version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar Benim Tatlı Yalanım 3 Fragmanı Çarşıbaşı Altyazı Trabzon Bayram namazı saati 10 Mayıs
banner228

Chernobyl 2. Bölüm İzle  Video İzle Türkçe Dublaj Altyazı

Chernobyl 2. Bölüm İzle  Video İzle Türkçe Dublaj 

son günlerde gündeme gelen Çernobil nükleer felaketi ile ilgili birçok film ve dizi çekilmiştir. 26 Nisan 1986 yılında gerçekleşen Çernobil nükleer felaketi Çernobil şehrini adeta hayalet şehri çevirirken şimdi o şekilde turistik turlar düzenlenmektedir. Çernobil kentine giden youtuberlar orada yaşananları videoları çekerek insanları aktarmaktadır. Chernobyl 2. Bölüm İzle Video İzle 

Ukrayna'nın kuzeyinde bulunan Kiev yakınlarında Çernobil nükleer santralde 26 Nisan 1986'da 4 reaktöründe patlama meydana gelmişti. bakıma alınan santralin 4 reaktöründe meydana gelen patlamada hiroşima ve nagazaki'ye atılan atom bombalarının Tam 200 kat aşan Bir etkiyi yarattı. 

İlk patlamanın etkisiyle santralde görevli 31 kişi hayatını kaybederken Türkiye'nin de dahil olduğu yakın coğrafyaya 10 yıllar boyu sürecek ölümcül bir felaketi de getirmiş oldu. 

Dünyanın en büyük nükleer kazası Çernobil felaketinin üzerinden tam 30 yıl geçmesine rağmen kazanın izleri hala siline bilmiş değil. Çernobil ile merak edilen her şeyi sizler için hazırladık. 

Çernobil neden patladı 

1986 yılında 25 Nisan 26 Nisan a bağlayan gece yarısı eski Sovyetler birliği'ne bağlı Ukrayna'da bulunan kev yakınlarına ki Çernobil nükleer güç santrali'nin 4 ünitesi yapılan bir deneme neticesinde başarısız olunarak patladı. 44 eklenen son yapıyı da ve diğer reaktörlerin aksine en son Sovyet teknolojisine ev sahipliği yapıyordu söz konusu deneme neticesinde reaktörün tamamı ise hasar gördü. 

yapılan denemenin yapımı amacı jeneratör enerjisinin acil durum soğutma pompalarını dizel jeneratörleri devreye girene kadar istenen voltajda 25 saniye süreyle besleyip besleme yiyeceğini öğrenmekti.

26 Nisan 1986 yılında meydana gelen patlamada hiroşima'ya atılan atom bombasından 400 kat daha fazla radyasyon atmosfere yayıldı. 

patlamadan sonraki 10 gün boyunca havaya büyük miktarda radyoaktif madde salındı özellikle iki önemli izotop iyot ve sezyum halkın önemli miktarlarda doz almasına sebep olmuştur. 

çevreye salınan çoğu madde enkaz üzerinde toplanmış ancak daha hafif maddeler rüzgar ile taşınarak Ukrayna beyaz Rusya Rusya ile iskandinavya ve Avrupa'nın bir bölümüne taşınmıştır. 

Chernobyl 2. Bölüm Video İzle 

Afad'ın Çernobil Raporu 

Çernobil Nükleer Santrali, Ukrayna, Kiev şehrine 130 km uzaklıkta bulunan ve RMBK-1000 tipi 4 nükleer reaktöre sahip bir santraldir. Santralde bulunan 1. ve 2. üniteler 1970 ve 1977 yıllarında inşa edilmiş, 3. ve 4. üniteler 1983 yılında tamamlanmıştır. Kazanın olduğu zaman diliminde 2  ünite daha inşa halindedir. Santrale 3 km uzaklıktaki Pripyat şehrinde 49,000 kişi ve santrale 15 km uzaklıktaki Çernobil şehrine ise 12,500 kişi yaşamaktadır. Kazanın olduğu zaman santralin 30 km çapa sahip bölgesinde tahmin edilen toplam nüfus 115,000-135,000 arasındadır. RBMK-1000 reaktörü Sovyet dizaynı moderatör olarak grafit, yakıt olarak hafif zenginleştirilmiş Uranyum kullanan basınç tüpü sistemiyle kaynamalı hafif su reaktörüdür.

