Öne Çıkanlar sağlık bakanlığı personel alımı saçlar doğal ve hızlı nasıl uzar satın alma sekreter alımı sağlık personeli zam

Dilekçe Nasıl Yazılır?

Konu ayırt etmeksizin herhangi bir istek, şikâyet ve öneri hakkında bilgi vermek amacıyla resmi yahut özel kurum ve kuruluşlara gerçek ya da tüzel kişiler tarafından yazılan bilgilendirme amaçlı mektuplara denir.

Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır?

Her yazı türünde olduğu gibi dilekçe yazımında da dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar vardır. Bu kurallardan birkaçı aşağıda sıralanmıştır.

  • Öncelikle dilekçe çizgisiz beyaz kâğıda yazılmalıdır. Kâğıdın arka yüzü kullanılmamalı ihtiyaç halinde ikinci bir kâğıttan devam edilmelidir.
  • İstek, şikâyet ya da öneri hangi kurumu ilgilendiriyorsa dilekçeye o kuruma hitap edilerek başlanmalıdır.
  • Dilekçe yazarken yer ve tarih belirtilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
  • İstek, şikâyet ve öneri kısaca ifade edilmelidir. Yazı dili resmi ve sade bir dil olmalıdır.
  • Dilekçeyi yazan adını soyadını belirtmeli ve açık adresine yer vermelidir.
  • Dilekçede yalnızca yazanın imzası bulunmalıdır fakat birden çok kişi herhangi bir durum için bir araya geldiyse bu ayrı olarak belirtilmeli ve her birinin imzası alınmalıdır.
  • Üst makama yazılan bir dilekçe bilgilendirme içeriyorsa "Durumu bilgilerinize arz ederim." ile bitirilmelidir. Yine üst makama yazılan bir dilekçe eğer herhangi bir sorunun çözümüne ilişkin bir işlem yapılmasını istiyorsa "Gereğini saygılarımla arz ederim." ile bitirilmelidir.

Vize Dilekçe Örneği

Aralarında vize antlaşması bulunmayan ülkelerin vatandaşları seyahat ederken gidecekleri ülkeden vize almak zorundadırlar. Bu başvuru için ise vize başvuru dilekçesi yazılmalıdır ve ilgili kuruma teslim edilmelidir. Dilekçe türünün yazım kuralları vize başvuru dilekçeleri için de geçerlidir.

Aşağıda verilen Vize dilekçe örneği ile bu dilekçe türünün şablonunu göstermeye çalışacağız.

 

../../2017

......... BAŞKONSOLOSLUĞUNA;

VİZE BÖLÜMÜ, ANKARA

 

Kurumumuz çalışanlarından Sayın ........(Adı Soyadı) ülkenizde ../../2017-../../2017 tarihleri arasında iş amaçlı seyahatte bulunacaktır. Tarafına gerekli vizenin verilmesini rica ederiz. Yapacağı tüm masrafların kurumumuza ait olduğunu ve vize bitiminden önce ülkeye döneceğini garanti ederiz.

 

SAYGILARIMIZLA

İMZA VE MÜHÜR (KURUM YETKİLİSİ TARAFINDAN)

 

dilekçe örneği

Dilekçe türünün kurulları çerçevesinde yazılmış olan dilekçe örneği aşağıdadır. Bu örnek incelenerek dilekçe türü hakkında bilgi sahibi olunabilir.

 

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

 

FEN İŞLERİ BAŞKANLIĞINA,

 

Kartepe ilçesine bağlı Rahmiye Mahallesinde yapılan alt yapı çalışmaları nedeniyle çevre sorunları oluşmuştur. Çalışmalar yaklaşık 1.5 ay önce tamamlanmasına rağmen çevre düzenlenmesine gereken önem verilmemiş ve herhangi bir düzenleme yapılmadan bırakılmıştır. Çalışmalar sırasında sökülen ağaçların yerine yenilerinin ekilmemesi çevrenin görüntüsünü ve doğasını bozmuştur. Bunun yanında açılan çukurların kapatılmaması trafiği olumsuz etkilemektedir. Mevcut bu durumun çözümü noktasında gereğinin yapılmasını arz ederim.

 

Adres, Telefon ../../2017

Adı Soyadı

İmza

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.