17 Ekim 2018 Çarşamba

İŞTE 2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR

Evde Bakım Hizmetiyle Hayata Tutunuyorlar

Zeytinburnu Belediyesi, ihtiyacını kendi başına karşılayamayan yaşlılara ve sağlık problemleri yaşayan vatandaşlara evde bakım hizmetiyle destek oluyor. Bu kapsamda ihtiyacı olan hastalara evde tedavi ve psikolojik destek verilerek, onların yaşama tutunması sağlanıyor.

30 Ocak 2018 Salı 16:49
Evde Bakım Hizmetiyle Hayata Tutunuyorlar

İhtiyaç sahibi hastaların ayağına giderek evde bakımlarını üstlenen Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM), Evde Bakım Hizmeti ile yüzlerce bakıma muhtaç vatandaşın yardımına koşuyor. Özellikle yaşlı, yalnız ve yardıma muhtaç hastaların evlerine giderek zaruri tedavi ve bakımlarını üstlenen evde bakım hizmeti personeli, psikolojik tedaviye ihtiyaç duyan hastalara da uzman bir psikolog ile destek vererek hastaların morallerini yüksek tutmaya çalışıyor. Hemşire, psikolog ve evde bakım personelleriyle aralarında aile bağı kuran vatandaşlar, hem yalnız kalmıyor hem de evlerinde sağlık problemlerine çözüm buluyor.

"BENİ YIKAYIP TIRNAKLARIMA KADAR KESİYORLAR"

Evde bakım hizmeti ile yüzü gülen hastalardan biri olan 83 yaşındaki Nazife Akça torunuyla beraber yaşıyor. Eşi yıllar önce vefat eden Nazife Akça’nın 3 çocuğu var. Oğlu akciğer kanseri, gelini ise beyin kanseri olan Akça’nın kızı Tekirdağ’da yaşadığı için 3-4 ayda bir ancak ziyaretine gelebiliyor. Nazife Akça’yı yalnız halde bırakmayan Evde Bakım Hizmeti personeli, hafta içi periyodik aralıklarla Akça’yı ziyaret ederek, tüm bakımını evde yapıyor. Ayağındaki yaradan dolayı yürüyemeyen ve bakıma muhtaç olan Akça, hizmetin kendisi için önemli olduğunu belirterek, “Evime gelip bana banyo yaptırıyorlar. Tırnaklarımı kesiyorlar. Ayağımdaki yaraya pansuman yapıp temizliyorlar. Sağ olsunlar her türlü derdimle ilgileniyorlar. Hepsi kızlarım gibi oldu. Yemeğim dahi aşevinden geliyor. Çünkü yemek yapamıyorum. Zaten gözlerim nerdeyse hiç görmüyor. Yemeği masaya koyarken çoğu zaman düşürüyorum yere dökülüyor. AKDEM’den Allah razı olsun. Personellerin hepsi evladım gibi her ihtiyacıma yetişiyorlar.” diye konuştu.

“SAÇ SAKAL TIRAŞIMI YAPIYORLAR”

Bacağı ampute olduktan (kesildikten) sonra dışarıya çıkamayan ve akrabaları tarafından adeta yalnızlığa terk edilen Hüseyin Kaynak da Evde Bakım Hizmeti'nden yararlanan hastalardan. 3 çocuğu olan Kaynak, eşi ve kızıyla birlikte yaşıyor. Evde Bakım Hizmeti kapsamında evine gelen personellerle arkadaş gibi olduğunu ve onlar sayesinde kendini yalnız hissetmediğini söyleyen Kaynak, “Hafta içi periyodik aralıklarla gelip beni yıkıyorlar, saç ve sakal tıraşımı yapıyorlar. El ve ayak tırnaklarıma kadar onlar kesiyor. Daha ne diyebilirim ki? Onların bu yaptığını akraba bile yapmaz. Beni yıkadıktan sonra üstümü başımı bile onlar değiştiriyor. İşlerini bitirdikten sonra da bırakmıyorum 5 dakika daha oturun diye ısrar ediyorum, oturup çay içiyorlar. Sohbet edip öyle gidiyorlar. Onlar artık kardeşim gibi oldu bu sayede sosyalleşiyorum.” dedi.