25 Nisan günü, Çernobilin 4. ünitesinin operatörleri bir deney yapmak üzere hazırlık yapmışlardır. Deney, ana güç kaynağı kaybedildiğinde türbinlerin ne kadar süreyle daha ana pompalara güç sağlayacağının belirlenmesi üzerinedir. Aynı deney, bir yıl önce Çernobil santralinde yapılmış ve türbinden gelen gücün çok hızlı düştüğü gözlenmiştir. Bu deneyde ise yeni voltaj düzenleyicisi test edilecektir. 26 Nisan gününün ilk saatlerinde deney, operatörler tarafından başlatılmıştır. Operatör reaktörü kapatmak için harekete geçtiğinde, reaktör kararsız durumdadır ve kontrol çubuklarının değişik dizaynı nedeniyle kontrol çubukları reaktöre girdiğinde bir güç artışı yaşanmıştır. Sıcak yakıt çubuklarının  soğutucu su ile temas etmeleri yakıt çubuklarının parçalanmalarına ve aşırı buhar üretimi sonucu basıncın yükselmesine sebep olmuştur. Reaktörün dizayn özellikleri sonucu 3 ya da 4 yakıt demetinin önemli zarar görmesi reaktörün tahribatına sebep olmaktadır. Basıncın aşırı artışı sonucu reaktörün 1000 ton ağırlığındaki üst kapağı ayrılmış ve yakıt kanallarına zarar vermiştir. Aşırı buhar üretimi tüm çekirdeği kaplamış ve fisyon ürünlerinin atmosfere saçılmalarına sebep olan buhar patlamasına neden olmuştur. 2-3 saniye sonra ikinci bir patlama yakıt kanallarının ve sıcak grafitin çevreye dağılmasına sebep olmuştur. İkinci patlamaya neyin sebep olduğu tam olarak bilinemese de Zirkonyum-buhar etkileşmeleri sonucu ortaya çıkan Hidrojen gazının patlamaya sebep olduğu düşünülmektedir. Bu patlamalar sonucu 2 işçi hayatını kaybetmiştir. Grafit ve yakıt parçalarının sebep olduğu yangınlar sonucu çevreye ciddi miktarda radyasyon salınmıştır. Çevreye salınan aktivite 14x1018 Bq olarak tahmin edilmektedir. Reaktöre saatte 200-300 ton su verilmiştir ancak 1. ve 2. üniteleri su basma tehlikesi olduğu için yarım gün sonra bu işlem devam ettirilmemiştir. İkinci günden onuncu güne kadar reaktöre yangını söndürmek ve radyoaktif parçacıkların salınmasını engellemek amacıyla 5000 ton bor, dolomit, kum, kil ve kurşun helikopterler ile yanan çekirdeğin üzerine atılmıştır.

Kaza, nükleer enerjinin sivil amaçlı kullanımı tarihinin çevreye, kayıt edilmiş en fazla miktarda radyoaktif madde salındığı nükleer kazadır. Kazadan sonraki 10 gün boyunca havaya büyük miktarda radyoaktif madde salınmıştır. Özellikle iki önemli izotop, İyot-131 ve Sezyum-137, halkın önemli miktarlarda doz almasına sebep olmuştur. Çevreye salınan çoğu madde enkaz üzerinde toplanmıştır ancak daha hafif maddeler rüzgar ile taşınarak Ukrayna, Beyaz Rusya, Rusya ile İskandinavya ve Avrupa'nın bir bölümüne taşınmıştır.

Türbin binasındaki yangına müdahale etmek için gönderilen itfaiye üyeleri dahil, çalışanlar ilk gün için tahmin edilen 20,000 mSv doz almıştır. Haziran 1986 sonlarında 28 kişi( 6 kişi itfaiye personeli) hayatını kaybetmiştir. Alanın temizleme çalışmalarına 200,000 kişi katılmış ve bu kişiler ortalama 100 mSv doz almıştır. Yaklaşık 20,000 kişi 250 mSv ve birkaç kişi de 500 mSv doz almıştır. Daha sonra temizleme çalışmalarına katılan kişi sayısı 600,000 kişiye ulaşmış ve bu kişiler düşük doz almıştır. En yüksek doz 1000 acil durum çalışanı ve kazanın ilk gününde saha içinde çalışan kişiler tarafından alınmıştır.

Kirlenmiş alanlarda maruz kalınan radyasyon, büyük oranda kısa yarı ömre sahip İyot-131 ve daha sonra Sezyum-137 tarafından salınmıştır. Tahmini 1.8 EBq İyot-131, 0.085 EBq Sezyum-137 salınmıştır. Beyaz Rusya, Rusya ve Ukrayna bölgelerinde yaşayan yaklaşık 5 milyon kişinin bulunduğu bölgedeki aktivite toprakta 37 kBq/m2 Sezyum-137, 400,000 kişinin yaşadığı bölgedeki aktivite 555 kBq/m2 Sezyum-137 ölçülmüştür. Pripyat şehri 27 Nisanda boşaltılmış, 116,000 kişinin yaşadığı 30-km çapa sahip bölge 14 Mayısta boşaltılmaya başlamıştır. Boşaltılan bölgede yaşayan insanların çoğunun aldığı doz 50 mSv in altındadır ancak birkaç kişi 100 mSv ve üzerinde doz almıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.