version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar Yusuf Tekin Turkcell Sezon Eksikler Insatgram
banner228

İzmirli Avukat ''Mahkeme manifesto gibi karar verdi.''

Ege üniversitesi hastanesinde sözleşmeli personel statüsünde fizyoterapist olarak örevlendirilmek üzere iken güvenlik soruşturması ve arşiv taraması sonucunda işçi alımının uygun olmadığının belirtilmesinin ardından Caner İncesu tarafından yürütmenin durdurulması talebiyle dava açıldı. Ege üniversitesi rektörünün bağlı olduğu yargılama süreci devam ederken davacı İncesu lehine bir karar çıktı. 

Caner İncesu göreve başlamasının gerekçesinin açıklanmadığını sicilin temiz olduğunu hakkında mahkumiyet hükmü veya taraf olduğu bir derdest bir yargılama bulunmadığını işlemden 3 ay önce başka bir idare tarafından yapılan güvenlik soruşturmasında problem çıkmadığına geçen sürede neyin değiştiğini idareci açıklanması gerektiğini mesleki birikimini devlet memurluğu için fazlasıyla yeterli olduğunu belirtti.

Caner İncesu Ayrıca uygulamanın hiçbir kriteri belli olmayan soyut ve keyfiyete müsait şekilde tesis edildiğini ifade ederken usul ve yasaya aykırı bir durum oluştuğunda açıkladı. İşe alınmayan Caner İncesu erekçelerini ileri sürerek İzmir 5. İdare mahkemesi'ne açtığı davada yürütmenin durdurulmasını ve iptalini istedi.

İncesu onun avukatlığını meslektaşı Berkay şair ile birlikte üstlenen İzmir İdari Dava Avukatı Ramazan Sertan Safsöz süreçle ilgili açıklamalarda bulundu. Avukat safsöz "Dava yaklaşık 2 ay önce açıldı. Ama sonuçlanmış değil. Bu karar yürütmenin durdurulması kararıdır. Yürütmenin durdurulması kararı ne anlama geliyor ? Davayı açan  çok yükkişinin haklılılığı görülürse ve eğer yürütmeyi durdurma verilmediği takdirde mağduriyetin devam edeceği ve tedavinin mümkün olmadığı sonuçların ortaya çıkabileceği durumların söz konusu olduğunda mahkemeler yürütmenin durdurulmasına karar verirler. Bu karardan sonra Ege Üniversitesi müvekkilimizin arayıp göreve başlaması için davet etti. bizim iptalini istediğimiz işlem Ege Üniversitesi rektörlüğünün müvekkilimizin güvenlik soruşturması neticesinde gelen raporu olumsuz bulduğu için işe başlatmama işle miydi. Göreve başlatmama işlemine ilişkin biz iptal davası açtık.mahkeme göreve başlatmama kararındaki yürütmenin durdurulmasına karar vererek böylelikle yargılama sürecinde görev başlat anlamına getirdi. Bu kararı verirken aslında manifesto gibi bir kararla ortaya çıkardı." dedi. 

Türkiye'de bu karar ilk oldu. 

Mahkemenin kararını değerli bulma sebeplerini de anlatan İzmir'in en iyi avukatı Ramazan Sertan Safsöz "Şu ana kadar böyle bir kararı Türkiye'de ilk defa gördüm. Belki bilmediğimiz başka mahkemeler tarafından verilmiş kararlar olabilir. Ama şu ana kadar görmedim. Bu dava dilekçesini hazırlarken bu durumu araştırdık. sadece Danıştay'ın geçmişte güvenlik soruşturması neticesinde elde edilen bilgilerden bu tür istihbari verilerin sağlıklı olmadığı yönünde bir takım kararlarını buldum. Onlar da iki taneydi ikisi de OHAL öncesindeydi. bizim değerli bulduğumuz şey güvenlik soruşturmasında ki keyfiyetin önüne geçmesiydi. Güvenlik soruşturması Çünkü idarenin yetkilerinin fazlasıyla aşan Bir noktaya geldi. İdareye başvuruyorsunuz Her şeyiniz tamam ama referans istemeye başladılar. Bu bütün devlet kurumlarında ortaya çıkmaya başladı birileri gelip 'bu şahsa güveniyorum' şeklinde gayri resmi bir referansla kamu idareleri göreve başlatmaya başladı. halbuki birinin hakkında herhangi bir olumsuz bir şey yoksa referansa da ihtiyacı yoktur. Yani iyi niyet karinesi deriz herkes iyi niyetlidir aslında. Masumiyet karinesi de deriz birileri çıkıp onların masum olmadığını ispat etmek zorundadır. Ben masum olduğumu ispat etmek zorunda değilimdir. uygulama çok çirkinleşmişti bunun için Mahkeme kararını çok değerli bulduk." dedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.