version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar TFF Suriyede olaylar büyüyecek mi ses yalıtım süngerleri turkish acoustic Netflix Filmleri
banner228

2019 Çocuk Parası Yardım Parası Alabilmek.

2019 çocuk yardım parası nasıl alınır nedir nereye başvurulur ?

Gelişen dünyada ve gelişen sosyal haklardan ülkemizde son zamanlarda sosyal hizmet eve yardımlara çok önem vermektedir. 2019 yılında eğitim yardımı çocuk yardımı sağlık yardımı gıda yardımı gibi yardımlar nasıl alınır şartları nelerdir başvuru nereye yapılır gibi merak edilen tüm soruların cevabını haberimizin detayında sizler için hazırladık. 

Vakıflar Genel Müdürlüğü çocuk parası nedir

vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından engelli vatandaşlara ve yetim çocuklara muhtaç aylığı olarak verilen çocuk yardımını almak için gerekli olan şartlar bulunmaktadır muhtaç aylığından yararlanma şartlarını şu şekilde sıralamak mümkündür. 

 • Başvuruda bulunan kişinin herhangi bir geliri ve sosyal güvencesi bulunmamalıdır.
 • Mahkeme kararı ile çocuğun herhangi bir şekilde bakım altında alınmamış olması gerekir. 
 • Taşınmaz mal varlığı varise elde ettiği geliri muhtaç aylığına geçmemesi gerekir.
 • Başvuruları çocuk parası başvurusu dilekçesi ile yapılmalıdır. 
 • Engelli vatandaşların başvurularına sağlık kurulu raporları ile yapmaları gerekir. 

Muhtaç aylığı başvurusu yapmak için ikamet edilen yani oturulan yerlerde bulunan vakıflar Genel müdürlüğü'ne gitmek ve bizzat başvuruda şahsen başvuruda bulunmak gerekiyor Ayrıca posta aracılığı ile yapılan başvurular geçerli olmaktadır. 2019 hak sahibi olan engelli vatandaşlara ve yetim çocuklara verilen muhtaç aylık tutarı 817.67 TL olarak verilmektedir. 

Çocuk parası sorgulama işlemi nasıl yapılır 

Çocuk parası sorgulama işlemleri edevlet sistemini kullanarak rahatlıkla yapılabilmektedir teknolojinin gelişmesi ile online işlem kolaylıklar dünyası ile tanışan vatandaşlar birçok işlemlerini evlerinde internet aracılığı ile gerçekleştirirler devlet destekli verilen çocuk parası sorgulamalarını online olarak yapmak için edevlet kapısı sistemine giriş yapmak gerekir. 

 • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SYDV yardım sorgulamalarını yapmak için sorgulama yapacağınız E-Devlet sistem adresi https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanliği-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama dır. E-devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak belirtilen adresi tıklayan vatandaşlar kimlik doğrulama işlemini tamamlamaları ardından çocuk parası sorgulama işlemlerinin gerçekleştirmiş olurlar.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen çocuk parası yardımlarını sorgulamak için E-Devlet sistemi sorgulama adresi https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama dır. E-devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak belirtilen adresi tıklayan vatandaşlar kimlik doğrulama işlemini tamamlamaları ardından çocuk parası sorgulama işlemlerinin gerçekleştirmiş olurlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen doğum yardımları için yapılacak sorgulamalarda E-Devlet sistemi adresi https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama dır. E-devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak belirtilen adresi tıklayan vatandaşlar kimlik doğrulama işlemini tamamlamaları ardından çocuk parası sorgulama işlemlerinin gerçekleştirmiş olurlar.

2019 Çocuk Yardım Parası Başvurusu

Doğum yardımı 2019 başvuruları il merkezlerinde Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı il müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine yapılmaktadır. İlçelerde yapılacak olan başvurular ise kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır.

Memur görevinde çalışan başvuru sahipleri başvurularını çalıştıkları kurumlara yapmaktadırlar. Devlet tarafından sağlanan ve Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından doğum yapan annelere verilen doğum yardım parasından faydalanmak için gerekli olan şartlar şunlardır;

 • Doğum olayının 15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında gerçekleşmiş olması gerekir. Yardımı alacak çocuğun kaçıncı çocuk olduğu belirlenirken bu tarihten önce doğmuş olan çocukların sayısı hesaba katılmaktadır. Örneklendirmek gerekirse; ilk çocuğu 2013 yılında doğan bir annenin ikinci çocuğu 2016 yılında doğmuş ise yasal olarak ikinci çocuk sayılacak ve yapılacak ödemenin tutarı ikinci çocuk üzerinden hesaplanarak anneye verilecektir.
 • Doğan bebeğin hayatta olması gerekir.
 • Yapılacak yardım tek sefere mahsus olarak yapılmaktadır.

