16 Ekim 2018 Salı

İŞTE 2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR

Fotoğrafın Toplumsal Kullanımı

​​​​​​​Savaşla ilgili fotoğraflar, toplumsal karşıtlıkların yarattığı etkiler, insanların yaşamlarıyla ilgili fotoğraflar her zamankinden çok daha yoğun bir şekilde çekiliyor.

08 Ağustos 2018 Çarşamba 16:46
Fotoğrafın Toplumsal Kullanımı

Savaşla ilgili fotoğraflar, toplumsal karşıtlıkların yarattığı etkiler, insanların yaşamlarıyla ilgili fotoğraflar her zamankinden çok daha yoğun bir şekilde çekiliyor. Bu çekim süreçlerinde fotoğrafların toplumsal kullanımı ile ilgili girişimlerde bulunan, teknik bilgiye sahip pek çok insan olması da sanatın kalitesini artırıyor.

Savaş Fotoğrafçılığı

Savaşfotoğrafçılığı ile ilgili çalışmaların her zamankinden çok daha yoğun bir hal aldığı 20. Yüzyıl başlarıyla birlikte özellikle savaşlar da kayıt altına alınmaya başlanmıştır. Artık savaşları kayıt altına alan ve bulundukları dönemin koşullarına, baskısına uygun şekilde kaydetmek zorunda olan tarihçiler de bulunmuyor. Kameralar ile her an sürekli olarak kayıt altında olan savaşlarda hangi tarafın ne yaptığı, kararların ne gibi etkilere yol açtığı ve askerlerin durumları da kayıt altına alınıyor.

Toplumsal Olayların Fotoğrafları

Toplumsal olaylar ile birlikte insanların gösterdikleri tepkiler, çatışmalar, karşıkarşıyagelengruplar, polis ve eylem yapan bir grubun yaptıkları birkaç fotoğraf ile kendini gösterebiliyor. Özellikle bu tarz fotoğraflar son yıllarda pek çok olay meydana gelmesi nedeniyle Dünya genelinde çok yaygın durumda. İki tarafın da olumlu ve olumsuz yanlarını gösteren, son yılların oldukça önemli bir fotoğrafçılık alanı oluşması sağlanmıştır.

Dergilerde, gazetelerde, televizyonlarda ve sosyal medyada çok sık dolaşan bu tarz fotoğraflar ile farklı insan topluluklarının görüşleri yansıtılabiliyor. Yaptıkları, yapabilecekleri, görüşlerine olan bağlılıkları, içerisinde bulundukları durum, hissettikleri de doğru zamanlama ve doğru açıyla belirlenebiliyor.

Sosyal Yaşam Fotoğrafları

Özellikle bir fotoğraf içerisinde şehrin iki tabakasının birden gösteriliyor olması son derece hoş karşılanıyor. Düşündürdükleri, gösterdikleri ve insanlara yazı olmadan anlattıkları nedeniyle fotoğrafların etkisi son derece büyük oluyor. Bir yanda gecekondular için ayrılmış küçük alanlar, diğer yanda metropol haline gelmiş şehirlerin onlarca katlı binaları bulunuyor.

Harcanan masraflar, insan kültürleri, yapıları, sosyal farklılıklar bir fotoğrafta ortaya çıkarılabiliyor. Fotoğrafta bir gecekondu sokağındaki çocuk ile rezidansın 55. Katındaki insanın içine girebiliyorsunuz. Aradaki farkın inanılmaz boyutlarda olması, özellikle sosyal yaşamın ve toplumsal tabakaların farklarının en önemli temsilcisidir. Fotoğrafın toplumsal kullanımı özellikle zengin, orta sınıf ve fakir tabakanın ayırt edilebilmesi ve tanımlanması için sıkça ilgi görüyor.

Kaynak: http://fotografciliksirlarim.com/

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV