version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar dikey geçiş sınavı kılavuzu ak parti kongre 2016 Tesettür Abiye Modası Umut Mirza Kimdir Türkiye Çek Cumhuriyeti maçı ne zaman

CHP'den Kanun Teklifi Geçici İşçilerin Sürekli Kadroya Alınması 19 Nisan 2019

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu KÖKSAL tarafından verilen kanun teklif ile; usulüne uygun vizesi yapılmış geçici ve mevsimlik  iş pozisyonlarında 2017-2018 yıllarında en az dört ay süreyle çalışmış olan geçici işçilerin kadroya alınması amaçlanmaktadır.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 
Kamuda Geçici İş Pozisyonlarında Çalışanların Sürekli İşçi Kadrolarına veya Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçirilmeleri, Geçici İşçi Çalıştırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifim gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur. Gereğini arz ederim. 08/03/2019 
Av. Burcu KÖKSAL/ Afyonkarahisar Milletvekili 

GENEL GEREKÇE 
Anayasamızın Çalışma Hak ve Ödevine ilişkin 49.maddesi:"Devlet çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır." şeklindedir. 
04.04.2007 tarihinde yürürlüğe giren 5620 sayılı Kamuda Geçici İş Pozisyonlarında Çalışanların Sürekli İşçi Kadrolarına veya Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçirilmeleri, Geçici İşçi Çalıştırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile geçici İşçilere kadro verilmiştir. Fakat Kanun 2006 yılında en az 6 ay çalışanları kapsadığından, birçok geçici ve mevsimlik işçi bu kapsama girememiştir. 
Ülkemizde birçok kamu kurum kuruluşlarında geçici işçiler çalışmaktadır. Mevsimlik işçi olarak adlandırılan bu işçiler yılda en fazla 5 ay 29 gün çalıştırılmakta, kadro almaları için 179. gün çıkışları verilmektedir. Yılda 12 ay çalışan üreticilerin geçinmekte zorlandığı ülkemizde geçici statüde en fazla 5 ay 29 gün çalışan işçilerin geçinmeleri mümkün değildir.. 
Yılda 5 ay 29 gün sigortalı olan mevsimlik işçilerimiz sosyal güvence anlamında büyük sorunlar yaşamaktadır. İhtiyaç halinde kurum yetkilisine verilen sorumluluk ile 9 ay 29 gün çalıştırma yolu açılmış olsa dahi bu sürenin 5 ay 29 gün üzerine çıkmadığı bilinmektedir, bu da 6 ay işsizlik fonuna kesinti yapılan işçi işten çıkarıldığında işsizlik fonundan da yaralanamamasına sebeptir. Özellikle emeklilikte aranan prim gün sayısını tamamlayamayan işçiler için emekli olamama sorunu da ayrıca ciddi bir mağduriyet yaratmaktadır: Bu Kanun teklifi ile Kamu kurum, kuruluş ve ortaklarında çalıştirılan geçici ve mevsimlik işçilerin sürekli işçi kadrolarına alınması öngörülmektedir. 

MADDE GEREKÇELERİ 
MADDE 1- 5620 sayılı Kanuna göre usulüne uygun vizesi yapılmış geçici iş pozisyonlarında 2017-2018 yıllarında en az dört ay süreyle çalışmış olan geçici işçilerin kadroya geçirilmesi amaçlanmaktadır.. 
MADDE 2- Yürürlük maddesidir MADDE 3- Yürütme maddesidir. 

KAMUDA GEÇİCİ İŞ POZİSYONLARINDA ÇALIŞANLARIN SÜREKLİ İŞÇİ KADROLARINA VEYA SÖZLEŞMELİ PERSONEL STATÜSÜNE GEÇİRİLMELERİ, GEÇİCİ İŞÇİ ÇALIŞTIRILMASI İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ 
MADDE 1-4/4/2007 tarihli ve 5620 sayılı Kamuda Geçici İş Pozisyonlarında Çalışanların Sürekli İşçi Kadrolarına veya Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçirilmeleri, Geçici İşçi Çalıştırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. 
GEÇİCİ MADDE 5-. Bu kanunun 1.maddesinde sayılan kamu kurum, kuruluş ve ortaklarında 2017 veya 2018 yılında mevsimlik veya geçici iş pozisyonlarında en az dört ay süreyle çalışmış olan mevsimlik ve geçici işçiler, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içerisinde müracaat etmeleri halinde sürekli işçi kadrolarına geçirilir. 
2017-2018 yılarında aynı şartlarda çalışıp da askerlik, doğum veya sağlık kurulu raporuyla belgelendirilen sağlık sorunları sebebiyle iş sözleşmesi askıda kalanlar da bu fikra kapsamında değerlendirilir. 
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.. MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.