version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar 13 Mayıs Başkent CHPde bakan kim olacak 2 gün değişikliği
banner228

Özgür Demirtaş'tan Hükümete Merkez Bankası Uyarısı ''Yedek Akçe Parası''

Merkez Bankası Yedek Akçe Hazineye Aktarma Kanun

Ekonomist Özgür Demirtaş, Twitter üzerinden açıklamalar yaparken sinirli olduğunu belirtti. Özgür Demirtaş ''Daha önce çok yazdım. Artık denecek bir şey yok. Üzgünüm, şaşkınım ve sinirliyim. Yine yazayım: Bir Ükenin merkez bankası rezervlleri, o ülkenin kefen parasıdır, kutsaldır. Mümkün olduğunca dokunulmaz.Biz dokunmadık, içine daldık, erittik, yedik.'' dedi. Özgür Demirtaş kimdir ? 

Yedek Akçe Parası Nedir ?

Yedek akçe veya yaygın bilinen ismi ile ''ihtiyat akçesi '' Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın kanun gereği olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere kenara ayrılan rezervler anlamını taşıyor. Şuanda Merkez Bankası'nda 40 Milyar TL İhtiyat akçesi olduğu biliniyor. 

Merkez Bankası karın % 20'sini Türk Lirası larak  Yedek Akçe Hesabı'nda tutuyordu. Yapılacak düzenlemeyeiskurnet.com göre bu oran %6'ya inerken, buna karşılık gelen tutar ise her yıl Hazine'ye aktarılacak. 

Konu hakkında Bloomberg HT'ye açıklamalarda bulunan kaynak, düzenlemenin Türk Ticaret Kanunu'nuna uygun olarak hazırlandığını ve 'bir kereye mahsus'  olmayacağı belirtildi. 

Merkez Bankası Kanunu 60. Maddesi Yeniden Düzenleniyor 

Sözü edilen düzenleme ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Kanunu 60. maddenin yeniden düzelenmesi gerekiyor. Mevcut maddenin bankanın yılık safi karının %20'sini yedek akçeye ayrıldığını belirten a fıkrası kaldırılıyor. 

İlgili maddeye bununla birlikte ''Son yıl karından ayrılan ihtiyat akçesi hariç, birikmiş ihtiyat akçeleri her yıl kara katılarak dağıtılabilir''  ibaresinin eklenmesi öngörülüyor. 

Özgür Demirtaş Açıklamaları 

1) Daha önce çok yazdım. Artık denecek bir şey yok. Üzgünüm, Şaşkınım ve Sinirliyim. Yine yazayım: Bir Ülkenin Merkez Bankası rezervleri, O Ülkenin KEFEN PARASIDIR, kutsaldır. Mümkün olduğunca dokunulmaz. Biz dokunmadık, içine daldık, erittik, yedik

2) Yakın zaman önce Yapılan düzenleme ile: Merkez Bankasının karı, olması gerekenden daha erken, Hazine’ye (harcaması için!) aktarılmıştı. O yüzden de Ocak bütçesi fazla vermişti. Bu karın erken aktarılması yetmedi, Şimdi de:

3) Merkez Bankasının yedek akçe olarak ayırdığı kısmı Hazineye aktarma kanunu çıkıyor. Bu Merkez Bankasında bulunan 40 Milyar TL’lik yedek akçeninde büyük kısmının "harcanmak" üzere Hazineye aktarılması demek !

4) Adı üstünde: “YEDEK AKÇE”…Zor zaman parası…Bu para yanlış politikaları daha da fazla sürdürme parası değildir. Zamanı döndürme parası değildir. Bu para politikaya alet edilemez. Bu para ideolojilere harcanmaz. Bu para “KITLIK EKMEĞİDİR”..Yapılan NET Yanlış. Yanlıştan Dönün.

www.iskurnet.com

Kamu Haber Sitesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.