version="1.0" standalone="yes"?> Dost sitelerimiz sohbet odaları - sohbet <
Öne Çıkanlar TFF Suriyede olaylar büyüyecek mi ses yalıtım süngerleri turkish acoustic Netflix Filmleri
banner228

Türkiye'de İlk Otizm Konulu Dizi Geliyor Mucize Doktor

Türkiye'nin İlk Otizm Konulu Dizisi Mucize Doktor

Fox TV ekranlarında yayınlanmaya hazırlanan Mucize Doktor Dizisi şimdiden beğeni almaya başladı. Fox TV'ye ilk şahsım olarak şapka çıkarmak istiyorum. Türkiye'ye otizmlilerin neler yapabileceğini gösterecek olan diziyi yayına alarak bakış açısını değiştireceğine inancım tam. Ükemizde otizm hakkında bilinen yanlışları düzelteceğini düşündüğüm dizi Mucize Doktor daha şimdiden heyecanlandırmaya başlattı.Otizm ve Savant Sendromu cerrah bir doktorun hikayesini konu alan Mucize Doktor Dizisini sizde men az benim kadar merak ettiğinizi tahmin ediyorum. Türkiye'de bulunan 550 bin otizm sendromlu genç ve çocukların, ailelerinin sesi olacak dizinin başrol oyuncuları Taner Ölmez ve Aleyna Solaker oldu. 

Otizm Nedir ?

Otizm iletişim ve sosyal etkileşim sorunları, kısıtlı ilgi alanları ve tekrarlayan davranışlarla ortaya çıkan bir rahatsızlık olup ömür boyu devam eden bir gelişim bozukluğudur. Yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkar. Otizm nedir sorusunun cevabını erken yaşta arayan aileler, erken teşhiste uygulayacakları rehabilitasyon programı ile rahatsızlığın etkilerini minimize etmeleri mümkündür. Bilim adamları nedenini henüz tam olarak tespit edemese de genetik bir rahatsızlık olduğu görüşü kuvvetlidir. Otizm bir bakıma iletişim farklılığıdır.

Savant Sendromu Nedir ?

Savant sendromu, ağır düzeyde gelişimsel ya da zihinsel yetersizliklerin yanında çoğu insanda bulunmayan sıra dışı zihinsel becerileri olan kişileri tanımlamaktadır. Kişinin genel zeka düzeyi ortalamanın altında olmasına karşın bir ya da birden fazla alanda aşırı düzeyde bilgi sahibidir.

Otizm ve Savant Sendromu Arasındaki ilişki 

Savant sendromu çoğu insan tarafından bilinmeyen bir sendromdur. Bazı insanların bazı olaylardan veya durumlardan sonra, sonradan üstün zekâlı hale gelmesi olarak tanımlayabiliriz. Ancak bu üstün zekâları belli bir alana yönelik olur. Genelde daha önceden hiç tecrübe etmedikleri ve bilmedikleri bir alanda kendilerini üstün yetenekli olarak bulabilirler. Gelişimsel ve zihinsel yetersizliklerin yanı sıra çoğu insanda hiç rastlanmayan sıra dışı zihinsel becerileri olan kişilerde çoğunlukla savant sendromu görülmektedir. Genel zekâ seviyesi aslında normalin altında olan bu kişiler, belli alanlarda inanılmaz bir bilgi düzeyine sahip olurlar. Genel vakalara bakıldığında yarısının otizm bozukluklarından, kalan yarısının da bazı gelişimsel bozukluklardan, zekâ geriliklerinden veya sinir sistemi ile ilgili bazı hastalık ve yaralanmalardan kaynaklandığı sonucuna varılır. Erkeklerde kadınlara göre görülme olasılığı 6 kat daha fazladır.

Mucize Doktor Dizisi

Savant sendromu olan kişilerin hangi alanlarda yeteneklerinin ortaya çıktığını belirtecek olursak beş alanın mevcut olduğunu belirtebilir. Müzik becerileri, sanat becerileri, takvim hesaplama becerileri, matematik becerileri ile mekanik ve mekânsal beceriler bu alanları oluşturmaktadır. Savantlar da özelliklerine göre üçe ayrılarak incelenebilirler. Becerileri olan savantlar, yetenekli savantlar ve olağanüstü savantlar olarak kendi aralarında üç farklı sınıfa ayrılabilirler. Savant sendromunun nasıl oluştuğuna dair birçok araştırma yapılmaktadır. Ancak bunun ile ilgili kesin bir sonuca ulaşılamamıştır. Yeteneklerinin sonradan kaybolması ise çok istisnai bir durumdur.

Savant Sendromu ve Otizm

Savantlığın otizm spektrum bozukluğu olan bireylerde yaygın görüldüğünden bahsetmiştik. Araştırmalara göre otizmli bireylerin %10’u savanttır. Savant bireylerde yapılan araştırmalara göre %50’sinin aynı zamanda otizm spektrum bozukluğuna sahip olduğu belirlenmiştir. Bu araştırmaya göre otizm ile savantın ufak bir noktadan birbiri ile bağlantılı olduğu söylenebilir. Ancak biri diğerini getiriyor gibi bir yargı kullanmak doğru olmayacaktır.

Otizmin ilk olarak incelenmeye başladığı zamanlarda bazı otizmli çocukların üstün yetenekler gösteren davranışlar sergiledikleri gözlemlenmiştir. Müzik, hafıza, matematik, sanat gibi konularda üstün bir yetenek gösteren bu bireyler savant olarak adlandırılmıştır. Savant bireyler arasında en çok görülen özellik ise mükemmel bir belleğe sahip olmalarıdır.Otizmli bireylerle birlikte yapılan çalışmalarda ulaşılan sonuçlar, otizmli bireylerde görülen savant yetisinin daha çok sanat üzerine olduğunu göstermektedir. Otizmin genel ve en çok bilinen özelliklerinden biri sürekli kendini tekrarlayan davranışların yapılmasıdır. Savant olan otizmli bireylerde kişilerin isimleri, doğum günleri gibi akıllarında tuttukları takvimsel bilgileri sürekli tekrarlama eğiliminde olabilirler. Savantların ve otizmi olan bireylerin sözel alanda yaşadıkları belli bir sıkıntıları vardır. Bu da zekâ testi uygulamalarında bariz bir şekilde onların sonuçlarını etkilemektedir. Zekâ testlerinde de değerlendirilen alan oldukça dar bir alan olduğu için zekâ geriliği yaşadıkları düşünülmektedir.

Mucize Doktor Dizisi

Otizme sahip bir çocuğunuz var ise savant olup olmadığı zaman içerisinde ortaya çıkacaktır. Ancak bu açığa çıksa bile sosyal anlamda onun gelişimine katkıda bulunacak oyunlar ile onu teşvik etmelisiniz. İçimdeki Hazine ile onun sosyal iletişimini güçlendirmesini sağlayacak oyunlara çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz

Fok TV Mucize Doktor Konusu Nedir ?

Fox TV'de yayın hayatına girecek olan muhteşem dizi Mucize Doktor, Kore Yapımı 2 sezon ve 36 bölümden oluşan The Good Doctor Dizisi'nden uyarlan Otizm ve Savant Sendromlu Cerrah doktorunun tüm hayatını ve yaşadıklarını konu almaktadır. The Good Doctor Dizisinin konusu Shaun Murphy, otizm ve savant sendromu olan genç bir cerrahttır. Prestijli bir hastanenin cerrahi birimine katılmak için, sessiz, sakin bir ülkeye taşınır. Dünyada yalnız olan ve çevresindeki insanlarla iletişim kurmakta zorlanan Shaun, iş arkadaşlarının kendisinden şüphelenmemeleri için onlara değişik tıbbı hediyeler verir.

The Good Doctor Konusu 

iskurnet.com

Dizi, yukarıda da söylediğim gibi, Otizm ve Savant sendromu olan bir cerrahın çalıştığı hastanede yaşadıklarını konu alıyor. Ancak ilk bölüm boyunca biz bu hastalıklara sahip olan doktor Shaun Murphy’nin çocuklukta yaşadığı travmaları ve hastaneye kabul edilme sürecini izledik. İzlemeyenlere spoiler vermek istemediğim için öncelikle bahsettiğim hastalıkları anladığım şekliyle size aktarayım. Otizm, zaten bir çoğumuzun bildiği bir şey.

Bireylerin yaşanan olayları olduğu gibi algıladığı, bizler gibi üzerine yorum yapıp, düşünmediği bir durum aslında. Hastalık olarak kabul ediliyor olmasına rağmen zamanında ve özenli bir çalışmayla tamamı ya da büyük kısmının atlatılması mümkün. Otizmli bireylerin insan ilişkilerinde daha durağan, hatta ilgisiz oldukları biliniyor. Savant sendromuysa basit bir tabirle hiç bir şeyi unutmama olarak tanımlanıyor. Seneler önceki bir davette, bir dakika konuştuğunuz kişinin üzerindeki kıyafetin her detayını hatırlamak ya da okuduğunuz kitaptaki bilgiye ihtiyacınız olduğu her an beyninizde ulaşmak gibi düşünün

Eksisözlük Yorumları 

abd'de 25 eylül 2017'de gösterime giren ilk bölümünü bugün izleme fırsatı buldum. dünyayı bizden farklı ve belki de olması gerektiği gibi algılayan otizm tanılı bireylerin, her çocukta yapılması gerektiği gibi doğru yönlendirme ile nasıl başarılı olabileceklerine dair kurgu da olsa farkındalık yaratacak bir yapım olduğunu düşünüyorum.

2015 verilerine göre dünyada her 68 bebekten 1'i otizmli doğuyor. 1985 yılında bu oran 2500 bebekte 1'di. evrimin süreğenliği ve bir önceki jenerasyondan daha gelişmiş jenerasyonlar oluşturduğu düşünüldüğünde sanırım anomali olarak addettiğimiz otizm geleceğimizin bireylerini oluşturacak. belki de anomali tanı koyanlarda, tanıya sahip olanlarda değil.

The Good Doctor Fragmanı 

Mucize Doktor Oyuncuları 

Mucize Doktor Dizisi oyuncuları Aleyna Solaker ve Taner Ölmez başrolleri paylaşaktadır. Taner Ölmez İstanbul Üniversitesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü Mezunu ve Muhteşem Yüzyıl Kösem sultan filminden tanıyoruz. Bilgi Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunu ola Aleyna Solaker ise 1994 doğumlu iken 6 yaşında Kuş dili dizisi ve Kırgın Çiçekler Dizisi ie tanınmıştı. Fox TV'de gelecek sezon başlaması beklenen Mucize Doktor Dizisi'nin senaryosunu kaleme alan isimler Pınar Bulut ve Onur Koralp. Dizinin Yönetmen koltuğunda ise genç ymnetmen Yusuf Pirhasan oturmaktadır. Dizinin yapımcılığını ise MF Yapım yapmaktadır. 

Aleyna Solaker

Taner Ölmez

Otizm Konulu Yabancı Filmler 

Yağmur Adam 1988 Yapımı 

Los Angeles'ta maddiyate dayalı bir hayat süren fırlama Charlie, yıllardır uzak kaldığı babasının ölümü üzerine 3 milyon dolarlık mirastan yararlanacağını düşünerek hayaller kurar. Oysa kendisine sadece 1949 model bir Buick bırakan babası, servetin tamamını Charlie'nin daha önce varlığından haberdar olmadığı ağabeyi Raymond'a bırakmıştır. Önemli bir ayrıntı ise, Raymond'un bakıma muhtaç, otistik bir dahi olmasıdır!

Ben X 2008 Yapımı 

Adını Flamanca'da "Ben Bir Hiçim" anlamına gelen "Ik ben iks" deyiminden alan "Ben X", otizm hastası olan Ben'in çevresiyle olan uyum problemlerini ele alıyor. Archlord i.

Temple Grandin 2010 Yapımı 

Tüm hayatı boyunca ailesi ve arkadaşları başta olmak üzere tüm çevresi tarafından yanlış değerlendirilen otistik bir kadının onlara unutamayacakları bir ders veren etkileyici hikayesini anlatır.

