Salı , 1 Aralık 2015
Ana Sayfa / Memur Alımı ilanları / Emniyet 10 Bin Koruma Görevlisi Memuru Alımı yapacak

Emniyet 10 Bin Koruma Görevlisi Memuru Alımı yapacak

Emniyet 10 Bin Koruma Görevlisi Memuru Alımı yapacak ; 2013 Emniyet 10 bin güvenlik görevlisi alımı ,

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 10 bin koruma alınmasını ‘bunun adı polis devleti’ olarak değerlendirmesine tepki gösterdi. Polis teşkilatının zaten olduğunu aktaran Güler, “Polis devleti kurmak gibi bir iddiayı da asla kabul etmek mümkün değildir. Çünkü bu tür güvenlik teşkilatlarının kaynağı anayasadır, kanunlardır; yetkileri, görevleri, sorumlulukları kanunlarla çizilmiştir. Kanunlarla öngörülen makamların da denetimi altında onların gösterdiği sınırlar içerisinde görevlerini yaparlar.” dedi.

Üniversitelerin Anayasa’nın 133. Maddesine göre devletin gözetim ve denetim altında olan, güvenlik hizmetlerinin de devletçe sağlanan birimler arasında sayıldığını aktaran Bakan Güler, bu anlamda özel kolluğun yetmediği yerlerde veya devamlı olarak koruma memurları ile yürütülmesini şimdilik planladıklarını söyledi. Bununla ilgili kanun taslağını da hazırladıklarını kaydeden Güler, bu kesinleşince daha ayrıntılı bilgi vereceğini bildirdi.Muammer Güler

“BU TÜR GÜVENLİK TEŞKİLATLARININ KAYNAĞI ANAYASADIR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuya ilişkin olarak tepki göstermesini ve ‘polis devletine doğru gidilir’ sözüne de cevap veren Bakan Güler, şu ifadeleri kullandı: “Polis devleti kurmak gibi bir iddiayı da asla kabul etmek mümkün değildir. Çünkü bu tür güvenlik teşkilatlarının kaynağı anayasadır, kanunlardır; yetkileri, görevleri, sorumlulukları kanunlarla çizilmiştir. Kanunlarla öngörülen makamların da denetimi altında onların gösterdiği sınırlar içerisinde görevlerini yaparlar. Zor kullanmanın bile kanunlarda çizilmiş sınırları vardır. Polis devleti gibi bir iddiayı kabul etmek mümkün değildir. Esasen polis teşkilatı vardır. Polis teşkilatı içerisinde koruma görevini yapacak, ayrıca bir sınıf ihdas edilmektedir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir