version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar Evlilik Joker hamile pijama Eleştiri 9 temmuz
banner228

Terviye Günü Ne Zaman? Terviye Günü Nedir?

Kelime manası, suya kanma olarak tanımlanan ‘terviye nedir?’ kelimesi, ayrıca akıl yormak ve düşünmek gibi anlamlara da gelmektedir. Terviye günü yani Yevm-i Terviye için bazı görüşler ileri sürülmüştür. Bu gün ile ilgili şu iki görüş ileri sürülmektedir:

 1. Hz. Adem (as), Allah-u Teala’nın emri ile Kabe-i Muazzama’yı inşa ettikten sonra tefekkür eder. Bu tefekkürün nedeni ise nasıl ibadet etmesi gerektiği ile ilgilidir. Allah-u Teala, Adem aleyhisselam’a Kabe’yi tavaf etmesini ve bu tavaf esnasında ilk şaftta bütün günahlarının af olacağını müjdelemiştir. Hz. Adem aleyhisselam oğullarının ve bütün mü’minlerin günahlarının bağışlanmasını istemiştir. Allah-u Teala da bütün mü’minlerin bu tavafı gerçekleştirdiğinde günahlarının af olacağını müjdelemiştir.
 2. Bu günde Hz. İbrahim, oğlu İsmail’i kurban ettiğini gördüğü gündür ve bu günde İbrahim (as), bu rüyanın hak olup olmadığını düşünmüştür. Arafe günü aynı rüyayı görünce rüyanın hak olduğunu anlamıştır. Terviye günü Zilhicce’nin 8. günüdür. Yani arafe gününden bir gün önceki güne terviye günü denilmektedir.

Terviye Günü İbadetleri

Bu günde ihram giyilir ve ihram yasaklarına uyulur. İhram giyme işlemi Zü’l Huleyfe’deki gibi olmalıdır. Yasaklar da aynı şekilde olacaktır. Niyetin gözden geçirilmesi ve hac niyetinin alınması terviye günü gerçekleşmektedir.

Bu günde sabah namazı Mekke’de Kabe-i Muazzama’da kılınır. Bu Hz. Muhammed aleyhisselam’ın sünnetidir. Peygamberimizin sünnetine göre hac menasikleri uygulanmalıdır. Bu arada gusül abdesti almak eftaldir. İhram namaz sonrası da giyilebilir.

Hacda Niyet Terviye Günü

Hacc- Kıran, İfrad ve Temettü için niyet terviye günü alınır. Zilhicce’nin 8. günü yani terviye günü Hac için Mina’ya gidilir ve ordan da Arafat’a gidilir.

Hacc-ı İfrad yapanlar ihrama girerken niyet ettikleri için terviye günü niyet etmezler. Bunlar umresiz hac yaparlar ve ihramdan çıkmadıkları için yeniden niyet etmezler.

Hacc-ı Kıran yapanlar ise Hacc-ı İfrad apanlar gibi Arafat’a gitmek için minaya hareket edeceklerinde tekrar hacca niyet etmelerine gerek yoktur. Çünkü Hacc-ı Kıran yapanlar ihrama girdiklerinde umreye ve hacca niyet etmişlerdir. Terviye günü ihramdan çıkmadıkları için niyetleri geçerlidir.

Hacc-ı Temettü yapanlar ise, Zilhicce’nin 8’inde Mina’ya hareketten önce, umreden sonra ihramdan çıkmışlardır. Temizlik, ve boy abdesti gibi yapılması gereken işlemlerin ardından ihrama girilmektedir. Öncesinde iki rekat namaz ve telbiye unutulmamalıdır.

Terviye Günü Neler Yapılır?

 1. Hac sayları önceden yapılabilir.
 2. Haccın sayını Arafat dönüşü ziyaret tavafından sonra da yapabilir.
 3. Eğer Arafat dönüşü haccın ziyaret tavafından (farz olan tavafından) sonra yapılacak olan sayı önceden yapmak istenirse şunlar yapılır:
 • Hac için ihrama girilmelidir.
 • İhram namazını kılır.
 • İhram yasaklarına uyulur.
 • Telbiye getirilir.
 • Hacca niyet edilir.
 • Say öncesi nafile bir tavaf yapılır. (Say tek başına yapılmaz. Önünde bir tavaf olması gerekir ve Mesa’ya gidip Safa ve Merve’de hac sayı yapılır. Niyet ederken hac sayına niyet edilir. Böylelikle Arafat dönüşü yapılacak olan ve farz olan tavaftan sonra say yapılır.

Haccın sayı genellikle Arafat dönüşü bütün insanların ziyaret tavafı sonrasında yapılmaktadır. Yaşlılar, kadınlar, hastalar önceden tavafı yapabilir. Aslında herkes önceden sayı yapabilir. Ancak mazereti olanlar için kolaylıktır.

Terviye Günü Arafat Dönüşü Farz Tavaf

 • Terviye günü Arafat dönüşü farz tavafı yapmak istiyorsanız, Arafat’a gitmeden önce ihramı giyilir.
 • İki rekat ihram namazı kılınır.
 • Namazdan sonra telbiye getirilir.
 • Niyet edilir.
 • Mina’ya hareket edilir.

Cabir radiyallahu anh’ın bildirdiğine göre Rasulullah (sav) ve sahabesi: ‘ Terviye günü gelip Mekke’yi arkamıza alınca (ashab) Mina’ya yöneldi. Hacca niyet edip telbiye getirdiler (Mekke düzlüğünde).

Mina’ya Hareket

İhramın giyilmesi, ihram namazının kılınması ve telbiyenin ardından hac için niyet edilmektedir. Yaşlılar, zayıflar, hastalar ve izdihamdan rahatsız olanlar hac sayını ziyaret tavafı sonrasına bırakabilir.

Kadınlar İçin Kolaylık

Cabir (ra) bu konu ile ilgili şu şekilde bir hadis nakletmektedir: ‘ Rasulullah (sav) Aişe annemizin yanına girdi. Onu ağlar bir vaziyette gördü. Rasulullah (sav) ‘neyin var?’ dedi. Kabe’yi tavaf edemedim ve insanlar şimdi de hacca gidiyor’ dedi. (Ay başı) Allah’ın Adem kızlarına yazdığı bir kaderdir. Şimdi sen yıkan, hacca niyet et, haccını yap. Hacılar ne yaparsa aynısını yap. Sadece Beytullahı tavaf etme. Namaz kılma. Aişe annemiz. ‘Rasulullah (sav)’in söylediklerini yaptım.’ dedi. Terviye günü hayızlı ve doğum yapan kadınlar için kolaylık vardır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.