version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar Ali Fatinoğlu CHPde kurultay okullar açılıyor mu 12 Ekim Özel ders

Ekonomideki Daralmayı Mikro İhracat İle Aşın

4 BİN FİRMA KONKORDATO İLAN ETTİ

“Kriz, küresel ekonominin yeniden dizaynı, ticaret savaşlarının yansıması, dış güçlerin oyunu vesaire her ne isim verirsek verelim orta yerde çok ciddi bir ticari daralma duruyor” diyen Ünlü, “Bu sürecin iki yıldan beri aheste aheste geldiğini son aylarda depara kalktığını düşünenlerdenim. Türkiye ekonomisindeki yapısal bozukluklar , bunlara hal çaresi üretmekteki zafiyetle beraber hem kartopu gibi büyüdükçe büyüdü hem de tsunami gibi dalgalarını çok yukarıdan üzerimize indirdi. Elbette siyasal olarak çok şey söylenmelidir ki her platformda söylenmektedir. Ancak nasıl ve ne zaman biteceğini, hangi yıkımlarla sakinleşeceğini, neleri silip süpüreceğini kestiremediğimiz bu fırtına bize kendi işletmelerimizde kriz yönetimini, yeni yollar aramayı, yeni alternatifler türetmeyi de öğretmeli, hiç olmazsa düşündürtmelidir. Ticaret kar ve zararın kardeş olduğu bir pazar ortamıdır. Olağanüstü durumlar olmasa bile bazen talihsizlikler bir iflasa neden olabilir. Ancak ticaret yapmaya bir filmin başrolünü oynamak diyeceksek; ilk ciddi krizde figüran olarak sahneyi terk etmek, verdiğimiz emeklere, büyüttüğümüz işlere karşı en hafif deyimle haksızlık olacaktır. Şu an itibariyle konkordato ilan eden firma sayısı 4 bini geçmiş durumda. Bunlardan ne kadarı iflastan kurtulup hayatına devam edecek bilmiyoruz. Ayrıca bu şirketler arkalarından irili ufaklı onbinlerce firmayı da düştükleri yere doğru çekecekler” dedi.

KÜÇÜLEREK NE KADAR AYAKTA KALABİLİRİZ?

Firmaların daralan ekonomide ilk olarak çalışan sayısını azaltma, üretim kapasitesini düşürme hamleleriyle küçülmeye gittiklerini anlatan Ünlü, “Tabi bu arada mevcudu koruyabilmek ve kapanmamak için uzun vadeli kredi borçlanması mümkün değil. Keza hem kredi faizlerini ödeyip kar elde etmek mümkün değil hem de bankalar kredi vermekten yana değil. İç piyasada yüksek kur, yüksek faiz, yüksek enflasyon hakim faktörlerken 3 aydan başlayıp 1 yıla varan vadeler de nakit dolaşımını kangrene çeviriyor. Ve bizler de durmadan usanmadan işlerin ne kadar kötü gittiğini, maliyetlerin ne kadar arttığını, seçimleri, kamu harcamalarını, asgari ücrette artış beklentilerini, ödeyemediğimiz vergileri anlatıp duruyoruz. Ancak küçük-büyük her işletme için çorbanın kaynaması, tekerin dönmesi,makinenin işlemesi gerekiyor yaşantımızı sürdürmek için. İç piyasadaki bu daralmalardan kendimizi koruyabilmenin bir yolu da üretimlerimizi ihracata yönlendirmek, yüksek döviz kurundan faydalanıp yabancı pazarlara üretimlerimizi pazarlayabilmekten geçiyor” diye konuştu.

İHRACAT SANILDIĞI KADAR ZOR MU?

