16 Ekim 2018 Salı

İŞTE 2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR

Tasarıma para harcamayı öğrenin

Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) düzenlediği Türkiye Tasarım Haftası kapsamında düzenlenen Design Turkey 2017 Endüstriyel Tasarım Yarışması Ödül Töreni, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla gerçekleşti.

09 Kasım 2017 Perşembe 14:00
Tasarıma para harcamayı öğrenin

Törende konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Biz üreticileri ve ihracatçıları tasarıma yönlendirmek istiyoruz. Bu konuda çalışmalar yapsınlar istiyoruz. Tasarıma para harcamayı öğrensinler. Taklitten tasarıma geçmeyi öğrensinler” dedi.

 

Türkiye’nin gelinen noktada fason üretim merkezi olmak istemediğini söyleyen Zeybekci ise “Maraton ve uzun mesafe yarışları gibi herkes yarışı bitiriyor ama madalya ilk 3'e veriliyor. O yüzden bilgiyi ve tasarımı satın alan değil, üreten bir ülke olmalıyız” diye konuştu.

 

Design Turkey 2017 Endüstriyel Tasarım Ödülleri 3 kategoride 60 tasarımcıya verildi. Toplam 8 tasarımcıya verilen Üstün Tasarım Ödülleri’ni 3’ünü Arçelik, 2’sini Koleksiyon Mobilya için ürün tasarlayanlar aldı. Şişecam, İntema Yaşam ve GOM’a tasarlanan ürünlerle ise birer Üstün Tasarım Ödülü verildi.

 

Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği Türkiye Tasarım Haftası-Design Week Turkey kapsamında düzenlenen Design Turkey 2017 Endüstriyel Tasarım Yarışması Ödül Töreni, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla gerçekleşti. Törende konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, bir insanın günde ortalama 400 nesne gördüğünü ve bunların tasarıma konu olduğuna işaret etti. Büyükekşi, “İşte biz üreticileri ve ihracatçıları tasarıma yönlendirmek istiyoruz. Bu konuda çalışmalar yapsınlar istiyoruz. Tasarıma para harcamayı öğrensinler. Taklitten tasarıma geçmeyi öğrensinler. Çünkü biliyoruz ki tasarım, ürünlerin katma değerini artırıcı güçlü bir etkidir” diye konuştu.

Büyükekşi, son bir yılda 66 ihracatçının TİM vasıtasıyla tasarım merkezi açtığını ya da başvuruda bulunduğunu söyledi. Son dönemde tasarım ve ihracata dair diğer konularda görülmemiş desteklerin hayata geçirildiğini de hatırlatan Büyükekşi, “Çalışmalar ve destekler ile son 10 yılda yüzde 35 artarak yıllık 40 bini aşan endüstriyel tasarım başvuruları, 100 binlere 200 binlere ulaşacak. Tüm tasarımcılarımızı, medeniyetimize ve ekonomimize ilham verici katkılar yapmaya davet ediyoruz” dedi.

Türkiye fason üretim merkezi olmak istemiyor

Türkiye'nin büyümesiyle 3. çeyrekte gerek OECD gerekse G20 ülkeleri arasında birinci olacağını söyleyen Ekonomi Bakanı Zeybekci ise, "Dördüncü çeyrekle beraber yıl sonu itibariyle dünyada ilk 2'de veya 3'te olacak olan bir ülkeden bahsediyoruz. Yani bu kadar kabına sığmayan ülkenin ihtiyacı olan tek bir şey vardır. Türkiye artık tüketim alışkanlıklarını belirleyen, dağıtım ve tüketim kanallarına hakim olan bir ülke olmalı" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin gelinen noktada fason üretim merkezi olmak istemediğini ifade eden Zeybekci, "Artık böyle devam edemeyiz. O maraton ve uzun mesafe yarışları gibi herkes yarışı bitiriyor ama madalya ilk 3'e veriliyor. O yüzden bilgiyi, tasarımı satın alan değil, üreten bir ülke olmalıyız." diye konuştu.

60 tasarımcıya ödül verildi

Design Turkey 2017 Endüstriyel Tasarım Yarışması Ödülleri, Kavramsal Tasarım, İyi Tasarım, Üstün Tasarım olmak üzere toplam 3 kategoride 26 sektöre yönelik ürün tasarlayan 60 tasarımcıya verildi. Toplam 8 tasarımcıya verilen Üstün Tasarım Ödülleri’ni 3’ünü Arçelik, 2’sini Koleksiyon Mobilya için ürün tasarlayanlar aldı. Şişecam, İntema ve GOM’a tasarlanan ürünlerle ise birer Üstün Tasarım Ödülü verildi.

TİM Başkanı Büyükekşi, Design Turkey Endüstriyel Tasarım Yarışması’nın 2016 yılına kadar iki yılda bir gerçekleştirilirken, 2017 itibariyle her sene gerçekleştirildiğine de değinerek “Bu nedenle başvuru sayısında düşüş olmasını bekliyorduk ama düşüş çok sınırlı. Geçen sene 319 başvuru alırken bu sene 285 başvuruya ulaştık. Bizleri çok memnun eden bir gelişme de kavramsal tasarım başvurularının 80’den 115’e yükselmiş olması” dedi.

Türkiye Tasarım Haftası-Design Week Turkey sırasında ayrıca İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri’nin (İMMİB) düzenlediği 2017 Endüstriyel Tasarım Yarışması ile 4. Plastik Metal Ambalaj Tasarım Yarışması, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) 10. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması ve İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği (İDDMİB) Birlikte Tasarlayalım Tasarım Yarışması ödül törenleri düzenlendi.

Design Turkey 2017 Endüstriyel Tasarım Yarışması / Üstün Tasarım Ödülü Alanlar

TASARIMCI BAŞVURU İSMİ ÜRETİCİ FİRMA

Gizem Durakoğlu

GRUNDIG Bluetooth Speaker

Arçelik A.Ş.

Nur Fındık Önal, Mustafa Demirel, Ali İhsan İnçukur

Inova

Arçelik A.Ş.

Nihat Duran

Su Hazneli Midi Telve

Arçelik A.Ş.

Şule Koç

KITCHEN AS A LIVING HUB

İntema Yaşam

Umut Sinan Karaca

Stem Zero

Şişecam

Abramo Mion, Giuseppe Manente

Su Hazneli Saksılar

Koleksiyon

Robin Rizzini, Lucio Quinzio Leonelli

Oturma ve Çalışma Ünitesi

Koleksiyon

Gizem Aytaç

GOM

Gizem Aytaç GOM

 

 

İyi çalışmalar dileriz / PR Basın Halkla İlişkiler

Bilgi için: Seçkin Ürey – 05333063386 / Özgür Sallancı – 05375451775 / Tamer Coşkun - 05324124042

FOTO1: Design Week 2017 Endüstriyel Tasarım Yarışması’nda ödül alan 60 tasarımcı Ekonomi Bakanı Zeybekci ve TİM Başkanı Büyükekşi ile toplu fotoğraf çektirdi.

FOTO2: Ekonomi Bakanı Zeybekci ve TİM Başkanı Büyükekşi, Design Week 2017 Endüstriyel Tasarım Yarışması’nda Üstün Tasarım Ödülü alanlarla birlikte fotoğraf çektirdi.

NOT: Tasarımcılara Üstün Tasarım Ödülü getiren ürünlerin fotoğrafları ürün adları ve üretici firma adlarıyla eklidir.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV