Öne Çıkanlar Meb Canlı Oda tv Memur maaşı Ali Babanın kardeşi

Hazar Enerji Kaynakları

HAZAR DENİZİ’NİN STATÜSÜ VE KIYIDAŞ ÜLKELER


Hazar Denizi’nin hukuki statüsü konusundaki tartışma, Sovyetler Birliği’nin 1991 yılında dağılmasıyla birlikte başladı. Hazar bu tarihe dek İran ve Sovyet İmparatorluğu arasında ortak bir deniz olarak görülmekteydi. Ancak Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından kıyı devletlerinin sayısı, jeopolitik dinamiği önemli ölçüde değiştirecek şekilde, ikiden beşe yükseldi. Hazar Denizi çevresinde yeni ulus devletlerin ortaya çıkışı, bölgeyi bir çatışma alanına çevirdi. Denizin hukuki statüsü, komşu devletler arasında en önemli tartışma konularından biri haline geldi. Hazar Denizi’nde son derece zengin açık deniz hidrokarbon kaynaklarının varlığı ve bu kaynakların jeopolitik önem taşıyan güzergâhlar üzerinde stratejik bir konumda bulunması, Hazar Denizi’ni, kıyı devletlerinin iç ve dış politikalarında temel öncelikli konulardan biri haline getirdi. Denizin stratejik önemi, sınırların çizilmesi konusunda farklı görüşlere sahip olan kıyıdaş ülkeler arasında hukuki bir çözüm bulma ihtiyacını ulaşamadıkları için zengin doğal kaynaklar üzerinde arama çalışmaları yürütememektedirler.

Dünya Enerji Kaynaklarının Yüze 75'ine sahip 

Dünya nüfusunun ve enerji kaynaklarının %75’ine sahip olan ve bu özellikleriyle dünyanın jeopolitik açıdan kalpgahı olarak kabul edilen Avrasya’nın, enerji kaynakları ile nakil hatları açısından çeşitliliğe sahip olarak geçiş noktası özelliğini gösteren Hazar Havzası, bölgenin en çok rekabet ve çıkar çatışması yaşanan bölgesidir.
Bu çerçeveden, bu çalışmanın amacı Hazar’ın hukuki statüsünü tarihsel bağlamda incelemektir. İlk olarak, Hazar Havzası’nın genel bilgileri ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından denizin sınırlarının çizilmesi konusundaki siyasi tartışma ele alınmıştır. İkinci bölümde, kıyı devletlerinin bu konudaki tutumları irdelenecektir. Üçüncü bölümde ise uzun zamandır çözülemeyen bu sorunun çözümünde, hangi uluslararası normlar ve ilkelerin uygulandığı incelenmiştir.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.