Disiplin ve hoşgörü çocuk eğitimini vazgeçilmezleri arasındadır. Disiplin olmadan hoşgörü hoşgörü olmadan disiplin zarar verir. Disiplinin dengesi Ya aba ve annenin tutumları ile değişir hoşgörü de aynı şekildedir anne ve babanın hoşgörü dengesi önemlidir ve Disiplin hoşgörü arasındaki denge bozulduğunda çocuklarda davranış problemleri oluşur. Hoşgörüde yine aynı şekilde uygulanan disiplininbir parçası olmalı ve Aşırıya kaçma malıdır.

Bilinmelidir ki çocuk hayatının ilk gününden beri öğrenme sürecinde olan bir varlıktır öğrenme sürecinde olan kişiye sık sık hata yapar. Hata yapma öğrenmenin gereğidir Önemli olan konu bu hataların çocuğa gerekli açıklamalar yapılarak öğrenmeye değiştirilmesidir. Çocuklara aşırı disiplin uygulanması çocuğun sıkılmasına ve kendini ortaya koyma noktasında tereddütler yaşamasına sebep olur aşırı disiplin çocuklarda kaygı belirtileri ne yol açar ve çocuk kendisini devamlı gergin ve huzursuz hisseder. Çocuk katı kurallar altında adeta ezilerek kendi çocukluğunu bile yaşayamaz hale gelebilir. Kural koyan Ebeveynler sürekli sert ve mesafeli durarak bu disiplini sağlamak ister bu durumda çocuğa uygun Sevgi aktarımı duygusal ifade eden kısıtlılık olur disipline çok ön plana çıkaran ebeveyn duyguları geri plana iter. Hayat kurallar ve uyulması gereken davranışlar arasında sıkışarak monoton ve gergin hale gelir iletişim paterni Çocuk açısından hem an kuralları uygulamaya çalışan bir anne baba Bunun yanı başında ise kendini ifade edemeyen hata yapma korkusu içerisinde gergin bir şekilde bekleyen çocuktan ibarettir. 

Disiplinin çekilmez ve katı hale gelmesi çocukta bazı psikiyatri sorunları ortaya çıkarabilir. Kaygı bozuklukları karşı gelme bozuklukları uyum bozuklukları davranış sorunları bunlar arasında yer alabilir Ayrıca akresyon ve buna bağlı gelişen tırnak yeme uyku tuvalet ve yeme problemleri de olabilir. 

Çocukların yaptığı hatalar hiçbir zaman aşırı hoşgörü ile yaklaşıp görmemezlikten gelin memelidir. Sevginin tezahürü gibi sunulan aşırı hoşgörülü çocuğun hatalarına karşı aşırı tolerans onları duyarsız ve kontrolsüz hale getirebilir çocukta sınır kalmaz her şey ona göre yapılabilir ve elde edilebilir hale gelir adeta çocuk anne babayı her dediklerini yapam ve tahammül eden kişiler olarak görür. Bu şekilde devam eden çocuklar ise kendi iç kontrolün oluşturamaz tepkilerinin sonuçlarını düşünemez. Görmemezlikten gelen olumsuz davranışlar çocuklarda pekişir Bu sebeple uygun bir şekilde çocuğun yaptığı hatalar anlatılmalıdır ona geri bildirim yapılmalıdır sevgi ve hoşgörü adı altında yapılan hatalara karşı görmezden gelme çocuğa hiçbir şey kazandırdığı gibi bazı problemleri de bayağı büyütür. Tabii ki her davranış geri bildirim ile karşılık bulamayabilir bazı hataları görmezden gelinebilir ancak çocuğun sürekli ve tekrarlayan bir şekilde hataları yinelemesi sınır tanımaması kuralları sürekli bozması ve yapmaması gereken olumsuz davranışları sürekli tekrarlaması doğru değildir. Hoşgörü çocuğunuzla aranızdaki iletişimin devamı konusunda bir ilaç gibidir aradaki diyaloğu olumlu bir şekilde devamı için yeri geldiğinde hoşgörü ortaya konmalıdır sürekli hoşgörü ise aradaki diyaloğu çıkmaza götüren ciddi bir sorundur bu sihirli ilacın dozunu iyi ayarlamak az veya fazla olmamasına sağlamak ebeveynlerin elindedir. Aşırı hoşgörülü ebeveyn tutumunda Neyin doğru neyin yanlış neyin yapılması gereken neyin yapılmaması gereken davranış olduğunu bilemeyen bir çocuk haline gelmesine sebep olur aşırı hoşgörü çocukta gevşek ve tutarsız bir yapının ortaya çıkmasına çocuğun sınırları devamlı genişletme gayretleri içine girmesine yol açabilir. Bu şekilde aşırı gevşetilmiş sınırlar çocuklarda davranış problemleri yol açarak belli bir süre sonra anne baba için çocuğun davranışlarının anne baba için çekilmez hale gelmesine sebep olabilir anne-babanın ikisini de Disiplin ve hoşgörü konusunda söz birliği içinde olmaları birbirinden farklı tutumlara girmemeleri önemle gerekir. 

Hoşgörü çocuğumuz ile aranızdaki olumlu diyaloğun devamı için ilaç gibidir Ancak bu ilacın dozunu çok fazla ve çok az olması önemli problemlere yol açabilir. Hoşgörülü çocuğumuz ile aranızdaki olumlu diyaloğun devamı için ilaç gibidir Ancak bu ilacın dozunu çok fazla ve çok az olması önemli problemlere yol açabilir. Çocuk eğitimi önemli olup çocuğa vereceğimiz disiplin ve sevgi tam ayarında olmasına dikkat etmeliyiz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.