Diyarbakır’da 5000 Kişiye İş İmkanı


Diyarbakır bildiğiniz gibi Güney Doğu Anadolu’nun en büyük illerinden biri ve her büyük il gibi burada da birçok işsizlik sıkıntısı çekiliyor. Ancak son zamanlarda ortaya çıkan bir haber sayesinde birçok kişinin istihdam edileceği öğrenildi. Bu da Diyarbakır Organize Sanayi’nin büyütülmesi dolayısıyla gerçekleşecek. Doğu bölgelerinin en önemli merkezlerinden biri olan Diyarbakır’ın organize sanayi bölgesinin küçük olması dolayısıyla birçok kimse bu durumdan şikayetçi oluyordu ve hemen hemen bütün ekonomistler de böyle bir şehirde daha büyük bir organize sanayi bölgesinin var olması gerektiğine inanıyorlardı. Firmalarının ve baskıların artması sonucuyla Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 96 kadar firmanın açılmasına karar verildi. Bu mutlu haber Diyarbakır gündemine de bomba gibi düştü. Sektörüne göre değişkenlik gösteren bu 96 firma için ek organize sanayi bölgesi ayarlandı. Bu firmalar içinde de yaklaşık 5000’den fazla kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Diyarbakır ekonomisini de bir hayli kalkındıracak bu yeni plan çerçevesinde 880  dönümlük arazi de Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’ne teslim edilecek.  Aynı zamanda 150’den fazla firmanın Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’ne katılmak istemesi de şaşırtıcı bir gelişme oldu. Bu firmaların tamamının bölgeye katılması için çalışmalar da devam edeceğe benziyor. İleriki yıllarda Diyarbakır’da hemen hemen hiç istihdam sorunun yaşanmaması bekleniyor. Yakın bir zamanda kurulması beklenen bu 96 firma sayesinde bölge ekonomisi bir hayli kalkınacak. 880 dönümlük arsadan sonra da yaklaşık 12000 dönümlük arsa daha alacak olan organize sanayi bölgesi bunun için devletle el ele çalışmaya deva ediyor. 12000 dönümlük arazinin de organize sanayi bölgesine katılmasıyla artık Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi bütün başvuruları kabul edebilecek düzeyde geniş bir alana da sahip olacak. Kısa vadede eklenecek 880 dönümlük arazide kurulacak 96 fabrikada 5000’den fazla işçinin istihdam edileceği açıklandı

Bir önceki yazımız olan Su Ürünleri Mezunları Yurt Dışında 7000 Dolara Çalışıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Incoming search terms:

  • diyarbakirda is imkanlari
  • evde iş imkanı diyarbakır
  • diyarbakırda engeliler için iş imkanı
  • iş kurdan gençlere iş imkani diyarbakır

1 Kasım, 2013 | Kategori Haberler Yazar: Bu yazı 2 sene  önce tarafından yazılmıştır.
Tags:
Henüz Yorum Bulunmuyor

Yorum,Soru,Görüş ve Önerilerinizi Alalım ?

Küfürlü ve argo tabirler kullanmak yasaktır, yorum yaparken yaptığınız yorum'dan, iskurnet.com değil siz sorumlu tutulursunuz.