version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar Suriyede olaylar büyüyecek mi Esad savaş suçlusu mu LGS Ertelendi mi Yusuf Tekin Vodafone
banner228

Eğitim Nedir? Öğrenci Kazanma Yolları Nelerdir?

Eğitim göreceli bir kavramdır. Çünkü bölgeden bölgeye, insandan insana değişen bir kavramdır. Eğitim, temelinde eşitlik ve adalet gibi kavramları sağlamak amacı ile insan hayatında önemli bir tutmaktadır. Eğitim ne kadar bu kavramları sağlamak istese de bazı istisnalar vardır. Bu istisnalar nelerdir? Eğitim ortamında dezavantajlı olan bu grubu nasıl aktif hale getirebiliriz?

Eğitim ortamında bulunan dezavantajlı bireyler kimlerdir?

Eğitim ortamında birçok dezavantajlı birey bulunur. Aşağıda bu bireyler başlıca sıralanmıştır. Bu sırlamada olmayan ancak dezavantajlı bireyler de olabilir. Sırasıyla:

  • Göç eden çocuklar
  • Maddi ve manevi eksiklik yaşayan çocuklar
  • Fiziksel ve zihinsel engeli bulunan çocuklar
  • Suç işlemiş veya işlemeye meyilli çocuklar
  • Zorbalığa mağdur kalan öğrenciler

Eğitim ortamında bulunan dezavantajlı bireyler eğitimde nasıl aktif hale getirilebilir?

Seçim hakkı olmadan zorla göç ettirilen mülteci bireyler eğitimde özgüven eksikliği bunun yanı sıra çevre baskısına oldukça fazla maruz kalırlar. Bu sebeple eğitimde fırsat eşitliğini sağlanamaz. Bu tür bireyleri geri kazanmak için adaptasyon yani alışma sürecini hızlandırmak gerekir. Bunun yanında diğer öğrencileri bilgilendirme onlara empati duygusunu aşılamak gerekir. Sınıf etkinliklerde bu bireylerin kendini ifade etmesine izin vermek özgüvenini yerine getirir ve kültür şokunum yaşattığı farklılıktan doğan garipseme duygusunu az seviyeye indirir.

Maddi ve Manevi Eksiklik Yaşayan Bireyleri Eğitime Nasıl Katabiliriz?

Maddi ve manevi eksiklikler bireylerin fırsat eşitliğini ortadan kaldırır. Göze daha çok batan maddi eksiklikten doğan problemler olsa da bireylerin manevi açıdan eksiklikleri de eğitim hayatında problemlere yol açar. Ailevi olayları, çocuksal duyguları, büyümeye bağlı davranış değişikliklerini de bu gruba alıyorum. Çoğunlukla ailevi olaylar bireyin eğitim hayatını etkiler. Öğretmenler olarak aileyle görüşmek birebir diyalog kurmak önemlidir. Maddi açıdan devletin sunduğu destekler bireyin hem onurunu kırmaz hem de maddi durumuna destek olabilir. Okul ailedir. Ailenin verdiği eksik duygular iletişimle düzeltilemezse öğretmenin bizzat anne veya baba gibi bu eksikliği giderip bireyi eğitime ortak etmesi gerekir.

Fiziksel veya Zihinsel Engeli Bulunan Öğrencileri Nasıl Kazanabiliriz?

Türkiye’de çoğu okulda fiziksel veya zihinsel engeli bulunan öğrenciler var. Bu da doğal olarak eğitim de eşitsizliğe yol açıyor. Öğretmenin değerlendirme yaparken bu bireylerin özelliklerini göz önüne alıp ona göre değerlendirme yapması gerekir. Sınıf içi etkinliklerde bu bireylerinde katılabileceği etkinlikler seçmek ya da uygulanan etkinliklerin basitleştirilmesi gerekir. Bu bireylere birebir ilgi göstermek hem onların topluma hem de eğitime adapte olmasını sağlar. Eğitime hiçbir şey engel değildir.

Suça Meyilli Öğrencileri Nasıl Kazanabiliriz?

Bazı öğrenciler çeşitli sebeplerden dolayı veya büyümenin oluşturduğu davranışlar sebebiyle şiddete, suça meyilli olabilir. Bu bireyler davranışları sonucu sınıftan soyutlanır ve toplumdan da eğitimden de soyutlanmasına neden olur. Ağaç yaş iken eğilir lafından yola çıkarak öğretmenlerin üzerine düşen bu bireyleri iletişim yoluyla uyarmak doğru olanın uzlaşma olduğunu anlatmaktır. Şiddetin doğurduğu sonuçları örneklerle vermek çocuğun bu davranışların yanlış ve uygunsuz olduğunu anlamasını sağlar. Öğretmenlerin görevi eşitlikten çok adaleti sağlamaktır çünkü herkes eşit şartlar altında eğitim hayatına başlayamaz.

Zorbalığa Maruz Kalan Öğrencileri Nasıl Kazanabiliriz?

Günümüz eğitim problemlerinin en büyüklerinden biri de zorbalık. Diğer değindiğimiz konuları kapsayan öğrenciler diğer öğrenciler tarafından zorbalığa maruz kalabiliyor. Bunun birçok örneği de var. Bu olaylar çocukların topluma ve insan ilişkilerine önyargıda bulunmasına neden olabilir. Bu kimseler yaşadıkları etkiye doğal olarak tepki verirler. Bu tepkide bireylerin eğitiminden başlayarak hayatının bütün kısmına yansır. Erkenden bu olaylara müdahale etme öğretmenin sınıf yönetimine bağlıdır. Sınıfta yaşanan olaylara hakim olmak ve bu duruma müdahale etmek öğretmenin görevidir. Zorbalığa uğrayan bireyleri ortama adapte etmek diğer öğrencilerle ilişkilerini oyunlarla, rekabetle veya iletişimle sağlamak ta öğretmenin elindedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.