16 Ekim 2018 Salı

İŞTE 2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR

Karayolu Taşımacılığı Yöntemi ve Gelişimi

Türkiye’de karayolu taşımacılığı hakkında bilgiler verdiğimiz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

18 Temmuz 2018 Çarşamba 16:34
Karayolu Taşımacılığı Yöntemi ve Gelişimi

Geçmişten günümüze sürekliliğini kaybetmeden ulaşan ve lojistik sektörü için hala en iyi seçeneklerden olan, aynı zamanda en çok kullanılan lojistik türü olan karayolu taşımacılığı, günümüzde de hala geçerliliğini koruyor. Özellikle az gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde karayolu taşımacılığı taşımacılık içerisinde liderliğini korumaya devam ediyor.

1980’li yıllardan sonra büyük gelişim gösteren karayolları, teknolojiyi de içerisine almasıyla birlikte daha farklı bir boyuta gelmiş ve gelişimini sürdürmektedir. Elbette son yıllarda özellikle uzak mesafeler için daha hızlı taşımacılık yöntemleri ön planda tutulsada havayolu taşımacılığı, denizyolu taşımacılığı ve demiryolu taşımacılığı için karayollarına ihtiyaç vardır.

Karayolu Taşımacılığı ve Türkiye

Türkiye Cumhuriyeti kurulması ile birlikte birçok alanda yenilikler ve ilkler gerçekleştirmiştir. Nitekim 1923 ile 1947 yılı arasında toplamda 47 bin kilometre kadar yol yapmış ve/veya tamir etmiştir. Bu yolların yaklaşık 18 bin kilometresi Osmanlı Devleti’nden kalmıştır. Kalan kısım ya yeni yapılmıştır ya da tamir edilmiştir. Bu önemli bir rakamdır. Çünkü ülkemizde yolcu taşımacılığın yüzde 97’lik bir kısmı ve yük taşımacılığının yüzde 89’luk bir kısmı karayolu taşımacılığı ile yapılmaktadır.

Türkiye karayolu uzunluğu konusunda şu anda dünyanın 12. ülkesi konumundadır. Diğer taraftan ülkemizde karayolu ile en uzak mesafe 24 saat sürmektedir. Bu nedenle ülke içerisinde yapılan taşımacılığın çok büyük bölümü (yaklaşık yüzde 98’den fazla) karayolu ile yapılmaktadır.

Türkiye’de Lojistiğin Önemi

Ülkemizde dış ticaret hacmi 350 milyar dolar gibi bir seviyeye ulaşmış durumda. Hal böyle olunca ülke içerisinde lojistiği karayolu ile çözebilseniz de yurtdışı işlemlerinde karayolları ile yapacağınız sevkiyatlar zamanında ulaşmayabilir. Yani yavaş kalabilir. Bu nedenle sınır komşuları haricinde taşımacılıkta diğer taşımacılık yöntemleri tercih edilmektedir. Bu taşımacılık türleri ise diğer taşımacılık türleri ile desteklenmektedir. Yine basit bir örnek verecek olursak Uluslararası Karayolu Taşımacılığının transit yapılan taşıma işlemleri ile birlikte Türkiye ekonomisine sağladığı katkı yılda ortalama 3,5 milyar ABD Doları civarındadır.

Ülkemizde karayolu taşımacılığında ön plana çıkan Borusan Lojistik sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV