18 Ekim 2018 Perşembe

İŞTE 2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR

ATLANTİK İTTİFAKI VE TÜRKİYE: GELECEKTEN BEKLENTİLER

Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (Center for International and European Studies - CIES) ile Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği (UİK), Kadir Has Üniversitesi ev sahipliğinde “Atlantik İttifakı ve Türkiye: Gelecekten Beklentiler” başlıklı bir panel düzenledi.

27 Kasım 2017 Pazartesi 14:48
ATLANTİK İTTİFAKI VE TÜRKİYE: GELECEKTEN BEKLENTİLER

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde NATO Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Tacan İldem, Ankara Politikalar Merkezi Başkanı Büyükelçi Ünal Çeviköz, Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serhat Güvenç ve German Marshall Fund Savunma ve Güvenlik Birimi’nden Kıdemli Araştırmacı Bruno Lété konuşmacı olarak yer aldı.

 

’Türkiye Güçlü ve Sadık Bir Ülke’

Panelde konuşan NATO Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Tacan İldem, NATO’nun düşman bir örgüt olarak algılanmaması gerektiğini vurgulayarak, “Türkiye’nin güçlü ve sadık bir üye olarak yer aldığı İttifak bünyesindeki kararların tamamının Türkiye’nin de aktif katılımıyla alındığını, “kabul edilemez” ve “talihsiz” olarak nitelendirdiği hadise sonrasında Türkiye’de oluşan haklı hassasiyetin NATO yetkilileri tarafından ciddiyetle karşılandığını ve NATO’yu güçlü kılan temel değerlerin başında müttefikler arası “birlik”, “uyum” ve “dayanışma” geldiğini” vurguladı.

 

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serhat Güvençpanelde; NATO’nun günümüzde hızla değişen küresel güvenlik tehditlerine karşılık verebilmek ve etkinliğini koruyabilmek adına ciddi bir çaba içerisinde olduğunu belirterek, zaman içerisinde önemli bir mesafe kat ettiğini vurguladı. Prof. Dr. Güvenç, 2014’te Kırım’ı ilhak eden Rusya’nın “NATO’nun ezeli düşmanı” olarak tekrar etkinlik kazanmasıyla birlikte NATO’nun özüne döndüğünü, fakat kendisini hibrit ve yeni nesil savaş stratejileriyle yenileyen bir Rusya karşısında bulduğunu belirtti. Ayrıca sosyal medyayı da içeren yeni nesil güvenlik tehditlerine etkin karşılık verebilmek amacıyla tasarlanan son NATO tatbikatında yaşanan krizin, ittifak üyelerinin kimliği belirsiz bir aktörden gelebilecek tehdit karşısında birlikte ve uyum içerisinde hareket etme konusundaki sorunlarını göstermesi bakımından önemli olduğuna değindi.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV