23 Ekim 2018 Salı

İŞTE 2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR

Sigara Yaş Sınırı

Sigara, insanlığı doğrudan veya dolaylı yoldan olumsuz olarak etkileyen en önemli icatlardan bir tanesidir. Sigaranın insanlığa tartışmasız olumsuz etkisi olduğu tüm dünyaca açıklanmış bilimsel bir gerçekliktir.

29 Temmuz 2018 Pazar 21:27
Sigara Yaş Sınırı

Sigara Yaş Sınırı

Sigara, insanlığı doğrudan veya dolaylı yoldan olumsuz olarak etkileyen en önemli icatlardan bir tanesidir. Sigaranın insanlığa tartışmasız olumsuz etkisi olduğu tüm dünyaca açıklanmış bilimsel bir gerçekliktir. Bu gerçekliğe rağmen sigara tüketimi sürekli büyüyen oranda seyrediyor. Son yapılan araştırmalar neticesinde yılda 6 milyon insanın ölüm sebebinin sigara olduğunu göstermektedir.

Ülkemizde de son yıllarda sigara karşıtı atılan adımların arttığını söyleyebiliriz. Bunlardan ilki ve en önemlisi olan kapalı alanda sigara içme yasağının ciddi oranda sağlıklı ortamlar oluşturduğunu gözlemleyebilirsiniz. Çünkü sigara tüketenler kadar yanında veya ortamda bulunan sigara tüketmeyen insanlarında zarar görme oranı sigara tüketen insan ile aynı seviyededir. Kapalı alan yasağı birçok kamusal alan ve toplu taşımada geçerli olmak üzere özel şirket ve kurumlar hariç titizlikle uygulanmaktadır. Bir diğer yasak olan yaş sınırı ise sadece ülkemizde değil bütün ülkeler tarafından uygulanmaktadır. Ülkemizde 18 yaşından küçüklere sigara satışı yasaktır. Birçok market veya büfelerde bu ibareyi görebilirsiniz. Bu kurala uyum konusunda gerekli denetimlerin yapıldığı birçok bölge var fakat bazı yerlerde bu uyarıya rağmen yine de 18 yaşından küçüklere satış gerçekleştirilmektedir. Son günlerde ülkemizde sigara yaş sınırı ile ilgili yeni düzenlemelerin olabileceği yeni gündem maddeleri arasında yer almaktadır. Yapılması planlanan yeni düzenlemelere göre sigara yaş sınırının 21 e yükseltilmesi planlanıyor. Çocuk ve genç nüfusu sigara ve tütün ürünlerinden korumak ve uzaklaştırmak amaçlı planlanan bu düzenlemeler arasında yer alan maddelerden bir diğeri ise, tütün ürünleri veya sigara satışı yapan market veya büfelerin okul ve yurt kapılarına en az 500 metre uzaklıkta olması gerekliliği getirileceği açıklanıyor. Sigara ile ilgili yapılacak düzenlemelerin yılsonuna kadar yürürlüğe girmesi planlanmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Sigara yaş sınırı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sigara bireysel zararlara sahip olduğu kadar toplumsal zararlara da sahip olması nedeniyle kamusal bir sorun oluşturmaktadır. Bu yüzden sigarayla mücadele bireysel dışında çeşitli kamu kuruluşları tarafından da desteklenmektedir. Sigara yaş sınırı da bu mücadelelerin en önemli ayaklarından birini oluşturmaktadır. Çocuk ve gençlerimizin sigaraya olan özenme ve keyif duygusunun olduğu varsayımı düşünülmekte ve bulundukları çeşitli arkadaş ortamlarında sigara kullanma eğilimine girmektedirler. Sigara yaş sınırı bu tarz eğilim içinde bulunan gençlerimiz ve çocuklarımızı bir nebze olsun koruyabilmek ve zararlı tütün ürünlerinden ve sigaradan uzak tutabilmek içindir. Bu yüzden bizlere düşen şahsi görev ise yasal yükümlülükler ile kanunlaştırılmış olan bu sınır ve yasalara uymaktır.

Yeni nesil sosyal medya içerikleri için voynn.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV