version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar TFF Suriyede olaylar büyüyecek mi ses yalıtım süngerleri turkish acoustic Netflix Filmleri
banner228

Mali Sorumluluk Nedir ve Bu Süreci Anlamak

Mali sorumluluk, para ve diğer varlıkları üretken ve bireyin veya ailenin yararına olacak şekilde yönetme sürecidir. Finans ve para yönetimi ile ilgili konularda uzman olmak, bugünün taleplerinin ötesine bakarak, yarının ihtiyaçlarını karşılamayı mümkün kılan bir zihniyet geliştirmeyi gerektirir. Yüksek derecede mali sorumluluk elde etmek için, birkaç temel ilkeyi anlamak gerekir.

Mali sorumluluk süreci, ihtiyaçlar ve arzular arasındaki farkı anlamakla başlar.

Bu ayrımı yapmak, daha önemli satın alımların yapılmasının sağlanmasına yardımcı olurken, iyi bir yaşam kalitesini korumak için gerekli olmayan mallar ve hizmetler, ihtiyaçlar karşılandıktan sonra elde edilir. Çoğu insan için geçerli olacak bazı ihtiyaç örnekleri arasında yiyecek, giyecek ve barınak yer alır. Birçok kişi, en azından üniversite düzeyinde olan kazançlı eğitim kimlik bilgilerinin de günümüz dünyasında bir ihtiyaç olduğunu düşünebilir.

İstekler ve ihtiyaçlar arasındaki farkın net bir şekilde anlaşılmasının ardından, mali sorumluluk alanındaki bir sonraki adım, temel yaşam gereksinimlerinin karşılanmasının ardından bırakılan para ile ne yapılacağını öğrenmeyi içerir. Fazla gelir harcamanın yollarını değerlendirirken para tasarrufu öncelikli olmalıdır. Haftalık maaş kontrolünün küçük bir yüzdesi fazla faiz getiren hesaplarda bir kenara bırakılmasa bile, bu miktar zamanla büyüyecek ve aksi takdirde mümkün olmayacak derecede bir finansal güvenlik yaratacaktır. Para ile iyi olabilmek, bazen mevcut kaynaklardan acil durumlarda veya hayatta daha sonra kullanılmak üzere bir miktar tasarruf etmek anlamına gelir.

Bir bütçeyi oluşturmak ve bunlara yapışmak, finansal sorumluluğun temelidir.

İnsanlar bu sürece başlamak için asla çok genç değildirler. Örneğin, yeterince yaşlı ve yarı zamanlı bir işte çalışan bir genç, bir bütçeyi verimli bir şekilde kullanabilecek durumda. Yemek ve sığınma evleri şu anda münferit kalemler olmasa da, yemek için para ayırma, tarihler, araba ödemeleri ve araba sigortası önemlidir. İlgili tüm harcamalara hitap eden bir bütçe oluşturup bu bütçenin önceliğini belirleyerek, yarı zamanlı çalışmanın ücretinin nerede gittiğini ve o paranın daha iyi bir şekilde nasıl kullanılacağını anlamanız daha kolaydır.

Direnç alımına direnen de finansal sorumluluğun anahtarıdır.

Bu çoğu zaman en iyi para yöneticileri için zor olabilir. İnsanları, ihtiyaç duymayan ve bazı durumlarda rahatlıkla alamayacakları öğeleri satın almaya ikna etmek için çeşitli medya biçimleri aracılığıyla sürekli görsel ve işitsel uyaranlar vardır. Bir listeyle alışveriş yapmayı seçmek, dürtü alışverişini bir dereceye kadar azaltabilir. Dürtüsel satın alımları durdurmanın bir başka yolu, “özgür” para olarak kabul edilen sabit bir miktarı, yani bireyin istediği her türlü kamburda harcanabilecek sabit bir miktarı bir kenara koymaktır. Fakat bir kez bedava para yok olduğunda, bütçe döneminin geri kalanı için daha fazla para satın almıyor.

Mali sorumluluk akıllıca harcama gerektirdiğinden, bilinçli para yöneticisi, belirli bir satın alma işleminin doğru olup olmadığını belirlemeyi öğrenir.

Bu, sıklıkla birkaç temel soruyu sormayı gerektirir. Bu araç, bir araç gibi önemli bir şeyi değiştirmek için mi? Geçerli öğeyi bir süre daha kullanmaya devam etmek mümkün müdür ve daha sonra daha kaliteli bir yerini almaya muktedir miydi? Bu zamanda değiştirme ya da satın alma kesinlikle gerekliyse, eşit kalitede fakat daha küçük fiyat etiketi ile bir ürün kabul edilebilir mi? Satın alma işlemleri asla acele yapılmamalı, ancak tüm seçenekleri tartınca yapılmalıdır.

Finansal sorumluluğun hiçbir açıklaması, kredinin akıllıca kullanılmasından bahsetmeden tamamlanmıştır. Çok fazla insan, kredi kartı bakiyelerinde asgari ödeme yapmak mümkün olduğu sürece, mali durumunun iyi olduğunu düşünüyor. Durum böyle değil. Mali sorumluluk, bir kişinin sahip olduğu daha az teminatsız borcun finansal görünümünün o kadar iyi olacağını belirtir. Sahip olduğunuz kredi kartı hesaplarının sayısını sınırlamanın bir noktaya gelmesini sağlayın ve bakiyelerin her bir beyan döneminde ödenmesini veya en az üç süreden fazla olmamasını sağlayın. Bu, kredi kartı şirketlerine ödenen faiz tutarının en aza indirgenmesine yardımcı olur ve acil bir durumda acil durum kaynağı sağlayacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.