Çocuk sayısına göre tek seferde verilen ödenek tutarları şu şekildedir;

 • İlk çocuk için ödenen tutar 300 TL
 • İkinci çocuk için ödenen tutar 400 TL
 • Üçüncü ve sonrası çocuklar için ödenen tutar 600 TL olmaktadır.

Doğum yapan annelere verilen diğer çocuk yardımları doğum parası ve süt parası olmaktadır. Doğum parasıdoğum yardımı ödeneğinden farklı olarak verilen bir ödenektir. Bu ödenekten yararlanma hakkı 4A ve 4C kapsamında çalışan kadınlara verilmektedir.

Emzirme ödeneği olarak bilinen süt yardımı parası çocuk parası olarak verilen yardımlar arasında bulunur. Süt parası şartlara uyum sağlayan annelere tek seferlik olarak verilen ödenek olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan yardım ödeneğinden faydalanan kişiler;

 • Eşi sigortalı olarak çalışan anneler
 • Annelik sigortasından sigortalı olan kadınlar olmaktadır.

Süt parası ödenekleri hak sahiplerine tek sefer 149 TL olarak ödenmektedir. Çocuk parasından yararlanmak için yapılan başvurular doğum olayı gerçekleştikten sonra kabul edilmekte ve süt parası hak ediş süreleri 5 yıl olmaktadır. 5 yıl sonunda süt parası hak süresi sona ermektedir. 2019 yılında hastane yapılan doğumları otomatik olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna göndermektedir. Sistemde karışıklık durumu söz konusu olursa hak sahipleri Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat giderek başvuruda bulunmalıdır. Başvuru sırasında teslm edilmesi gereken belgeler şunlardır:

 • Süt parası talep dilekçesi doldurularak teslim edilmelidir.
 • Doğum raporu teslim edilmelidir.
 • Anne, baba ve çocuğun kimlik belgelerinin fotokopileri teslim edilmelidir.

2019 SYDV Kaymakamlık Çocuk Yardımı Parası

Kaymakamlık çocuk parası yardımları kaymakamlığa bağlı olarak çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilmektedir. İhtiyaç sahibi dar gelirli ailelere destek amaçlı verilen çocuk yardımı ödenekleri ailelerin bütçelerine destek olarak biraz daha rahat yaşam sürmelerini sağlamak için verilmektedir. 2019 yılında devam eden SYDV tarafından verilen Sosyal Yardım destekleri şunlardır:

 • Dar gelirli ailelere destek olacak kira, gıda, giyecek ve yakacak gibi yardımlar bulunmaktadır.
 • Şartlı eğitim ve sağlık yardımları bulunmaktadır.
 • Eğitim yardımları bulunmaktadır.
 • Afet yardımları ve proje destek yardımları
 • Engelli vatandaşlara ihtiyaç yardımları bulunmaktadır.
 • Terörden zarar gören vatandaşlara yapılan yardımlar bulunmaktadır.

SYDV tarafından verilen eğitim yardımları şunlardır:

 • Eğitim materyalleri yardımları çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamaları için verilir.
 • Ücretsiz kitap yardımı olarak ilköğretim öğrencilerine kitapları ücretsiz olarak dağıtılır.
 • Yoksul öğrencilere SYDV fonundan karşılanan öğle yemeği, ulaşım, barınmaya yönelik yardımlar yapılmaktadır.
 • Engelli öğrencilerin okullarına rahat ulaşımını sağlamak adına yapılan iskrnet.com okullara ücretsiz taşıma hakkı bulunmaktadır.

Şartlı Eğitim ve Sağlık Çocuk Parası Yardımları

Maddi olanaksızlıklar sebebi ile çocuklarını okula gönderemeyen özellikle nüfusun en yoksul kesimlerinin bulunduğu yerlerde yaşayan çocuklara yapılan şartlı eğitim yardımları bulunmaktadır. Şartlı eğitim yardımı 2019 yılında devam ederken ödemeler PTT aracılığı ile doğrudan hak sahibi anneler adına açılan hesaplara gönderilmektedir. Şartlı eğitim yardımı olarak yapılan ödeme tutarları:

 • İlköğretimde okuyan erkek öğrencilere aylık olarak 35 TL
 • İlköğretimde okuyan kız öğrencilere aylık olarak 40 TL
 • Ortaöğrenimde okuyan erkek öğrencilere aylık olarak 50 TL
 • Ortaöğrenimde okuyan kız öğrencilere aylık olarak 60 TL

Şartlı sağlık yardımı nüfusun yoksul kesiminin fazla olduğu bölgelerde yaşayan muhtaç ailelerin çocuklarının sağlık kontrollerini yaptırmaları adına verilen çocuk yardım desteğidir. Şartlı sağlık yardımından yararlanmak için hak kazanan ailelerin 0-6 yaş arasındaki çocuklarının sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları gerekmektedir.  Çocuk yardım parası ödenekleri anneler adına açılan hesaplara PTT aracılığı ile doğrudan ödenmektedir. Yardım kapsamında kız ve erkek çocukları için ödenen tutar aylık 35 TL olmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.