"AYAKLARIMI ONLAR TEDAVİ EDİYOR"

Yıllarca deri atölyesinde çalıştıktan sonra emekli olan ve zamanla halk arasında fil bacak olarak adlandırılan hastalığa yakalanan 80 yaşındaki Ayşe Onbaşı da evde tek başına yaşayan hastalardan. Kirada oturan Ayşe Onbaşı emekli aylığıyla geçiniyor. Eşi, 40 yıl önce evi terk ettikten sonra yıllarca çocuklarını yalnız başına büyüten Ayşe Onbaşı, "3 çocuğum var. Eşim 40 sene önce beni terk etti. Çocuklarım büyüyüp evlendikten sonra da tek başıma kaldım. 1.5 yıl önce platin ameliyatı oldum. Ameliyattan birkaç ay sonra fil bacağı hastalığına yakalandım. Ayaklarım günden güne şişiyor, doktora gidiyorum ama pek fayda etmiyor. Sadece yavaşlatıyorlar. AKDEM hemşireleri sağ olsun. Gelip ayağıma tedavi uyguluyorlar. Hastanenin verdiği merhemi sürüp yarama pansuman yapıyorlar. Onlar da olmasa ne yapardım bilmiyorum.Evde ayağa kalkıp yürüyemiyorum. Kapıyı bile hemşireler açıyor ben açmıyorum. Camdan anahtarı atıyorum onlar açıp içeriye öyle giriyorlar. Hemşireler sürekli gelip bana destek oluyorlar. Onlar olmasaydı daha kötü olurdum. Allah hepsinden razı olsun." dedi.

"PSİKOLOJİK ÇÖKÜNTÜYE UĞRAMIŞTIM"

Yıllardır yatağa mahkum olan 60 yaşındaki ALS hastası İbrahim Şahanlı ise belediyenin psikolojik destek hizmetlerinden faydalanan hastalardan. Aldığı psikolojik destek sayesinde morali yerine gelen ALS hastası İbrahim Şahanlı’nın artık yüzü gülüyor. Hastalığı yüzünden yatağa mahkum olan ve psikolojisi iyice bozulan İbrahim Şahanlı, "Eşimle birlikte yaşıyorum. Sağ olsun en büyük destekçim eşimdir. Gençken çok hareketli bir insandım. ALS hastalığı sonrası hareket edemez oldum ve yanlış tedaviler sonucu yatağa mahkum oldum. Hareketli biriyken artık hareket edemez olmak beni psikolojik çöküntüye uğrattı. Artık hayattan zevk alamıyordum. İçime kapanık, eski günlerine özlem duyan bir adam olmuştum. İçimden hep ah keşke eskisi gibi olabilsem diye sürekli hayıflanıyordum. Günlerim böyle geçiyordu.Daha sonra AKDEM’in evde bakım hizmeti çatısı altında, psikolojik tedavi hizmeti verdiğini öğrendik. Sağ olsun eşim tüm işlemlerimi haletti ve terapi almaya başladım. O zamandan bu zamana çok değiştim. Artık yüzüm gülüyor hayata daha umutla bakıyorum." diye konuştu.

Evde bakım ve refakat hizmeti, sağlık hizmetleri, sosyal danışmanlık,psikolojik destek ve danışmanlık hizmetleri çatısı altında yılda yaklaşık 2 bin vatandaşın yardımına koşan AKDEM, hafta içi periyodik aralıklarla ziyaret ettiği hastaları sadece tedavi etmekle kalmıyor aynı zamanda ihtiyacı olan hastalara tekerlekli sandalye, oksijen makinesi, hasta yatağı, havalı yatak, banyo sandalyesi ve hasta bakım malzemesi gibi medikal malzeme yardımında da bulunuyor.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV