version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar tenisçi dirseği Beyin Sol 25 Haziran Killing Eve
banner228

Maliye Politikası Nedir? Amaçları Nelerdir?

Maliye politikası nedir, genel özellikleri nelerdir? Maliye politikası için gerekli politikalar hangileri? Ekonomiye uygulanan müdahale, maliye politikasını kapsar mı? Maliye politikası hakkında merak ettiğiniz her şeyi detaylıca yazımızda anlattık. İşte maliye politikasının önemi, amacı ve konu hakkında bilmeniz gerekenler!

Maliye politikası ülkenin, yapı taşıdır. Yapılan yanlış müdahaleler ülke ekonomisini fazlasıyla etkiliyor. Maliye politikası bizlere bütçe açıklığını, kamu gelirlerini, harcamalarını ve borçluluğumuzu bulmamız adına oldukça yardımcı oluyor. Maliye politikasının önemi, amacı ve genel özellikleri nelerdir açıklayalım.

Maliye Politikası Nedir?

Maliye politikası hükumetin iktisadi, mali, siyasal, sosyal amaçlara ulaşabilmek için kamusal gelirlerin ve giderlerin kullanıldığı iktisat politikası bileşeni ''maliye politikası'' olarak adlandırılır. Bazı durumlarda maliye politikası çatışmaları olabilir. Mali gereçler kullanılarak ekonomik anlamda amaçlara ulaşmayı sağlayan bu politikanın detaylarını inceleyelim.

Maliye Politikasının Amaçları Arasındaki Çatışmalar Nelerdir?

Maliye politikası nedir? Maliye politikasında amaçları arasındaki çatışmalar nelerdir? Maliye politikasında bazı durumlarda çatışmalar yaşayabiliriz. Bu durum hafife alacağımız bir şey değildir. Çünkü maliye politikası bu durumlarda oldukça kolay bir şekilde etkilenebilir. Peki hangi durumlarda maliye politikası amaçları arasında olan çatışmalarla karşılaşılır:

 • Maliye politikasında enflasyonla mücadele konusu ile tam istihdam konusunda çatışmalar olabilir.

 • Maliye politikasında enflasyonla mücadele konusu ile ekonomik büyüme ve kalkınma konusunda çatışmalar olabilir.
 • Maliye politikasında belirli düzeye oluşturma ve kalkınma konusu arasında çatışma olabilir.
 • Maliye politikasında devlet borçlarını azaltması ve kalkınma konusu arasında çatışma olabilir.

Maliye Politikası Genel Özellikleri ve İşlevi

Maliye politikası işlevi nedir? Maliye politikasının önemi ve genel işlevleri nelerdir konusuna açıklık getirmek gerekirse, maliye politikası oluşan dengesizliklerin giderilmesi ve ekonomik dengenin sağlanması için planlanarak hedeflenen amaçlar için mali araçların kullanılmasıdır. Maliye politikası genel işlevi nedir başka bir şekilde açıklayalım. İstikrar doğrultusundaki mali araçlarla planlanan hedeflere ulaşmayı anlatan maliye politikası, kullanılacak gereçlerin özellikleri açısından ekonomik ve sosyal bünyeler ile yer ve zaman faktörlerini de dikkate alır. Geniş biçimde anlatacak olursak maliye politikası hakkında şunları söyleyebiliriz:

 • Maliye politikası gelirler ve kamu harcamaları gibi kamusal sektörün mali değişkeni olarak bilinir.

 • Ekonomi politikasının hedeflerinin gerçekleştirilebilmesi için yapılan düzenlemelerdir.
 • Maliye politikası konjonktürel dalgalardan arınıp istikrarlı yapıyı korur.
 • Ekonomik istikrarın korunması adına maliye ve para politikası kullanılır.
 • Maliye politikası, harcamaları ve kamu gelirlerini kullanarak bunu sağlar.
 • Maliye politikasında para politikası, istikrarı para arzına yön vererek sağlamaya çalışır.
 • Maliye politikasında mal piyasasına etki eden, varlık piyasasını etkileyen ise para politikasıdır.
 • Maliye politikasında bu biçimde iki politika ile de ekonomik istikrar sağlanabilmektedir.

Maliye Politikasının Amaçları Nelerdir?

Maliye politikası nedir? Sorusunun önemli olduğu kadar amaçlarının da ne olduğu önemlidir. Maliye politikası bir diğer tabir ile fiskal adıyla da bilinir. 3 temel amaç etrafında toplanmaktadır. Bu 3 temel amaç gelir dağılımında adalet, ekonomik istikrar, kalkınma ve iktisadi büyümedir.

Ekonomik istikrar amacı hem tam istihdamı hem de fiyat istikrarını ifade etmektedir. Fiyat istikrarı ise fiyatların hedefler doğrultusunda genel seviyesinin kontrol altına alınmasıdır. Tam istihdam ise ekonomi alanında tüm üretim faktörlerinin üretimde aktif olduğu bir seviyeyi ifade etmektedir.

Maliye Politikasının Ekonomik İstikrar Amacı Nedir?

Maliye politikasında ekonomik istikrar amacı hem tam istihdamı hem de fiyat istikrarını ifade etmektedir. Fiyat istikrarı ise fiyatların hedefler doğrultusunda genel seviyesinin kontrol altına alınmasıdır. Tam istihdam ise ekonomi alanında tüm üretim faktörlerinin üretimde aktif olduğu bir seviyeyi ifade etmektedir.

Maliye Politikası İktisadı Büyümedeki Rolü Nedir?

Maliye politikası nedir açıkladık. Maliye politikasında iktisadi büyümenin önemini açıklayalım. Maliye politikasındaki iktisadi büyüme, ekonomide gelirin yıldan yıla artışını göstermektedir. Bu konuya dair verilebilecek en basit örnek; milli geliri 100 lira olan ekonominin bir sonraki yıl 105 liralık milli gelire sahip olması yüzde beş ilerleme yani büyüme gerçekleştiğini göstermektedir. Devletin hedeflediği en öncelikle temel hedeflerden biri budur. İktisadi kalkınmayı basit olarak anlatacak olursam hasta başına düşen doktor sayısı, bebek ölüm oranları, öğrenci başına düşen öğretmen sayısının oranlarının iyileştirme göstermesi ülkede kalkınmanın sağlandığını göstermektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.