version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar Esad savaş suçlusu mu LGS Ertelendi mi Yusuf Tekin Vodafone Turkcell
banner228

Libya Tezkeresinde Son Durum!

Libya Tezkeresi, Meclis onayına sunulmadan haftalar öncesinde tartışmalar başladı. Libya tezkeresine dair tüm detaylar bu yazımızda. Türkiye'nin bölgesel güçler arasında geleceği ne olacak. Tüm detaylar yazımızda... 

Libya Tezkeresi olarak tarihteki yerini alan oylama, dün TBMM'den geçti. Türk askerinin bölgeye gidip gitmeyeceği de son birkaç haftadır tartışılıyor. Bu tezkerenin kabulüyle tartışmaların da seyri değişti. Libya da neler olduğuna, tezkerenin detaylarına, bölgede Türkiye ile karşı karşıya gelebilecek ülkelere ve bundan sonra neler olabildiğine dair soru işaretleri büyümeye devam ediyor. Şimdi Libya Tezkeresi ile alakalı soruları cevaplayalım. 

Libya Nasıl Bu Hale Geldi! 

Libya Diktatörü olarak tanınan Kaddafi'nin ölümü Libya için bir kırılma noktası oldu. İyi Lider, Kanlı Diktatör tartışmaları bir yana Kaddafi'nin ülkesinde linç edilmesi kadar ülkesini kişisel egemenliği altına alması da tarihi açıdan bazı ilginç noktalar barındırıyor. 

Yüzbaşı Kaddafi Kimdir?

Libya'nın neredeyse yarım asırlık tarihine damga vuran Kaddafi 1960'lı yıllarda Libya Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Ardından askeri akademiye kayıt yaptıran genç tarihçi, İngiltere de uzmanlık eğitimi aldığı bilinen anti siyonist. Arap milliyetçiliğinden de etkilendiğini defalarca dile getiren Kaddafi, 1 Eylül 1969'da dönemin Libya Kralı I. İdris'i devren darbenin lider ismi olarak hafızalara kazındı. Dünya Barış Günü olarak bilinen 1 Eylül tarihi Kaddafi için milat oluyor. 

Bu darbenin başarıya ulaşması nedeniyle kahraman olarak görülmek istenen Kaddafi, önce albaylık rütbesi aldı. Sonra iki sene boyunca ülkesinin başbakanlığı görevini üstlendi. Beraberindeki yedi sene boyunca da kendini devlet başkanı olarak ilan eden Kaddafi, ülkesini tam 42 yıl demir yumrukla yönetti. 

2018 de yapılan verilere göre Kaddafi'nin öldürülmesinden sonra ülkede bulunan hastanelerin neredeyse yarısı kullanılamaz hale geldi. Bölge analizinde ortaya çıkan gerçekler gösterdi ki, 453 bin Libyalılar ülke içerisinde göç etmek zorunda kaldı. 

Ülkede, GSYİH %40 dan fazla düşüş yaşadı ve 33 milyar civarına geriledi. Günlük petrol üretimi miktarı da yine iç karışıklıkların sona erdirilmemeli nedeniyle %25 dolaylarına düştü. Son olarak IŞİD, terör örgütü bu topraklarda da yapılandığını gösterdi. 

Libya Tezkeresi, TBMM'ye Nasıl Geldi? 

Mevcut rejime muhalefet olarak ortaya çıkan gösteriler tıpkı komşu devletlerde olduğu gibi şekil değiştirdi ve aynı akıbete uğradı. Yani, son yıllarda çok fazla tanık olduğumuz kanlı bir iç savaşa çevrildi. 2011 yılından sonra akan kanın durdurulması gerektiğini ifade eden BM, ülkedeki taraflara toplanma çağrısında bulundu. Yaklaşık 1 yıl süren görüşmelerin hemen ardından 17 Aralık 2015 tarihinde Fas'ın Suheyrat şehrinde bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma sonucunda tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti ise bir anlamda işlevsiz hale geld, 

Sonuç olarak Libya içinde çatışan iki büyük güç kaldı. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ve Hafter'in Ordusu... 

Libya ve General Hafter

Kaddafi'nin eski dostu olan General Halife Hafter, Sovyetler Birliğinde askeri eğitim aldı. Eski dostu diyoruz çünkü Hafter, Kral I. İdris'in devrildiği 69 darbesinde Kaddafi ile aynı safta yer aldı. Ancak 1986 da ki Çad sorunu olarak bilinen ve silahların konuştuğu süreçte 300 askeriyle Çad kuvvetleri esir düştü. Bu durum Kaddafi'nin hoşuna gitmedi ve Hafter, Kaddafi tarafından vatan haini ilan edildi. Sonrası bilindik bir senaryo. ABD'ye gitti, önce tutuklandı ardından CIA ile anlaşma yapılınca serbest kaldı. Güçlendi, büyüdü ve Kaddafi aleyhinde gelişen protestolar sırasında ülkesine dönüp isyan bayrağını çekti. 

Hafter Ordusu

General Hafter'in emrinde olan kuvvetler kendilerine Libya Ulusal Ordusu diyor. Bu kuvvetler içinde yaklaşık 38 bin civarında askerin var olduğu belirtiliyor. Bu sayının 1500'ü çeşitli rütbeler taşıyan subaylardan oluşuyor. Hafter'in merkezi Trablusgarp, Derne, Bingazi ile birlikte anılan ve tarih derslerinden bildiğimiz Tobruk da yer alıyor. Ordunun bünyesinde Rus yapımı 300 kadar ana muharebe tankı bulunuyor. Resmî verilere göre bu birliklerde yaklaşık 7 bin dolayında roketatar ve uçaksavar bulunuyor. Bunlara ek olarak da yaklaşık 50 adet İtalyan menşeli Palmira obüsü  ordunun elinde bulunuyor. 

Libya'da tanınan hükümet olan Libya Ulusal Hükümetinin zor durumda kalma sebepleri bu silahlı gücün büyüklüğüne dayanmakta. 

Libya Tezkeresi ve İki Ülkenin Anlaşması 

Hafter'in askeri birlikleri ilerleyişlerini hızlandırınca Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, bölgede güçlü gördüğü Türkiye'nin açık açık yardım istemiş ve Ankara da bu çağrıya olumlu olarak yaklaşmıştı. 27 Kasım tarihinde AK parti hükümeti ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti temsilcileri tarafından imzalanan savunma ve güvenlik iş birliği ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılması muhtıralarının imzalanması savunma ve güvenlik iş birliği ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılması muhtıraları ile süreç resmen başladı. 

Haftalarca tartışılan tezkere, geçen pazartesi TBMM Genel Kuruluna getirildi ve Meclis'in olağanüstü toplanmasında karar kılındı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.