerinin alınması ve kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvuruları değerlendirip karara bağlamaktadır. Komisyon bünyesinde 80’i raportör (hâkim, uzman, müfettiş) olmak üzere toplam 250 personel görevlendirilmiştir.

Komisyon tarafından elektronik ortamda başvuru alma, arşivleme ve inceleme işlemleri için özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturulmuş, başvurulara ilişkin 20’den fazla kurum ve kuruluştan temin edilen bilgiler bu sisteme kaydedilmiştir. Ayrıca, yargı mercileri tarafından verilen kararlar da UYAP sistemi üzerinden takip edilmektedir.

Kurumlardan intikal eden personel dosyaları, mahkeme dosyaları ve eski başvurularla birlikte toplam 451.000 evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işlemi tamamlanmıştır.

Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan KHK’lar ile 125.678’i kamu görevinden çıkarma olmak üzere toplam 131.922 tedbir işlemi gerçekleştirilmiştir.

Komisyon Kararları

29/12/2018 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısı 125.600’dür. Komisyon tarafından verilen karar sayısı (50.300) dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı 75.300’dür.

22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan Komisyon tarafından, 29/12/2018 tarihi itibariyle verilen karar sayısı (3.700 kabul, 46.600 ret olmak üzere) toplam 50.300’dür.

Buna göre, Komisyon bir yıl içerisinde 50.300 başvuru ( toplam başvuruların %40’ı) dosyasını karara bağlamıştır. Komisyon ayrıca görev kapsamına girmeyen 2.400 başvuru hakkında da ön inceleme kararı vermiştir.

Komisyon kararları tebliğ edilmek üzere kişilerin en son görev yaptığı kurumlara teslim edilmektedir. Başvurusu kabul edilen kişilerin atama işlemi, ilgisine göre en son görev yapılan kurum ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılacaktır.

Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde Hâkimler ve Savcılar Kurulunca belirlenen Ankara idare mahkemeleri nezdinde ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabilecektir.

Başvurucular, Komisyon internet adresindeki “OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi”      uygulaması üzerinden Komisyona yapılan başvuruların safahatı ve kararın sonucu (“KABUL” veya “RET”) hakkında bilgi edinebilmektedir.

Komisyon, etkili iç hukuk yolu olarak hızlı ve aynı zamanda kapsamlı inceleme neticesinde haftada 1.200 civarında başvuru hakkında bireyselleştirilmiş ve gerekçeli karar vermektedir.

 

Kamuoyuna duyurulur.  ''

Not:Bilgilerinizi ve yorumlarınızı yorumlar kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adem öğrt. 2 yıl önce

Bu kriterleri 80 milyona uygulayın en az elli milyon takılır bir kritere. Nedense bir tane siyasi takılmıyor bu kriterlere. Haybeden ihraç edilen onbinlerce masumun ahını aldınız. Dilerim milletimiz üzerinde oynanan büyük oyunun farkına geç olmadan varır.

Avatar
Anayim ana 2 yıl önce

Bu güne kadar hic bir cemaatle uzaktan yakından ilginiz olmamıştır oğlum kucucukten asker olacağım vatanıma göz dikeninin gözlerini oyacagim diye vatan sevgisiyle büyüdü asker oldu afrine gitti 2014 arama oldu diye kimin aradığı belli değil kim aradiysa bulunsun bende ondan şikayetçi olacağım oğlumun hayatını mahvettiler oğlum suçlu olsa kendı elleriminen ihbar ederim cezani çek derim bu güne kadar Allah dan başka kimseden hic birşey istemedik napa çağını bilemiyorum lütfen sesimi duyun araştırın kim aradiysa bende ondan şikayetçi olacağım