version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar turkish acoustic Özel ders Sağlık Bakanı Gençlerbirliği Parası
banner228

Kredi Notunun Düşmesini Dikkate Alın!

Kredi kullanmadan yaşamanın zor olduğu bir dönemden geçiyoruz. Çocuk okutmak, ev kirası, evlenmek ve diğer tüm hayati istekler için para gerekiyor; insanlar da yeni ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kredi çekiyorlar veya kredi kartından alışveriş yapıyorlar. Bazen kişilerin sadece kredi kartından kullanım yaptıkları görülüyor. Burada kredi kartı ve kredi kullanan müşterilerin, ödemelerini zamanında yapmaları önemlidir. Yoksa bu kredi notunda düşüşe neden olabilir!

Yeni kredi başvurusunda bulunmanız, mevcuttaki kredi notunuzu etkilemez. Birden çok bankaya kredi başvurusunda bulunursanız, bankalar bu durumdan pek “olumlu” sonuç çıkarmazlar. Bir bankadan kredi almışsanız, bir diğer bankaya kredi başvurusunda bulunmanız durumunda, diğer banka “Ben bu müşteriye niye kredi vereyim ki der, zaten bir kredisi var der!” Fazlaca sayıda kredi başvurusunda bulunmanız, sizin açınızdan da doğru bir karar olmaz! Bankadan ret cevabı aldıysanız, bir başka bankada şansınızı denemeyin, çünkü olumsuz olacaktır. Bankaların kendi sistemleri içerisinde, insanların aldıkları kredileri izlerler ve ona göre müşterilerine olumlu/olumsuz yanıt verirler; bunu unutmayın!

Aşağıda maddeleri göz önünde tutarak harcamalarınızı düzenlemelisiniz..

Ödemelerinizde ki düzensizlik olmaması gerekir.

Mevcut kredinizi çektiniz ve harcamalarınızı yaptınız. Diğer aybaşı geldiğinde bunu ödeyeceğinizi unutmamalısınız; yoksa kredi notunuzda düşüş olacaktır. Harcamalarınızı ve ödemelerinizi, çektiğiniz krediyi ödeyecek şekilde ayarlamalısınız. Kredi notunda düşüşe neden olanda; düzensiz ödemeleriniz olur. Kredi ödemelerinizi, kredi kartı borcunuzun tamamını ödemeli, Artı para (KMH) ödemeleriniz; bunları geciktirmeden ve zamanında ödemeli ve takip etmelisiniz. Burada fazla kredi çekiminin zorluklarından acı (Ödemekte zorlanmak gibi!) duymamak için, kredi kullanımını asgaride tutmanız önemlidir.

Kredi veya kredi kartını bir gün geciktirsem, önemli değil yaklaşımı yanlıştır; bu da kredi notunda düşüşe neden olacaktır!

Madde madde saydığımız seçenekteki tüm ödemelerinizi zamanında yapmalı ve takip ederek; ödemelerinizde gecikme yapmamalısınız. Geç ödemenin bedeli de, kredi notunda 200 puanlık bir düşüş olarak karşınıza çıkacaktır. Ödemelerinizde bankaların mesai saatlerini dikkate alarak, kendinizi ayarlamalı ve ödemelerinizi zamanında yapmalısınız.

Tüm borçlarınız kredi notunda etkili olacaktır.

Kredi kartı ödemelerinizde ki aksamalar da, kredi notuna etki edecektir. Burada kredi notunda düşüş miktarıysa, %35 civarındadır. Yani oldukça yüksektir. Kredi borcunuzun asgarisini ödemektense tamamını ödeyiniz. Burada borcun tamamı ödenmelidir! Sizin bir kredi üst limitiniz vardır, onu öğrenin ve kredi üst limitinize yaklaştığınızda; daha fazla harcama yapmayınız. Kredi üst limitine yaklaştıkça, kredi notunuz da düşer.

Kredi borcunuzu azaltmayı deneyin, kredi notunuz bu sayede artar.

Bankalar için, size verdikleri kredi bir risk içermektedir. Ödemeleriniz düzenli olduğu müddetçe, bu riskte ortadan kalkar ve kredi notunuz da olumlu etkilenir. Burada, kredi kartı borçlarının zamanında ödenmesi de, kredi notunda olumlu sonuçlar doğurur, yani yükselir. Yine elinizde tuttuğunuz banka kredi kartı sayısına bir sınırlama getirmenizde fayda olur, takip etmekte de zorlanmazsınız. En fazla üç banka kredi kartı kullanmayı deneyiniz.

Yeniden kredi başvurusunda bulunmanız durumunda.

Mevcut krediniz olduğu halde, bir başka bankadan kredi kullanmanız durumunda da; bu banka tarafından bir risk olarak görülür. Burada, müşterilerin bazen yeni kredi çektikleri bankaya ödemelerini geciktirmeleri veya hiç ödememeleridir; bu da bankalar için bir risktir.

Siz ilk kredi taksitinizi ödediğinizde kredi notunuz da yükselecektir.

Yeni kullandığınız bir kredi tutarının ilk taksitini ödediğinizde, bankanın belirlediği olumsuzluk ortadan kalkar ve kredi notunuz da yükselir. Kredi alımınız da, kredi notuna %11 civarında bir etkisi olacaktır. Bu orana dikkat ederek, yeni bir kredi kullanımına geçmelisiniz.

Yeni aldığınız kredi kartları da ve limit yükseltme işlemleriniz de, kredi notunuzu düşürebilir!

Kredi kartları bankaların, bizlere verdiği bir borçtur. Yani bankanın parasıdır, harcamalarımızı buna göre yapmalıyız. Sonra ödesem veya hiç ödemesem bir şey olmaz dememek gerekir. Yeni alınan kredi kartının limitini yükseltmekte, kredi notunda bir düşüş yapacaktır. Elinizde bulunan kredi kartına yapacağınız düzenli ödemeleriniz (Asgarisi yerine borcun tamamını ödemek gibi!), kredi notuna olumlu yansıyacaktır.

Fazla sayıda kredi kullanmak.

Siz, kullandığınız kredi için, gelecek ay için ve sonraki aylarda ödemelerinizi aksatmıyorsanız; bu da kredi notunda olumlu yansır. Bu tür müşteriler, bankalar tarafından takip edilir ve bu tip müşteriler “Olumlu” karşılanır.

Diğer etmenler.

Diğer etmenlerinde, kredi notunda etkisi olur. Bunların etkisi küçük görünse de (%9 gibi bir etkiye sahiptir), siz bunu dikkate alın ve takip ediniz. Bankalar üzerinden yaptığınız işlemler; parasal işlemler, otomatik ödeme talimatlarınız, kredi kartı kullanım süreniz, banka hesabınızdaki hesap hareketleri gibi işlemleriniz; bu tür işlemleriniz de kredi notunuzda olumlu/olumsuz bir etkisi olacaktır. Bunları da dikkate alın ve takipte olunuz!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.