İhracat yapmayı düşünen firmalara seslenen Ünlü, şu önerilerde bulundu, “İhracat, ithalat, dış ticaret işlemleri elbette ticari, hukuki, finansal öğeleri ve sonuçları olan ciddi işlemlerdir. Elbette yurt içi ticaretten daha fazla aktör bulundurur, risk barındırır. Ancak nihayetinde bunlar da bir takas işlemi, bir alış veriş işlemi biraz daha organize edilmiş bir ticaret işlemidir. Alıcı ve satıcı dışında işin içine banka, gümrük müşaviri, gümrük idareleri, nakliye acenteleri, sigorta şirketleri ve ihracatçı birliklerinin müdahil olduğu bir sürecin daha yalın daha az bürokrasi ve prosedürle yapılması da mümkün olmaktadır.Yüksek tutarlı ve büyük miktarlardaki ürünlerin ihracı haricinde daha küçük miktarlardaki ihracatlar için Mikro İhracat dediğimiz bir uygulamadan söz etmek istiyorum. Ürünlerinize yurtdışından alıcı bulmak ihracat işlemlerinin ilk ve en temel özelliğidir. Bu ilişkiyi sağladıktan sonra 150 kilogram ve 7 bin 500 euro üst sınırına kadar yapacağınız dış ticareti mikro ihracat kapsamında gerçekleştirebilirsiniz. Tabi ürünlerinizin ihracı için bir kurumun izne de ihtiyaç olmaması lazım”

ADIM ADIM MİKRO İHRACAT

“Öncelikle ürünlerinizi satabileceğiniz alıcılar bulmanız gerekiyor. Bunun birçok yolu olmakla beraber internet üzerinden Alibaba, Amazon, eBay, Rakuten vb. e-ticaret platformlarında ürünlerinizi alıcılara sunabilirsiniz. Kendi e-ticaret web sitenizi oluşturarak, kişisel araştırmalarınızla, fuarlara katılarak, meslek odalarının ticaret köprülerini takip ederek de alıcı firmalara ulaşabilirsiniz. Sipariş aldığınız ürünlerin hazırlanıp ambalajlanmasından sonra Mikro İhracat operatörlüğü yetkisine sahip PTT, DHL , UPS , TNT, FedEx gibi kargo şirketlerine ürünlerinizi teslim etmeniz gerekmektedir. Ürünlerinizi kargo şirketine teslim ederken Türkçe ve yabancı dilde kesilmiş faturalarınızı da beraberinde vermeniz gerekiyor. Hazırlayacağınız Türkçe fatura yurtiçi satışta kullandığınız Maliye Bakanlığı onaylı koçandan kesilmeli ve KDV dahil edilmemelidir. Yabancı dilde kesilmiş fatura ticaretin yapıldığı ülkenin dilinde ya da genel olarak İngilizce hazırlanmalıdır. Yetkili operatör olan kargo şirketi ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) vererek gümrük işlemlerini sonuçlandırır. ETGB sorgu numarası ile Mali Müşaviriniz aracılığıyla ihracata yönelik KDV iadesinden de faydalanabilirsiniz. Yine ihracata verilen fuar, tanıtım vs. teşvik ve desteklerinden de yararlanabilirsiniz”

E-TİCARET PLATFORMLARI

“Mikro ihracat yaparken e-ticaret platformlarını kullanacaksanız bu sistemin kendi içinde bir para transferi güvenlik sistemi bulunmaktadır ve alıcı ödemeyi peşin yaptığı için risk minimum seviyededir. Ancak aracısız yaptığınız ticarette genel kabul görmüş ticari güvenlik önlemlerini almanız gerekir. Bunun en sağlıklı yolu da ürünlerinizin alıcıya tesliminden önce paranızın hesabınıza transfer edilmesi yoluyla ticaret yapmak olacaktır. En fazla 150 kilograma kadar ve 7.500 Euro bedele kadar Mikro ihracat yapılırken gönderilecek ürünler için herhangi bir kurumun iznine ihtiyaç olmaması gerekir. Gıda, ilaç, kimyasal ürünler gibi izne tabi olanlar, ticari olmayan eşya, tamir amaçlı gönderilen eşya, fuarlara gönderilen eşya mikro ihracat kapsamında değildir.  Bu süreçte özellikle yurtdışı pazarlara açılmak hem kendi işletmemiz açısından hem de ülke ekonomisi açısından büyük faydalar yaratacaktır. Döviz kazandırıcı etkisi itibariyle mikro ihracat girişimleri işletmemize mali güç rekabet gücü sağlayacak ülkenin de cari açığını kapatan bir etkiye sahip olacaktır. Bürokrasiden büyük oranda arındırılmış ve yine bazı masraflardan tasarruf sağlayan mikro ihracat, ihracata yeni başlayan işletmelerde de iyi bir deneyim biriktirecektir”  (BSHA- Nihat DELİBAŞI)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.