version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar NASA 12 Ekim UEFA Rakipleri Breziya savcı
banner228

Finansal Türev Araçlar Nedir ve Sözleşme Çeşitleri

Her türlü finansal piyasaya bağlıysanız veya finansal haberi her gün 5 dakika bile izlerseniz, finansal türevler kelimesini defalarca duymuşsunuzdur.

Dünyada türev sözleşmelerin toplamının aslında dünyadaki toplam para miktarından daha büyük olduğu söylenir! Bu nasıl olabilir? Bunu anlamak için, türevler konusunu biraz daha derinlemesine incelememiz gerekecek. Bu makalede konunun kısa bir girişini yapalım. Türev bir sözleşme aslında bir sözleşmedir. Sözleşme, gelecekte emtianın daha sonraki bir tarihte bugün sabit bir fiyatla değiştirilebileceğini belirtir. Bugün fiyat ayarlandığından emtianın değeri 100 dolar diyelim ve işlemin fiyatının 100 dolardan fazla ya da 100 dolardan düşük olabileceği bir ay içinde işlem gerçekleşirse, türev sözleşme değerli hale gelir. Türev sözleşme, piyasa fiyatlarının altındaki malları satın almak ve anında kazanç almak için bir lisans haline gelir. Dolayısıyla, sözleşmenin değeri, altta yatan bir varlığın fiyatındaki dalgalanmadan ve dolayısıyla bu menkul kıymetleri tanımlamak için türev finansal araçlardan doğmuştur.

Gelecek Günümüzün türev piyasaları, sözleşmelerin alıcılarına ve satıcılarına çok sayıda seçenek sunar. Kişi kelimenin tam anlamıyla her konuda türev alabilir. Açıkçası, hisse senedi, tahvil ve emtia gibi varlıkların bu sözleşmelerin çoğunluğunun temelini oluşturduğu açıktır. Bununla birlikte, belli bir zaman diliminde belirli bir yerde yağmur veya güneş ışığının miktarını tahmin etmek isteyen insanlar için mevcut türevler mevcuttur!

Yükümlülük ve Opsiyon Türev Sözleşmeler

gelecekteki bir tarihte gerçekleşen ticaretle karakterizedir. Bununla birlikte, iki tür sözleşme yapılabilir. Bazı sözleşmeler simetriktir. Bu, alıcı ve satıcının ikisi de sözleşmeye bağlı olduğu anlamına gelir. Başka bir deyişle, her ikisi için de ticaretle uğraşmak zorunluluğu vardır. Bir çiftçi ile bir tüccar arasında bir anlaşmayı düşünün; her ikisinde de (ve sırasıyla) bir çiftlik ürününü satmak ve satın almak zorunluluğu vardır. Asimetrik olan başka türev sözleşmeler de vardır. Bu, bir tarafın sözleşme ile yükümlülüğü yerine getirme hakkına sahip olduğu anlamına gelir. Farz edelim ki, çiftçinin, ürünü tüccara satma seçeneği olan bir sözleşme hazırlanıyor. Bu, çiftçinin işlemi takip etmek isteyip istemediğine karar verebileceği anlamına gelir. Öte yandan tüccar, işlemi takip etmekle yükümlüdür.

Zaman Kısıtlaması Türev

Son kullanma tarihleri ​​vardır. Bu, belirli bir tarihten sonra tamamen değersizleştiği anlamına gelir. Bu nedenle, belirli bir süre içinde kullanılmaları gerekir; aksi takdirde herhangi bir değeri yoktur. Bu, finansal varlıklar hususundaki genel görüşe karşı çıkmaktadır. Hisse senedi ve tahvil gibi finansal varlıklar genellikle çok daha uzun bir süre için değer taşır. Öte yandan, türevler son derece kısa bir süre için değer taşır ve bu onların belirleyici özelliğidir. Türev sözleşmeler genellikle her zaman nakit olarak yapılır. Altındaki metanın teslim edilmesini istemek, modern dünyada görülmemiş bir gelişmedir.

Yüksek Kaldıraç Türev

Sözleşmeleri son derece büyük kaldıraç oranları ile karakterize edilir. Alım satım amaçlı türev işlemlerde 25 ila 1 ve 33 ila 1 arasındaki oranlar yaygın olarak görülmektedir. Bu, türevleri tanımlayan bir özellik değildir, yani bir sözleşmenin yüksek kaldıraçlı olması nedeniyle sadece türev sözleşme olarak adlandırılamaz.

Sıfır Toplam Türev sözleşmeler sıfır toplamlı bir oyundur. Bu, türevsel bir sözleşmedeki tarafların doğrudan birbirlerine karşı bahis oynadıkları anlamına gelir. Bir tarafın kazanması, diğer tarafın kaybetmesi gerektiği anlamına gelir. Türevlerin yüksek bir kaldıraç taşıdığı ve ilgili taraflardan birinin kaybedeceği anlamına gelen sıfır toplamlı bir oyun olması onu son derece tehlikeli bir finansal araç haline getirir.

Tartışmalar: Sistemik Risk Türevleri

Geleneksel ve muhafazakar yatırımcılar “kitle imha silahları” olarak adlandırıyor. Bunun nedeni türevlerin sistematik bir risk oluşturmasıdır. Az sayıda firma belirli menkul kıymetlere aşırı derecede büyük bir ilgi uyandırabilir. Bu durum, bu firmaların başarısızlığının sistemin çökmesine neden olabileceği anlamına gelir. Bir organizasyonda meydana gelen olumsuz bir olay, basamaklı bir etki yaratabilir ve tüm sistemin durdurulmasına neden olacak bir ters olay zincirine yol açabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.