version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar 13 Mayıs Başkent 2 gün değişikliği Sura İskenderli
banner228

İslam Dininde Kurban Bayramının Yeri Nedir?

Kurban, insanlığın geçmişinden bugüne değin tüm dinlerde olan dini bir vecibedir. Allah (cc)’a yakınlaşmayı ifade eden kurban, İslam dininde Müslümanlar için ayrı bir önemi vardır. Dolayısıyla Kurban Bayramı Müslümanların çok önem verdiği kutsal günlerden bir tanesidir. Peki, kurban nedir? İslam dininde Kurban Bayramının yeri nedir? Gibi birçok sualin yanıtını almak için yazımıza gelin birlikte göz atalım.

Kurban Nedir?

Kurban, mana itibari ile Allah (cc)’a yaklaşmak anlamına gelir. İslam dinine göre kurban, ibadet etmek gayesiyle dini bir vazifeyi yerine getirmek ve dolayısıyla Allah’u Teala’ya yakınlaşmayı niyet etmek için kesilmesi uygun görülmüş hayvanlardır. Öte yandan kurban hem toplumsal yönü itibari ile hem de fertler yönünden değişik faydaları bulunan mali bir ibadettir. Özellikle kurban kesmek, kişilerin Allah (cc)’a karşı boyun eğmesinin canlı bir göstergesidir.

Kurban Kesmek Ne Kazandırır?

Kuran-ı Kerim’de Allah (cc)’nün bir emri üzerine Hazreti İbrahim ile Hazreti İsmail’in yüce yaratıcıya olan kulluğunu göstermesi ve bağlılık derecesini bildirmek için oğlunu kurban etmek isteğini ifade eder. Daha sonra yüce yaratıcı gökten kendisine bir koç göndererek bunu oğullarını kurban etmek yerine bu hayvanı kesmelerini emretmiştir. Aslında bu durum onlar için bir sınavdı ve bu sınavı hem Hazreti İbrahim hem de oğlu Hazreti İsmail kazanmışlardı. Öte yandan günümüze toplumsal yönden Kurban kesmenin kazandırdıkları yararlar insanlık için oldukça önemlidir. Öyle ki, kurban kesmek, sosyal adaletin ve toplumsal barışın sağlanmasında önemli bir yer tutar. İnsanlar arasındaki ilişkiyi güçlendirerek, kişilerde kardeşliği, dayanışmayı ve yardımlaşmayı her daim canlı tutar. İnsanları cimrilikten kurtarır, zenginlere yardımlaşma sevincini yaşatır ve zenginlerin yoksullar için para harcama duygusunun pekişmesine vesile olur. Buna ilave olarak zenginlerin yardımlaşma konusunda fakirlerin karamsarlığa düşmesine engel olur. En önemlisi ise insanları bir toplumum bir ferdi olarak düşünmesini ve kişinin sosyalleşmesini sağlar.

İslam Dininde Kurban Bayramı Yeri Nedir?

İnsanlık tarihi boyunca tüm hak dinlerde görülen Kurban Bayramı idrak edilişi yönünden farklılıklar arz etmektedir. Yahudilik ve Hristiyanlık dinlerinde idrak edilişi çok farklılaşmıştır. Özellikle Hristiyan dünyasında Hz. İsa’nın çarmığa gerilmesini “insanların günahı için baba, oğlunun canını aldı” gibi şeklinde yorumlanıp bu durum bir kurban telakkisi kabul edilmiştir.

İslam dininde Kurban Bayramı, Kuran-ı Kerim’de Hz. Âdem (as)’ın iki oğlunu yüce yaratıcıya kurban ettiği bildirilmektedir (Maide suresi / 27. ayet).   Ayrıca yine Kuran-Kerimde tüm ilahi dinlerde Kurban Bayramı’nı olduğu ifade edilir (Hac suresi / 34. ayet). Daha sonra Hazreti peygamberin uygulamaları yani sünneti çerçevesinde bir fıkıh bilgisi oluşmuş ve kurban hakkında ayrıntılı bir hükümler derlenmiştir.

Öte yandan Kurban Bayramı İslam dininde 4 gün olarak kutlanır. İlk gün kurban olarak, diğer günler ise teşrik yani yeme içme günleri olarak ifade edilir. Ayrıca Kurban Bayramının 4 gün olmasının delili ise bu günlerde oruç tutmanın yasak olmasıdır. Bu günlerde Müslümanlar yemek ve içmek anlamına gelen teşrik günleri olarak tanımlanmıştır. Hadislere baktığımızda Ramazan Bayramının 1. Günü ve Kurban Bayramının 4 günü oruç tutmak yasak edilmiştir. (Buhari, Savm 66; Müslim, Sıyâm 141; Ebu Davud, Sıyam, 49; Tirmizî, Savm 58; İbn Mâce, Sıyam 36).

İslam dininde Kurban Bayramının yeri, tartışılmaz bir öneme sahip olup, ayet ve hadislerle sağlam temellere oturtulmuştur. Hazreti peygamber (sav) Kurban Bayramı’nı ibadet kabul etmiş ve onun (sav) sünneti doğrultusunda bir bilgi ve hükümler derlenmiştir. Ayrıca sahih hadislerin rivayetlerine göre sevgili peygamberimizin ‘Allah katında en makbul, en güzel ve en sevimli ibadetin kurban kesmek olduğu ve bu kurban kesmeyi Allah (cc) rızası doğrultusunda olması’ yönünde önerisini ifade eder. Öte yandan İslam alimleri bu konu hakkında görüş birliği içinde olup, Kurban Bayramı Sâffât suresi 107 ayet, Hacc suresi 28, 34, 36, ve 37. Ayetlerde geçtiği görülmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.