version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar Ali Fatinoğlu CHPde kurultay okullar açılıyor mu 12 Ekim Özel ders

2019 Psikolog maaşları ne kadar ? Psikologlar devlette ve özel sektörde ne kadar maaş alıyor ?

Psikoloji bölümü'nde lisans öğrenimini gören öğrencileri psikolog olarak işe başlayabilir kel psikologlar hem Yüksek öğrenim öğretim gördükleri esnada hem de daha sonrasında ciddi eğitimlere tabi tutulmaktadır. Mesleki yeterliliği sağlanabilmesi noktasında profesyonel bir hizmet verebilmek için yüksek tutarlarda harcamalar yapılması gerekiyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen psikologlar ve 4B çalışanlar ortalama olarak 2200 ile 2500 TL maaş alıyor.

Bakanlıklarbakanlıklar ve genelkurmay başkanlığı bünyesinde çalışan psikologların aldıkları maaşlar ise 3500 TL ile 4000 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Psikologların aldıkları maaşlar faaliyet gösterilen sektöre ve sınıfa göre değişiklik göstermektedir.

Kamuda  çalışan psikologlar 2019'da ne kadar maaş alıyor ?

Kliniklerdekliniklerde istihdam edilen psikologların aldıkları maaş tutarı asgari ücrettir alınan ücret kademeye göre değişiklik göstermekle birlikte maaş tutarı 6000 TL'ye kadar yükselebilir. Büyükşehirde çalışmakta olan psikologlar ise daha yüksek maaşlar alabilme şansına sahiptir.

Öğretimöğretim kurumlarında çalışan psikologlar haftanın 5 günü çalışma koşuluyla 4000 TL ile 6000 TL arasında maaş alabilmektedir. özel firmalarda dil şartı sağlayan terapistler ortalama olarak 3500 TL ile 4500 TL alabilirken psikiyatri merkezlerinde ise psikologlar seans başına ödeme almaktadır.

Bununbunun yanında Özel sektörde bir psikoloğun alacağı maaş bireyin yetkinlik seviyesine göre değişiklik gösterirken bireyin yabancı dilin olması ve ek sertifikaları bulundurması alacağı  maaşta doğrudan etkili olacaktır.

  işe yeni başlayan bir psikoloğun alacağı maaş primlerle birlikte 2900 TL ye kadar ulaşabilir Ken deneyimli bir psikolog 4000 TL'ye kadar maaş alabilmek derken 5 yıl ve daha fazla tecrübeye sahipleri ise 4 bin TL den daha yüksek ücretler alabilmektedirler. 

Psikolojipsikoloji alanında uzmanlığı bulunan kişiler astronomik seviyede gelirler elde edebilir kel Özel sektörde faaliyet gösteren birçok kurum psikologlarda yabancı dil şartı aranmaktadır bunun yanı sıra kurumun bulunduğu kolokasyon ve hizmet verilen bölgenin sosyo-ekonomik durumu alınacak ücretler de belirleyici olmaktadır.

Psikolog psikolog maaşlarının ne kadar yükseldi enflasyon rakamları ile doğru orantılı olurken de günümüzde faaliyet göstermekte olan firmaların büyük bir çoğunluğu özellikle insan kaynakları yönetiminde psikoloji mezunlarına yer verilmektedir. psikologların aldıkları maaşlar yurtiçinde ve yurtdışında büyük farklılıklar gösterebilmektedir psikologlar hastanelerde okullarda veya özel firmalarda istihdam edilebilirken alınan maaş tutarı da görev yapılan kurum ve kuruluş ve faaliyet gösterilen sektöre göre değişiklik gösterebilir.

TürkiyeTürkiye genelinde psikologları büyük bir iş alanına sahiptir Kamu Personeli seçme sınavı engelinden başarıyla çıkan psikoloji mezunları kamu kurumlarında istihdam edilebilirken hastanelerde veya okullarda istihdam edilen psikologların Kamu Personeli seçme sınavının alması gereken puan da diğer bölümlere nazaran daha azdır.2019 yılı için psikolog maaşları 6000 TL'ye kadar ulaşabilir Ken ancak ortalama bir psikolog maaşı 4000 TL ile 5000 TL arasındadır yurtdışında ise ortalama olarak 4 bin dolar ile 5000 dolar gibi rakamlarla istihdam olanağı mevcuttur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.