Benim Adım Sam 2002 Yapımı 

Sam Dawson, kızı ile mutlu bir şekilde yaşayan ve Beatles'a büyük hayranlık besleyen bir adamdır. Genç adamın zeka düzeyinin 7 yaşında bir çocuğunkine eş durumda olması onları çok fazla rahatsız etmez. Kızı 7 yaşına geldiğinde ise onun için asıl sorunlar başlar. Artık kızı ondan çok daha ileri bir düzeye gelmektedir ve Sam ona pek fazla yardım edememektedir. Hükümet görevlileri kızı Sam'in yanından alırlar.

Forrest Gump 1994 Yapımı 

Forrest Gump, zeka seviyesi 75 olan bir erkeğin hayatını ele alıyor. Zeka seviyesi nedeni ile devlet okullarına girmekte bile zorlanan Forrest Gump zamanla akla mantığa uymayan başarılara imza atıyor. Her ne kadar zeka seviyesi düşük olsa da fiziksel olarak son derece sağlam olan Forrest Gump, zamanla gelişen olaylar zincirinde bizi hayal edemeyeceğimiz bir dünyaya götürüyor.

Şifre Merkür 1998 Yapımı

 

Amerikan hükümeti çözülmesi neredeyse imkansız bir şifre geliştirmiştir. Ne var ki 9 yaşında otistik bir çocuk şifreyi çözmeyi başarır. Ve ulusal güvenlik birimlerine mensup bir albayın hedefi haline gelir. FBI ajanı Bruce Wills vicdanının sesini dinleyerek, annesi ve babası öldürülmüş olan çocuğu koruma altına alır.
Adamımız koruma altına aldığı çocukla beraber baştan sona bir kovalamacanın içine giriyor. Alec Baldwin ise, şifreyi değiştirmek yerine onu çözen çocuğu yok etmeyi savunmaktadır.

Sekizinci Gün 1998 Yapımı 

Georges(Pascal Duquenne), Down sendromundan muzdarip, özürlü biridir. Bir tedavi merkezinde yaşamaktadır. Harry(Daniel Auteuil) ise bir iş adamıdır. İş yaşamında çok başarılıdır ancak özel yaşamında işler yolunda gitmez. Karısı onu terk ettiğinden beri sefil durumdadır ve kızlarına da yeterince vakit ayıramamaktadır. Bir gün az kalsın arabayla Georges'u ezecek gibi olur. Bu tuhaf tanışmadan sonra onu başından savmaya vicdanı elvermez ve sıradışı birliktelikleri başlar. 8 gün boyunca yaşananlar Harry'i çok değiştirecektir.

Ocean Heaven 2010 Yapımı 

Dafu , Çin'de yaşayan bir milyonun üzerindeki otizmli hastadan biridir. Dalgın dalgın bakar ve başkalarının söylediklerini tekrarlar. Ayrıca çok iyi bir yüzücüdür. Akvaryumda çalışan Sam Wong, 22 yaşındaki oğlunun tüm bakımıyla yakından ilgilenmektedir.İyiliksever komşularının da yardımlarıyla mutlu bir şekilde yaşamaktadırlar.

Adam 2009 Yapımı 

Adam yakışıklı; ama hayatı boyunca sığınmacı bir yaşam biçimini yürütmüş olan ikilemli genç bir adamdır. -ta ki yeni komşusu ile tanışıncaya kadar. Beth hoş, açık görüşlü genç bir kadındır, onu dış dünyaya çekip çıkarmasıeğlenceli, dokunaklı ve tamamen beklenmeyen şekilde sonuçlanır. Onların bu sözde yanlış ve muammalı ilişkileri, birbirine ne kadaruzak ve farklı gerçekliklerin insanları da olsalar olağanüstü bir bağla kenetlenebildiklerini gösterecektir. 

Mozart Ve Balina  2005 Yapımı 

Donald (Josh Hartnett) ve Isabelle (Radha Mitchell) ender görülen bir otizm olan Asperger Sendromlu iki gençtir. Taksi şoförlüğü yapan Donald, bir hasta buluşmasında Isabellele tanışır. Daha ilk buluşmalarında gerçek dünyadan ne kadar farklı dünyalarda yaşadıkları ortaya çıkacaktır

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.